Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Piwo w puszce

13/03

Pierwsze piwo Stu Mostów w puszce!

ART +24 DDH DIPA Oat and Spelt – pierwsze piwo Stu Mostów w puszce!

Kolejne technologiczne wyzwanie osiągnięte – każdy z nas może cieszyć się piwem w puszce od Stu Mostów. I to piwem wyjątkowym, bo uwarzonym w modnym w ostatnim czasie stylu Double Dry Hopped DIPA. Nasze nowatorskie podejście do stylu DIPA pozwoliło na stworzenie piwa słodszego, z bardzo intensywnym nastawieniem na aromat chmielowy, ale już niekoniecznie na goryczkę. Piwo jest lekko zamglone, aby podkreślić jego soczystość, jak również przypomnieć, iż tego rodzaju piwo należy pić super świeże – wtedy najbardziej zachwyca.

 

 

ART+24 DDH DIPA Oat and Spelt, uwarzyliśmy wraz z naszymi irlandzkimi przyjaciółmi z browaru Whiplash, którego założycielami są Alex Lawes i Alan Wolfe. Ich historia zaczyna się w Rye River Brewing, gdzie pracując wypożyczali" tanki w swoim miejscu pracy i warzyli małe pojedyncze warki, które spotkały się z bardzo dobrymi recenzjami. Rzeczy potoczyły się bardzo szybko – w 2016 roku założyli browar Whiplash, by następnie zostać odznaczonym za Piwo Roku wybrane przez konsumentów w Irlandii, uznanym Najlepszym Browarem w opinii blogerów piwnych, zdobyć tytuł Najlepszego Nowego Browaru wg HonestBrew, jak również być najlepiej ocenianym irlandzkim browarem na portalu Untappd.

 

Do stworzenia ART+24 DDH DIPA Oat and Spelt został dobrany nietypowy zasyp, bo z niemal 30% dodatkiem słodu owsianego i orkiszowego, które nadają piwu zmętnienia i aksamitnej gładkości. Potężne, podwójne chmielenie na zimno, bardzo aromatycznymi odmianami Simco, Mosaic i Galaxy zapewniają niebywałą soczystość i owocową chmielowość. Bowiem chmiele to znak rozpoznawczy stylu Double Dry Hopped. Dobór chmieli oraz jego ilości do ART+24 DDH DIPA Oat and Spelt wybraliśmy razem ze specjalistą od piw tego typu – Alexem Lawes. Do kotła trafiła niewielka jak na Double IPA ilość chmielu Columbus, aby nadać nieco goryczki dla tego intensywnego piwa. Dzięki temu, do whirlpoola trafiła pokaźna ilość tropikalnego w charakterze chmielu Simcoe. Potem dwukrotne chmielenie HopGunem – raz, nietypowo, jeszcze w czasie fermentacji, gdzie pracujące drożdże przeprowadzają tzw. biotransformację olejków chmielowych, a drugi – już bardziej klasycznie, na etapie leżakowania. Tutaj dodaliśmy intensywnie aromatyczne chmiele Mosaic i Galaxy zapewniające niebywałą soczystość i owocową chmielowość. Łącznie, na hektolitr gotowego piwa zużyliśmy ponad 3 kilogramy chmielu  (30 gramów na litr)! To najwięcej w naszej historii!

 

 

Wybór puszki na kolejne piwo z oferty Browaru Stu Mostów nie był przypadkowy. Wbrew obiegowej opinii puszka jest najlepszym możliwym opakowaniem dla piwa. To ona sprawia, że piwo jest dłużej świeże i zawsze smakuje tak jak chciał tego piwowar. Do tego jest ekologiczna, gdyż aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoność.