Nasze pierwsze sezonowe piwo na styczeń i luty to jednocześnie nasz… debiutancki czeski lager!
Jeśli jesteście na bieżąco z warzonymi przez nas piwami kierunek ten nie powinien Was mocno zdziwić. W 2020 roku do naszej oferty dołączyło kilka lagerów takich jak #Fest i #Helles Lagerbier oraz nowa, chmielona na zimno wersja WRCLW Pils. W związku z tym, że bardzo cenimy sobie piwa w czeskim stylu (podobnie jak i niewielką odległość do granicy z tym pięknym krajem, która zapewnia nam bezproblemowy dostęp do nich) po długich i ekscytujących poszukiwaniach zdecydowaliśmy, że nadszedł czas na uwarzenie jednego z nich we Wrocławiu!
Nasz wybór padł na Tmavy Lezak będący pełnym, słodowym i ciemniejszym piwem dolnej fermentacji oraz drugim najczęściej pijanym za czeską granicą piwem (zaraz po pilznerze).
Naszą wersję tego stylu uwarzyliśmy z wykorzystaniem najwyższej jakości słodów pilzneńskich i monachijskich, dodatkiem palonych słodów specjalnych, miękkiej wrocławskiej wody, niemieckiego chmielu i domowego szczepu drożdży Lagerbier!
To doskonałe piwo sesyjne o słodowym aromacie skórki żytniego chleba, ciemnych owoców z odrobiną ciemnego kakao i kawy w tle. Wszystkie z osobna wyczuwalne, ale też perfekcyjnie zbalansowane – zapraszamy na pierwszy łyk!
Dark LagerTen lager to klasyczne piwo dolnej fermentacji o wybitnie sesyjnym charakterem oraz aromacie bogatym w nuty skórki żytniego chleba, ciemnych owoców z odrobiną ciemnego kakao i kawy w tle. Wszystkie z osobna wyczuwalne, ale i idealnie ze sobą współgrające – spróbujcie i dajcie się tej zimy porwać magii piw w stylu lager!
|
Styl
Receptura piwa w stylu Tmavy Lezak to jedna z najpilniej strzeżonych czeskich tajemnic. Złożone, ale przyjemne piwo, doskonałe do wypicia w trakcie ciemnej i mroźnej środkowoeuropejskiej zimy.
Słód:
Użyliśmy naszych najlepszych słodów pilzneńskich i monachijskich oraz wybranych średnio palonych słodów specjalnych.
Chmiele:
Użyliśmy szlachetnych niemieckich odmian chmieli: Tettnanger Tettnang i Hallertauer Hersbrucker. Idealna mieszanka kontynentalnych klasyków!
- Styl: Dark lager (Tmavy Lezak)
- Parametry:
- Ekstrakt: 13,0 %
- Alkohol: 5,3 %
- IBU: 25
- Składniki:
- Słód: jęczmienny: pilzneński i monachijski, wybrane średnie słody palone specjalne.Aromaty: naprawdę bogate, wypełnione skórką z chleba żytniego, ciemne owoce, odrobina ciemnego kakao i nut kawowych.
- Chmiel: Tettnanger Tettnang i Hallertauer Hersbrucker
- Drożdże: domowy szczep typu Lager
- Wygląd: przejrzyste, kolor ciemnobrązowy, prawie czarny z czerwonymi refleksami. Zwieńczony kremową i bardzo trwałą pianą.
- Aromaty: bogaty, wypełniony nutami skórki z chleba żytniego, ciemnych owoców oraz odrobiną ciemnego kakao i kawy
- Odczucie w ustach:
- Kremowe i gładkie, średnie nagazowanie.
- Temperatura serwowania: 8-10°C
- Szkło: Stein o obj. 1 l., Stu Mostów Willy Glass.
- Foodpairing:
- Dania: czeskie knedliki z gulaszem piwnym, Ceské hovězí (stek smażony z pieprzem),
wątróbka z karmelizowaną cebulą, twarożki ołomunieckie smażone w cieście piwnym - Sery: nakládaný hermelín, ser smażony
- Desery: rakvičky se šlehačkou (trumienki)
- Dania: czeskie knedliki z gulaszem piwnym, Ceské hovězí (stek smażony z pieprzem),