Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

WRCLW Rye RIS Bourbon B. A. 2018

WRCLW RYE RIS Bourbon Barrel Aged 2018

Russian imperial stout to historyczny ciemny styl piwa, warzony już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary dla konsumentów poszukujących nowych doznań. Wyraźne akcenty słodowe – kawowe, czekoladowe i karmelowe wraz z aksamitnością słodu żytniego, ze spora mocą kojarzą się z belgijskimi pralinami. Leżakowanie w dębowych beczkach po bourbonie nadało mu szlachetnych nut waniliowych, kokosowych, suszonych ciemnych owoców i amerykańskiej whiskey.

 

WRCLW Rye RIS Bourbon B.A. 2018

Wyraźne akcenty słodowe – kawowe, czekoladowe i karmelowe wraz z aksamitnością słodu żytniego, ze spora mocą kojarzą się z belgijskimi pralinami. Leżakowanie w dębowych beczkach po bourbonie nadało mu szlachetnych nut waniliowych, kokosowych, suszonych ciemnych owoców i amerykańskiej whiskey.

Styl

Jeden z najpotężniejszych stylów piwa Świata – Russian Imperial Stout. Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych powódek dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie, szczególnie wśród tych bardziej esencjonalnych i treściwych piw. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co dopiero po latach, w XX wieku, może trochę w celach marketingowych, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem.

Słody/ekstrakt:

Uzyskanie tak wysokiego ekstraktu wymaga użycia wyjątkowo dużej ilości słodu – zastosowaliśmy tutaj mieszankę tradycyjną dla Imperialnego Stoutu – podstawowego słodu pilzneńskiego, monachijskiego dla nadania głębszego smaku, karmelowego ciemnego obfitującego w aromaty przypieczonego karmelu oraz słodów ciemnych – pszenicznego czekoladowego oraz słodu barwiącego, pełnych nut czekoladowych i kawowych. Nieco przewrotnym składnikiem jest tutaj słód żytni – zwiększający lepkość piwa, ale również nadający nieco szorstkiego charakteru, często kojarzonego z przyprawowością oraz ziemistością tego surowca.

Chmiele:

Używamy chmieli tradycyjnych, kontynentalnych – Magnum do nadania goryczki niezbędnej do uzyskania balansu słodowo-chmielowej, oraz Tettnanger – dla uzyskania aromatu ziołowego, który z czasem wspaniale się w ciemnych, mocnych piwach utlenia.

Leżakowanie w beczkach po Bourbonie

Starzenie piwa to niesamowity proces, podczas którego piwo po pierwsze szlachetnie się utlenia – smak i aromat harmonizują się, pojawiają się nuty porto, sherry i suszonych owoców (śliwki, rodzynek, wiśni). Nuty alkoholowe nieco łagodnieją, a z samego drewna zostają wypłukane:

– taniny – określane jako smak drewna, które wprowadzają charakterystyczną cierpkość kontrującą słodycz piwa.

– karmele i tzw. związki reakcji Maillarda, które powstają w procesie opalania beczki (to one wpływają na charakterystyczny kolor Bourbonu)

– Ligniny, po kilku przemianach, przekształcają się do waniliny – co nadaje charakterystycznych nut waniliowych, szczególnie z dębu amerykańskiego powstaje

jeszcze cała grupa fenoli, które odpowiedzialne są za aromaty przyprawowe – goździkowe, cynamonowe, kokosowe a nawet palone.

Wreszcie w beczce dochodzi do zatężenia piwa – beczka nie jest idealnie szczelnym opakowaniem, a woda wyparowuje z niech szybciej niż pozostałe składniki. Efektem jest zatężenie, a straty w tym procesie nazywane są „angel’s share” czyli „dawką dla aniołów”.

Oczywiście piwo przejmuje również charakter alkoholu, który był w niej wcześniej przechowywany. Beczki po Bourbonie wprowadzają intensywne waniliowe aromaty, wzbogacane kokosem i przyprawami korzennymi.

Wszystkie te aspekty powodują, że jest to bardzo złożone i wielowymiarowe piwo, w którym można znaleźć całą gamę aromatów – szczególnie degustując je w różnych temperaturach. Polecamy serwować je w nieco niższej temperaturze – około 10°C i w czasie degustacji ogrzewać je w dłoni aż do uzyskania temperatury ok. 18°C.

 • Styl: Russian Imperial Stout
 • Parametry
  • Ekstrakt: 23,0 %
  • Alkohol: 9,8  %
  • IBU: 64
 • Składniki:
  • Słody: pilzneński, żytni, karmelowy 400 EBC, słód monachijski, pszeniczny czekoladowy, słód barwiący
  • Chmiel: Goryczkowy: Hallertau Magnum (DE), Aromatyczny: Tettnanger (DE)
  • Drożdże: górnej fermentacji Danstar Nottingham
 • Wygląd: Czarny, z rubinowymi refleksami
 • Aromaty: Wanilia, czekolada, kokos, suszone śliwki
 • Odczucie w ustach:
  • Pełne, aksamitne, nisko wysycone
  • Gorzkiej czekolady, ciemnych owoców
  • Bourbon, dębina, oleistość
 • Temperatura serwowania: 10-13 ⁰C
 • Szkło: Tulip, Sniffter
 • Foodpairing:

  Dania: sezonowana wołowina, sarna w sosie czekoladowo-jeżynowym

  Sery: długo dojrzewająca Gouda lub Cheddar,

  Desery: ciemne truffle, ciasta i torty czekoladowe