Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Trzech Tenorów

30/05

WRCLW Schöps na widelcu
największego kulinarnego
festiwalu w Polsce

Makłowicz, Czekajło i Gulej na wrocławskim Rynku

Europa na Widelcu to festiwal kulinarny organizowany co roku we Wrocławiu. Dzięki niemu kuchnia dolnośląska staje się dla nas elementem większej całości. Regionalne produkty układamy na stołach obok dań chociażby z Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Ukrainy, Hiszpanii, Francji, czy Niemiec. W ten sposób zapraszamy wrocławian i turystów do wzięcia udziału w wielkiej biesiadzie na wrocławskim Rynku.

Tegoroczna edycja rozpocznie się w środę 31 maja Jarmarkiem produktów europejskich i regionalnych, podczas którego będzie można skosztować i kupić smakołyki z różnych zakątków Europy, w tym Dolnego Śląska. W środę 31 maja rozpoczną się Targi książek kulinarnych organizowane w księgarni Tajne Komplety. W klubie Proza odbędą się spotkania autorskie z Robertem Makłowiczem oraz innymi autorami książek poświęconych zagadnieniom kulinarnym. Zapraszamy.

Oto wydarzenia, które wybraliśmy, w które zaangażowaliśmy się i które będziemy promować:

  1. WRCLW Schöps częścią Biesiady europejskiej na wrocławskim Rynku. Sobota 3 czerwca, główny dzień festiwalu. Zapraszamy na kulinarne hity z całej Europy. Wrocławscy szefowie kuchni dokonają prezentacji dań najbardziej charakterystycznych dla kuchni 17 krajów i WRCLW. Część tego show przypadnie nam w udziale. Ok. 16:40 na scenie wystąpią Robert Makłowicz, Michał Czekajło i Mateusz Gulej. Szef Kuchni Browaru Stu Mostów zaprezentuje Pyżyk (mały kotlecik) z sera ze słodem i z schöpsowym sosem. Do tego pikantny bób. Sos to dokładnie bardzo intensywny wywar – Sauergut – kwaśna brzeczka, zakwaszana bakteriami kwasu mlekowego, którą używamy do Schops, aby w tradycyjny (historyczny wręcz) sposób zakwasić piwo. Prezentowaliśmy go na razie ekspertom – Wrocławski Bazar Smakoszy, „Kulinarna Akademia Blogerów”. Jeśli macie ochotę – poczytajcie i zobaczcie: http://kolosanka.pl/2017/05/01/warsztaty-wroclawskiego-bazaru-smakoszy/ To będzie jak Trzech Tenorów. Każdy porywa pasją i wiedzą. Na pewno warto wybrać się i zobaczyć ich wspólny występ. Mateusz Gulej opowie o historycznym piwie i o tym jak to piwo teraz warzymy. Łączenie piwa i jedzenia będzie kapitalnym pretekstem do tego by opowiedzieć o historii piwa legenty, będącego przez wieki pszenicznym symbolem WRCLW. Więcej o powrocie Schöpsa na https://100mostow.pl/projekt-schops/ Polecamy!
  2. Festiwalowe menu na Długosza. Przygotowaliśmy specjalne menu z okazji Europy na widelcu. Będzie dostępne od środy 31.05 do niedzieli 4.06. Wyjątkowe 3 pozycje to dodatkowa atrakcja naszego wiosennego menu. Prezentujemy 3 dania ze słodami. Proste, klasyczne, smaczne. Dania proste, które kojarzą się z ciepłymi, długimi wieczorami, wyjściem z domu i ucztą smaków:- Chłodnik szczawiowo rabarbarowy z prażonym słodem [10 zł]. Do niego orzeźwiający WRCLW Hefeweizen. Dzięki lekkiej kwaskowatości jest niezwykle lekki i orzeźwiający. Nuty bananowe świetnie komponują się z mlecznością chłodnika. Lekkie danie świetnie rozbudzi do działania.
    Pieczona wołowina z sosem ze szprotek, szpinakiem i smażonym chlebem ze słodem [20 zł]. Ciężkie danie i wyraźne w smaku. Idealnie łączy się z SALAMANDER Black IPA. Piwem o intensywnym smaku i aromacie. W smaku wyraźnie goryczkowym, ale już w zapachu mieszają się nuty sosnowo-żywiczne wraz z subtelną cytrusowością. To danie i piwo zaskakują wszystkie zmysły. Sosnowo iglaste nuty wydobywają pełnie smaku. Co do zasady z rybą dobrze łączą się mocno chmielone piwa i Back IPA do takich piw należy.
    Knedle słodowe rybne z sosem z prażonych migdałów [28 zł]. I do nich wprost idealny WRCLW Schöps. Miodowo-muszkatołowy aromat świetnie łączy się z daniami skrobiowymi jak w tym przypadku z knedlami. Wzbogaca ich smak.Stawiamy na foodpairing. To oczywiste. To nie jest dla nas „konkurs piękności”, pracujemy pełną parą dla kraftu. Pokazujemy jak ciekawe może być piwo. Jeśli z kimś się ścigamy to z winem, z percepcją, czyli wiedzą powszechną, że do każdego dania może być inne. Dajmy sobie kilka lat i będziemy to mieli. Wrocławski Festiwal rozumie to. Współpraca to przyjemność. GoWRCLW! Nasze propozycje będą prezentowane podczas konferencji prasowej z udziałem Roberta Makłowicza i Piotra Bikonta, która odbędzie się 23 maja o godz. 13.00. I oczywiście podczas trwania Festiwalu na scenie na Rynku.Restauracje, które zdecydują się przygotować specjalne menu dla uczestników Europy na widelcu, zobaczyć można na stronie: http://smakiwroclawia.pl/kategoria/wroclaw-ze-smakiem/ Listę festiwalowych restauracji będzie odsyłał specjalny banner „Restauracje festiwalowe 2017”, szukajcie go na stronach: www.smakiwroclawia.pl oraz www.enwsmakiwroclawia.pl
  3. WRCLW Schöps sprzedawany na wrocławskim rynku. W dniach od 31 maja do 4 czerwca będziemy jednym z wystawców Festiwalu. WRCLW Schöps będzie sprzedawany na Rynku w godzinach 10:00- 21:00
  4. WRCLW Schöps na spotkaniu z Piotrem Bikontemi i Robertem Makłowiczem. Zapraszamy na spotkanie z kulinarnymi ekspertami i autorami subiektywnego przewodnika, który pomoże nam wszystkim rozsmakować się we WRCLW. Spotkanie odbędzie się 1 czerwca o godzinie 18:00 w klubie Proza.
  5. WRCLW Schöps weźmie też udział w konkursie na „Najlepszy Smak Dolnego Śląska 2017”. Konkurs ma na celu wyłanianie i promocję najlepszych produktów regionalnych i tradycyjnych oraz przetworów kulinarnych z Regionu Dolnego Śląska. Oceniane będą m.in. walory smakowe, zapachowe i wizualne produktów, jakość użytego surowca do przetworów, dobór dodatków, staranność przygotowania. Finał Konkursu odbędzie się w restauracje AKROPOLIS – TAVERNA, Rynek 20/21, 3 czerwca. Rozstrzygnięcia jury zapewne dzień wcześniej. Organizację konkursu nadzoruje Jan Babczyszyn – Prezes Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku. Konkurencja w kategorii „wina, miody pitne, piwa, cydry” jest duża. Trzymacie kciuki!

Zapraszamy na największy polski festiwal kulinarny do WRCLW! Szczegóły programu na: http://enw.smakiwroclawia.pl/europa-widelcu-2017-zapowiedz-programu-festiwalu/