Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Europa nasza!

05/06

WRCLW Schöps
„Najlepszym Smakiem
Dolnego Śląska 2016”

WRCLW Schöps – Najlepszym Smakiem Dolnego Śląska

Tak jak zapowiadaliśmy WRCLW Schöps wziął udział w konkursie na „Najlepszy Smak Dolnego Śląska 2017”. Wziął i go wygrał. Konkurs ma na celu wyłanianie i promocję najlepszych produktów regionalnych i tradycyjnych oraz przetworów kulinarnych z Regionu Dolnego Śląska. Oceniane były m.in. walory smakowe, zapachowe i wizualne produktów, jakość użytego surowca do przetworów, dobór dodatków, staranność przygotowania. Finał Konkursu odbył się w restauracje AKROPOLIS – TAVERNA, 3 czerwca. Organizację konkursu nadzorował Jan Babczyszyn – Prezes Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku. Konkurencja w kategorii „wina, miody pitne, piwa, cydry” była ogromna. Dziękujemy za wiarę w sukces!

O wyjątkowości Schöspa mówiliśmy nie raz. W sobotę na finałowej gali nieprzebrane tłumy wrocławian usłyszały historię piwa, które przez wieki było pszenicznym symbolem miasta. Potem długa kolejna chętnych by go spróbować. W atmosferze święta, przy pięknej pogodzie.

Cieszy nas to bardzo. Wielokrotnie mówiliśmy, że to nie tylko styl piwa, ale też część historii i tożsamości miasta. Wiele robimy by rozsławiał WRCLW i dziś. Był już prezentowany w całej Polsce i Europie. Od konferencji Trends in Brewing 2016 w belgijskim Gent po zakończony niedawno Barcelona Beer Festival 2017. Pozwala przypomnieć nam wielkie piwowarskie tradycje i sankcjonować status Piwnej Stolicy.

Oto fakty na temat WRCLWskiego Schöpsa, które kojarzyć powinien każdy. Warzono go od poł. XVI do poł. XVIII w. Przez 200 lat piwo uznawane za czołowe w tej części Europy. Było symbolem Wrocławia i przyniosło miastu sławę. Miało ogromne znaczenie dla stylu życia i w codziennej diecie wrocławian. Pisali o nim kronikarze, historycy i poeci – zawsze z dumą, podkreślając jakościowe jego walory. Mówili o wielkim triumfie wrocławskiego Schöpsa – piwa o niespotykanym nigdzie indziej słodkomuszkatołowym aromacie. „Nie znajdziesz podobnego w całym kraju.” Piwie, które było „wspaniałym pożywieniem całego miasta”. Piwie „godnym najwyższej pochwały”, „przewyższającym jakością wszystkie inne”, „najzacniejszym gatunku na całym Śląsku”.

Więcej o projekcie odtworzenia przeczytacie na https://100mostow.pl/projekt-schops/
Więcej n http://haveabite.in/article/wroclawski-schops/