Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Beer Geek Madness

19/03

Beer Geek Madness – święto piwa już niebawem we Wrocławiu

Browar Stu Mostów, jak co roku, uczestniczy w piwnym szaleństwie, jakie odbywa się w ramach Beer Geek Madness. Każda edycja to inny motyw przewodni – tym razem festiwal odbędzie się pod hasłem „RAGE”, a piwa poleją, prócz polskich, browary z Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz goście specjalni z USA. W tym roku poszerzyliśmy ofertę wydarzeń Browaru Stu Mostów, by ludzie tacy jak my, zakręceni na punkcie piwa, mogli jeszcze bardziej poczuć klimat tego wyjątkowego wydarzenia. 

PREMIERA SALAMANDER LEMON BLUEBERRY MUFFIN ALE NITRO

W Zaklętych Rewirach na Krakowskiej, pięknym industrialnym budynku z czerwonej cegły, gdzie odbywa się festiwal, zaprezentujemy nowości:

Salamander Lemon Blueberry Muffin Ale NITRO – niecodzienna odmiana piwa owocowego. Podstawę stanowi styl Best Bitter, czyli klasyczne, sesyjne brytyjskie piwo górnej fermentacji – tradycyjnie, bardzo orzeźwiające, o profilu słodowym, z delikatną nutą karmelową, kontrą goryczkową, pochodzącą z kontynentalnych odmian chmielu oraz przyjemnym estrowym profilem drożdżowym. Aby upodobnić piwo do borówkowej muffinki zwiększyliśmy pełnię oraz dodaliśmy laski wanilii oraz suszonej cytryny. Dzięki nasycaniu azotem możemy cieszyć się piwem jak z brytyjskiego pubu.

ART+24 DDH DIPA Oat and Spelt uwarzone we współpracy z z irlandzkim browarem Whiplash, którego założycielami są Alex Lawes i Alan Wolfe. Dobraliśmy do tej kolaboracji nietypowy zasyp, bo z niemal 30% dodatkiem słodu owsianego i orkiszowego, które nadają zmętnienia i aksamitnej gładkości. Potężne, podwójne chmielenie na zimno, bardzo aromatycznymi odmianami Simco, Mosaic i Galaxy, zapewniają niebywałą soczystość i owocową chmielowość. Dowiedz się więcej na https://100mostow.pl/blog/2019/03/13/piwo-w-puszce/

KOLACJA PIWNA BGM

Wydarzeniem poprzedzającym Beer Geek Madness będzie prawdziwa gratka dla koneserów – Kolacja Piwna, czyli kulinarna kooperacja Stu Mostów i City Social. W czwartek, 21. marca, zainteresowani będą mogli doświadczyć foodpairingu podczas jedynej w swoim rodzaju kameralnej Kolacji Piwnej. W naszej opinii piwo nie jest jedynie napojem towarzyszącym posiłkowi, a budującym cały posiłek ważnym elementem. Dlatego też dzięki wymianie doświadczeń piwowarów i kucharzy Browaru Stu Mostów z Danielem Wełną, szefem kuchni nagrodzonej gwiazdką Michelin londyńskiej restauracji City Social, powstało unikalne menu. Więcej informacji jest dostępnych na https://www.facebook.com/events/1941586309284936/

SPECJALNE MENU BGM W PUBIE STU MOSTÓW

Daj się wprowadzić w wyspiarski klimat nadchodzącego Beer Geek Madness! Pub Stu Mostów zaprasza przez cały tydzień na Długosza 2 na specjalne menu przygotowane we współpracy Michała Czekajło, szefa Kuchni Browaru Stu Mostów oraz Daniela Wełny, szefa kuchni City Social w Londynie. Zapraszamy również na ART#24 DDH DIPA Oat and Spelt uwarzone we współpracy z Whiplash z Irlandii, a także na piwa z brytyjskich browarów:
– Wylam Bamboo & Pineapples – DDH Pale Ale – kooperacyjne piwo Wylam oraz Odyssey Brew. Podwójnie chmielony na zimno Pale Ale mieszanką chmieli Amarillo, Mosaic i Simcoe. Świeże, soczyste, chmielowe
– Track Mosaic – Table Beer – wariacja w temacie sesyjnego IPA. Bardzo lekka, przyjemnie chmielowa propozycja, która jest dobra na każdą okazję. Chmielona tylko Mosaicem, który gwarantuje aromatyczną mieszankę mango, cytrusów i delikatnej żywiczności.
Dodatkowo w puszce dostępne będzie Wylam Fruits of Perception – Lager zakwaszony bakteriami kwasu mlekowego z dodatkiem kiwi, ogórka i melona spadziowego. Świeży wytrawny i wysoce pijalny kwas.

WYCIECZKI PO NAJNOWOCZEŚNIEJSZYM KRAFTOWYM BROWARZE

Poznaj proces produkcji piwa, od ziarna po rozlew i pakowanie. Dowiedz się jakie są różnice między produkcją rzemieślniczą (kraftową) i masową. Zobacz niespotykany w tej klasie browarów, wachlarz technologiczny, który pozwala nam na produkcję różnorodnych piw: od klasycznych, po nowofalowe, z wykorzystaniem owoców, NITRO oraz leżakowanych w beczkach dębowych.
Wycieczki po browarze odbywają się w każdą sobotę o godzinie 16:00. Wyjątkowo, w sobotę 23 marca, w związku z Beer Geek Madness odbędą się aż trzy – o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00.
Zapisz się już dziś na https://100mostow.pl/zwiedzanie/