Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Wrocław

Wrocław to miasto o bogatych tradycjach piwowarskich. Pragniemy do nich nawiązać i warzyć rzemieślnicze piwo z charakterem.

Browar Stu Mostów nieprzypadkowo powstał we Wrocławiu – mieście z wielkimi tradycjami piwowarskimi sięgającymi średniowiecza. Wzmianki o uprawie, suszeniu i użyciu chmielu do wyrobu piwa pojawiają się już w 1255 roku w dokumencie księcia Henryka III Wrocławskiego. Z kolei w rachunkach Rady Miejskiej Wrocławia z roku 1332 znajdujemy zapiski o piwie jęczmiennym, składowanym w ratuszowych piwnicach. W drugiej połowie XVI wieku jęczmienne piwo świdnickie zaczęło być wypierane przez piwa pszeniczne, spośród których najpopularniejszym był Schöps.

Do końca XIX wieku we Wrocławiu działało kilkadziesiąt browarów warzących zarówno piwo pszeniczne (tradycja bawarska), jak i pilzneńskie (tradycja czeska). Do najsłynniejszych ówczesnych marek browarniczych należały: Brauerei zum Nussbaum, Browar Rodziny Haase, Brauerei Preifferhoff Carl Scholtz czy Brauerei zum Alten Weinstock. Z tego wielkiego bogactwa do najbliższych nam czasów przetrwały zaledwie dwa browary: Piastowski i Mieszczański. Połączone i zrzeszone w spółce Browary Dolnośląskie Piast produkowały piwo do roku 2004.

Zamknięcie ostatniego rozdziału pasjonującej powieści o wrocławskim piwie jest jednocześnie otwarciem rozdziału nowego, którego pisanie należy dziś do nas – pasjonatów rzemieślniczego piwa z Browaru Stu Mostów!

Wierzymy, że za naszym przykładem pójdą inni wytwórcy piwa rzemieślniczego. Liczymy, że wskrzeszając wraz z innymi piwowarskie tradycje naszego miasta, uczynimy Wrocław polską stolicą rzemieślniczego piwa.