Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Imperial Stout Peanut Butter

WRCLW Imperial Stout Peanut Butter Bourbon B. A. 2020 NITRO

Ciemny, mocny i dekadencki Imperial Stout uwarzony z dodatkiem masła orzechowego i leżakowany przez 6 miesięcy w beczkach po burbonie Four Roses.

Wypełniony po brzegi aromatami czekolady, kawy i karmelu wzbogaconych poprzez leżakowanie w beczkach po Bourbonie Four Roses o nuty wanilii, kokosa, przypraw oraz rzecz jasna, amerykańskiej whiskey! Niesamowicie esencjonalny i degustacyjny.

 

WRCLW Imperial Stout Peanut Butter Bourbon B.A. 2020 NITRO

Imperial Stout to nasza urodzinowa tradycja – w tym roku wykorzystaliśmy dodatek masła orzechowego i leżakowaliśmy go w beczkach po bourbonie Four Roses, które nadały aromatów wanilii, kokosa i oczywiście – amerykańskiej whisky! Nasycenie azotem wygładziło dodatkowo jego strukture i doskonale połączyło z aromatami słodowymi, tworząc niesamowicie pyszny, deserowy efekt!

Styl

Jeden z najpotężniejszych stylów piwa Świata – Imperial Stout (Russian Imperial Stout). Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych powódek dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie, szczególnie wśród tych bardziej esencjonalnych i treściwych piw. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co dopiero po latach, w XX wieku, może trochę w celach marketingowych, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem. Przymiotnik „Imperialny” odnosi się do nadzwyczajnego ekstraktu i mocy piwa – co prawda zakres jest dość szeroki, ale to właśnie te wysoce ekstraktywne, ekstremalne wersje tego stylu przyprawiają o szybsze bicie serca każdego miłośnika piwa. Styl ten może być warzony w wielu wersjach, ale tym razem postawiliśmy na bardziej słodką i treściwą aranżację.

Bardziej dekadencki niż kiedykolwiek!

Słody/ekstrakt:

Wytworzenie tak wysokiego ekstraktu to nie lada wyzwaniem. Ze względu na gęstość brzeczki wydajność procesu znacznie spada, a umiejętności piwowarów i możliwości sprzętu wystawione są na próbę.

W procesie zacierania użyliśmy aż 7 różnych rodzajów słodów oraz odrobinę palonego ziarna.

Chmiele:

Użyliśmy jedynie chmielu odmiany Chinook do nadania odpowiedniej goryczki i zachowania równowagi. Imperial Stout ma przesunięty balans w stronę słodową – dlatego chmielenie jest nieco mniej intensywne.

Dodatki:

Nie istnieje coś takiego jak zbyt duża ilość masła orzechowego. Można używać go do porannej owsianki, tostów z bananem i masłem orzechowym po treningu, lub tak jak tym razem – jako dodatek do wspaniałego i niesamowicie ekstraktywnego piwa w stylu Imperial Stout.

Leżakowanie w beczkach po Bourbonie:

Starzenie piwa to niesamowity proces, w którym piwo po pierwsze szlachetnie się utlenia – smak i aromat harmonizują się, pojawiają się nuty porto, sherry i suszonych owoców (śliwki, rodzynek, wiśni). Nuty alkoholowe nieco łagodnieją, a z samego drewna zostają wypłukane:

– taniny – określane jako smak drewna, które wprowadzają charakterystyczną cierpkość kontrującą słodycz piwa.
– karmele i tzw. związki reakcji Maillarda, które powstają w procesie opalania beczki (to one wpływają na charakterystyczny kolor Bourbonu)
– Ligniny, po kilku przemianach, przekształcają się do waniliny – co nadaje charakterystycznych nut waniliowych, szczególnie z dębu amerykańskiego powstaje jeszcze cała grupa fenoli, które odpowiedzialne są za aromaty przyprawowe – goździkowe, cynamonowe, kokosowe a nawet palone.

Nie każda beczka jest jednakowo zbudowana, obrobiona i transportowana, a co najważniejsze, nie każda beczka jest świeża. Beczki, które wykorzystaliśmy w tym przypadku dotarły do nas z destylarni w mniej niż 1 miesiąc, zachowując wszystkie charakterystyczne dla burbonu aromaty. Wierzymy w krótki czas kontaktu z tak dobrej jakości beczkami, więc zdecydowaliśmy się na 6 miesięcy leżakowania, aby jak najlepiej oddać odbeczkowe nuty wanilii i kokosa.

Nasycanie azotem:

Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianę tekstury na aksamitną.

Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki, azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, kremowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla.

Styl ten sam w sobie jest szczególny pod względem nasycania azotem – ma bardzo dużą gęstość. Fakt ten powoduję, że efekt kaskadowy odbywa się niczym w spowolnionym tempie – przez wysoką gęstość i lepkość pęcherzyki tworzą i unoszą się dużo wolniej. Dlatego po nalaniu lepiej odczekać nieco dłużej, aby dać czas pęcherzykom azotu do działania. Nie będzie to czas stracony – ten proces jest bardzo efektowny!

 • Styl: Imperial Stout with Peanut butter Bourbon BA
 • Parametry
  • Ekstrakt: 30,0%
  • Alkohol: 11,7% obj.
  • IBU: 60
 • Składniki:
  • Słody: monachijski, pilzneński, czekoladowy oraz mieszanka angielskich i niemieckich słodów karmelowych
  • Chmiel:
   • Chinook
  • Drożdże: House Ale yeast
 • Wygląd: ciemnobrązowy, prawie czarny z rubinowymi refleksami i beżową, bardzo drobnopęcherzykową pianą – budującą się przez efekt kaskadowy
 • Aromaty: słodowe, czekoladowe, syrop klonowy, orzeszki ziemne, wanilia, kokos, dąb
 • Odczucie w ustach:
  • Gęste, oleiste, aksamitnie gładkie
  • Słodkie, podobne do ciasta
  • Słodki, długi aftertaste z nieco pikantnym finiszem
 • Temperatura serwowania: 12-17⁰C
 • Szkło: Tulip, Sniffter
 • Foodpairing:
  • bardzo intensywne i mocne piwo, które najlepiej pasuje do deserów takich jak belgijskie praliny z gorzkiej czekolady, panna cotta czy sernik nowojorski