Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Schöps

02/11

Premiera WRCLW
Schöps Smoked Plums
Rum B.A. 2017

Premiera WRCLW Schöps Smoked Plums Rum B.A. 2017

Przeszło rok po odtworzeniu historycznego piwa Schöps, postanowiliśmy odkryć tę niesamowitą historię na nowo. Połączyć historię z nową falą warzenia piwa. Pszeniczny symbol Wrocławia, który po wiekach powrócił do oferty wrocławskich szynków, trafił do dębowych beczek po rumie, gdzie leżakował ze śliwkami, świeżo uwędzonymi na dymie bukowym. W ten sposób słodko-kwaśny profil piwa uzupełniliśmy o smak dębu nasądzonego rumem. Aromat gałki muszkatołowej, miodu i ciepłego chleba wzbogaciliśmy o niezwykle ciekawe aromaty suszonej śliwki, dymu ogniskowego, wędzonej na zimno szynki oraz delikatnej wanilii i kokosa. Historia odkryta na nowo. Zapraszamy na pierwszy łyk! Oto link do premierowego wydarzenia – www.facebook.com/events/506940213000074

Powspominajmy. Pszeniczny symbol Wrocławia – Schöps, warzony był już w XVI wieku, uznawany był za jedno z czołowych piw ówczesnej Europy. Historia tego piwa urywa się przeszło dwa wieki później, a do dnia dzisiejszego nie zachowała się żadna receptura. Wraz z międzynarodowym zespołem odtworzyliśmy ten styl, bazując przede wszystkim na opisach kronikarskich smaku tego piwa i wiedzy nt. dawnego piwowarstwa na terenach dolnego śląska. Piwo posiadało unikatowy, miodowomuszkatołowy aromat, było oszczędnie chmielone, więc charakteryzowało się znaczną słodyczą, kontrowaną nieco przez kwaśność pochodzącą od bakterii kwasu mlekowego bytujących w porach dębowych beczek, w których fermentowało i leżakowało.

W tej wersji Schöps również leżakował w beczkach – ale nie takich służących tylko jako pojemnik – ale takich, które mają nadać określone smaki i aromaty – w beczkach po rumie!

Aromat piwa, słodko-muszkatołowy był zasługą użycia niemal wyłącznie słodu pszenicznego do uwarzenia tego piwa. Użyliśmy ponad 80% słodów pszenicznych, zarówno jasnych jak i ciemnych oraz czekoladowych, po to, aby zbliżyć się do smaku uzyskiwanego z dawnego słodu pszenicznego. Dodatek słodów jęczmiennych – karmelowych i melanoidynowych wpływa na pełnie i dopełnia aromaty pochodzących ze słodów. Łącznie użyliśmy aż 7 rodzajów słodów, tak by uzyskać niepowtarzalny smak i aromat. Tradycyjne, dekokcyjne zacieranie, polegające na odbieraniu części zacieru i zagotowywaniu go, dodatkowo uwydatnia słodowy charakter. Jako, że Schöps był uznawany za piwo mocniejsze to podwyższyliśmy ekstrakt do 14,5%, szczególnie, iż wiadomo, że piwo to było nieco słabsze od niemieckich koźlaków (Bockbier). Zawartość alkoholu jest jednak dość niska – to zasługa drożdży górnej fermentacji, a dokładniej ich specjalnego szczepu, który charakteryzuje się małym stopniem odfermentowania – czyli piwo nadal jest pełne (słodowe) w smaku.

Starzenie piwa w beczce to niesamowity proces, który naukowo dopiero zostaje poznawany, gdzie piwo po pierwsze szlachetnie się utlenia – smak i aromat harmonizują się, pojawiają się nuty porto, sherry, suszonych owoców (śliwki, rodzynek, wiśni) oraz miodu. Z drewna dochodzi do wypłukania tanin, kontrujące słodycz Schopsa charakterystyczną cierpkością. Karmele i inne związki z palonego drewna odpowiadają za aromat wanilii, kokosa, oraz przypraw korzennych.

Same beczki po jamajskim rumie są niezwykle ciekawe. Rum leżakowany jest przez wiele lat w beczkach, które z kolei były opróżnione po amerykańskim Bourbonie. Są to więc beczki bardzo aromatyczne, z bogatą historią. Rum jamajski jest szczególny – ma wspaniały aromat korzenny, marcepanowy, owoców tropikalnych, intensywnej wanilii, skórki pomarańczowej, brązowego cukru i melasy. Ten aromat idealnie wzbogacają nasz wrocławski historyczny styl piwa.

Dodatek śliwki jest niezwykle charakterystyczny i intensywny. A kto wie, może jeszcze bardziej zbliża profil Schopsa do niektórych historycznych interpretacji tego stylu? Niegdysiejsze słody bardzo często były mniej lub bardziej wędzone – wynikało to z dość prostych metod suszenia mokrego, kiełkującego słodu – na specjalnych rusztach opalanych drewnem. Często dym dostawał się do słodu nadając mu wędzony charakter.

Aromat świeżo wędzonych na zimno śliwek, gdzie do wędzenia użyliśmy drewna bukowego, który naszym zdaniem najlepiej pasuje do tego piwa. Aromaty wędzonej śliwki, dymu ogniskowego, popiołu, oraz wędzonej szynki, to nuty, które dopełniają paletę Schopsa. Historyczne piwo kompletne. Z nowofalowym sznytem. Historia naprawdę odkryta na nowo!

Nieustająco zapraszamy na wycieczkę po Browarze. W soboty oprowadzamy o godzinie 16:00. Pokazujemy cały proces produkcji, od ziarna po beczki. Od 4-walcowego śrutownika po pakowanie. Wszystkie nowości, w tym pierwszy w Polsce HopGun – opatentowany przez BrauKon system do chmielenia piwa na zimno, tzw. „dry hopping”, nowoczesną wirówka oraz pierwszy nowy monoblok w polskim krafcie, który zautomatyzował butelkowanie.

Opowiemy o zbiornikach (od 20 do 60 hl). Dzięki nim dokonaliśmy prawdziwej rewolucji w dostawach. Oferujemy większą ilość piw, w tym samy czasie, stale. Małe zbiorniki wzbogaciły Barrel Aging Program. Opowiemy o tym dlaczego piwa leżakowane będą teraz jeszcze wyższej jakości, o tym jak zwiększyły się nasze możliwości kupażu (coupage), czyli łączenia ze sobą różnych beczek. To tylko część atrakcji. Zapraszamy. Najbliższy weekend to premiera WRCLW Schöps Smoked Plums Rum B.A. 2017. Można zatem połączyć dwie atrakcje. Więcej informacji i zapisy na https://100mostow.pl/zwiedzanie