Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Miasto Dobrego Piwa

04/05

„Wrocław stolicą piwa” podsumowanie 6. edycji Festiwalu

Wrocław – Miastem Dobrego Piwa

Możemy być dumni! Mnóstwo gości, kapitalne recenzje Festiwalu. „Wrocław stolicą dobrego piwa”. „Bardzo udany festiwal”. „Ogromne wrażenie zagranicznych blogerów”. „Największy piwny festiwal made in Poland”. „Ogrom i rozmach. Niesamowity”. „Najważniejszy festiwal na dynamicznie zmieniającej się piwnej mapie Polski. Mapie, na której Wrocław jest centralnym punktem”. Dwa razy więcej browarów. Znakomita organizacja. Radość! Gratulacje!

Oto pierwsze medialne podsumowanie:

„Zakończył się VI Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, na którym zaprezentowało się blisko sto browarów z całej Polski oraz m.in. Czech i Niemiec. To najstarszy i największy festiwal na dynamicznie zmieniającej się piwnej mapie Polski. Mapie, na której Wrocław jest centralnym punktem.

Wrocław ma 800 lat tradycji i umiejętnie przekuwa je na coś ważnego i atrakcyjnego dla nas współczesnych. Rzemieślnicze piwo integruje kilka pokoleń wrocławskich browarników i przyciąga uwagę całej Polski. Obok najważniejszego festiwalu we Wrocławiu regularnie spotyka się też cały kwiat polskiego kraftowego rzemiosła na najoryginalniejszym piwnym evencie pod nazwą Beer Geek Madness. To dlatego na początku bieżącego roku w ogólnopolskim branżowym plebiscycie Wrocław został wybrany najważniejszym dla piwa miastem w Polsce.

Wrocław przyciąga największe gwizdy piwnej sceny z całego świata. Mikkeller, Camba Bavaria, The Alchemist. We Wrocławiu powstaje dziś najwięcej w Polsce browarów rzemieślniczych.

We Wrocławiu to właśnie browarnicy otrzymali prestiżowy tytuł Człowieka Roku 2014 przyznawany przez czytelników portalu tuWrocław.com – wspólnie otrzymali go Arletta i Grzegorz Ziemianowie, inicjatorzy powstania Browaru Stu Mostów. Wrocławskie środowisko promujemy piwo rzemieślnicze, jako część kapitału kreatywnego miasta. Piwo jest we Wrocławiu częścią dyskusji na temat smaku. Browarnicy współpracują z kucharzami, restauratorami i producentami żywności. Wrocław jest też najlepszym miejscem w Polsce by studiować produkcję browarniczą. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest dla piwowarów tym, czym łódzka filmówka dla młodych reżyserów.

Od roku Wrocław produkuje piwo w pierwszym po 10 latach od zamknięcia Browarów Piastowskich klasycznym rzemieślniczym browarze. Obok Browaru Stu Mostów i najstarszego w Polsce browaru restauracyjnego Spiż produkcję we Wrocławiu zaczyna rozwijać kilka jeszcze piwnych inicjatyw.

WRCLW Dunkelweizen – oficjalne piwo festiwalowe VI Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, jakie Browar Stu Mostów zaprezentował, w którego proces tworzenia zaangażowani byli sympatycy festiwalu. W specjalnej internetowej ankiecie zadecydowali, że ma być to przedstawiciel piw górnej fermentacji, o ciemnej barwie, chmielone wyłącznie polskimi odmianami chmielu. Z tych parametrów piwowarzy wrocławskiego Browaru wybrali styl, który idealnie łączy te wszystkie elementy – Dunkelweizen.

WRCLW Dunkelweizen specjalnie uwarzony na VI Festiwal Dobrego Piwa we Wrocławiu charakteryzuje się brązową zmętnioną barwą, po przelaniu do kufla oko cieszy wysoka beżowa piana. W zapachu dominują nuty bananowe, lekko ustępujące na finiszu aromatom goździkowym. Doznania te wyraźnie łączą się z karmelowością i aromatem świeżo pieczonego chleba, z bardzo subtelnym dodatkiem ciemnych słodów. W smaku jest wyraźnie zbożowe, przyjemnie skontrowane łagodną i szlachetną goryczką. Końcowo można wyczuć lekką kwaskowość, wspaniale zwiększającą pijalność, przez co piwo świetnie orzeźwia.

Piwa pszeniczne to styl szczególny, bo tego rodzaju piwo smakuje najlepiej gdy jest świeże. To dlatego tego rodzaju piwa warzone są niemal przez każdy niemiecki i czeski browar regionalny, tak aby lokalni miłośnicy piwa mieli dostęp do najświeższego piwa pszenicznego. Z tego też powodu WRCLW Dunkelweizen kapitalnie nadaje się by poczuć czym jest regionalizm w piwie. To tradycyjny styl, który najlepiej smakuje tam, gdzie jeszcze widać komin browaru, w którym został uwarzony”.

Źródło podsumowania Festiwalu: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,wroclaw-stal-sie-stolicadobrego-piwa,wia5-3266-24247.html

Więcej o naszych piwach http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3728642,piwo-z-wroclawskiegobrowaru-podbija-polske-i-to-nie-piast-ktory-tylko-kojarzy-sie-z-wroclawiem,id,t.html

Więcej informacji o Piwie Festiwalowym na http://100mostow.pl/dunkelweizen/

Do obejrzenia pierwsze recenzje festiwalowe: https://youtu.be/J6oEg_Jt81o

Do poczytania o tym jak powstało http://100mostow.pl/blog/2015/05/01/wrclw-dunkelweizen/

O tym gdzie można kupić WRCLW Dunkelweizen po Festiwalu http://100mostow.pl/piwna-mapa/