Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

WILD No. 12

WILD No. 12 Bière de Soif Peach & Cherry Blend 2021

Wild to zupełnie nowa marka zawierająca niezwykłe piwa fermentacji mieszanej. Seria „Bière de soif” to hybrydy stanowiące pomost pomiędzy światem wina, cydru i piwa. 12. piwo z tej serii to mieszanka naszej leżakowanej w beczkach bazy piwnej w stylu Saison wzbogaconej o ogromne ilości lokalnych brzoskwiń i wiśni.

Uwarzone w styczniu 2020 roku – kondycjonowane w butelce i niepasteryzowane.

 

WILD No. 12 Bière de Soif Peach & Cherry Blend 2021

W butelkach najnowszego piwa z serii WILD zamknęliśmy blend naszego leżakowanego w beczkach piwa z gatunku Saison i maksymalnie aromatycznych brzoskwiń odmiany „Inka” z gospodarstwa Owocowe Zacisze oraz lokalnych czereśni „Łutówka” z Gospodarstwa Rolnego Ireneusz Rudnicki. Dostarczone zostały nam one osobiście przez rolników i przetworzone przez nas ręcznie jeszcze tego samego dnia. Piwo zawdzięcza im nie tylko wspaniały aromat, ale również piękną „różaną” barwę z niewielką, ale długo utrzymującą się białą pianą. Zwieńczeniem jest natomiast prawdziwie dziki aftertaste w stylu funky.

 


Słody/ekstrakt:

Wieloziarnista baza słodów jęczmiennych i pszenicznych z domieszką płatków owsianych.

Chmiel: 

Jest to bardzo delikatnie nachmielone piwo, w przypadku którego użyliśmy tylko i wyłącznie jednej z naszych ulubionych niemieckich odmian o nazwie Herbsucker.

Fermentacja: 

Pierwsza fermentacja w stalowych zbiornikach z mieszanką naszych 2 ulubionych szczepów saison, następnie fermentacja wtórna w beczkach po winie z mieszanką dzikich drożdży i bakterii.

Ponowna fermentacja z użyciem naturalnych dzikich drożdży pochodzących z owoców i kondycjonowanie w butelce.

Owoce:

W naszej serii Bière de soif pracujemy tylko z najlepszej jakości lokalnymi surowcami. Piwa te stanowią swoisty ukłon dla lokalności i rzemieślniczych metod wytwarzania.

Tym razem użyliśmy: brzoskwiń odmiany „Inka” z gospodarstwa Owocowe Zacisze Rogoż oraz czereśni „Łutówka” z Gospodarstwa Rolnego Ireneusz Rudnicki.

Zmiany w czasie:

Niezwykle istotny dla tych piw jest czas, ponieważ drobnoustroje biorące udział w ich produkcji fermentują niespiesznie. Dlatego pozostawiamy je w beczkach na okres kilku miesięcy, aby tam nabierały swojego niebywałego charakteru.

Nie jest to piwo pasteryzowane, dzięki czemu nawet po rozlewie do butelek zachodzi w nim proces refermentacji, który nasyca, ochrania i zmienia piwo.

Zalecamy przechowywanie w odpowiednich warunkach (miejscach chłodnych i bez dostępu do światła). Piwo to wraz z upływającym czasem zmienia się i rozwija – na każdym etapie będzie więc różniło się smakiem i aromatem. Są przydatne do spożycia w przeciągu 5 lat od daty rozlewu, aczkolwiek zalecamy degustować je na świeżo, po uprzednim schłodzeniu.

Przeźroczyste butelki:

Biere de soif rozlaliśmy do przeźroczystych butelek „Champenoise” z grubego szkła o pojemności 375 ml, które wykorzystywane są przy produkcji szampana. Wybór ten nie był przypadkowy – butelki tego typu najlepiej pasują do stylu Bierre De Soif, podkreślając ich szampański charakter!
W normalnych warunkach, piwa nie powinny być przechowywane w opakowaniach z przeźroczystego czy zielonego szkła – przepuszczają one zbyt dużo światła UV, które szkodzi związkom chmielowym. To piwo jest jednak chmielone w minimalnym stopniu, a dodatek owoców naturalnie ochrania je przed skutkami działania światła UV.

Cieszyć możemy się dzięki temu pięknym, widocznym już z daleka kolorem oraz naturalnym efektem opalizującym tworzonym między innymi przez bakterie i drożdże, które wykorzystane zostały przy fermentacji.

Sposób serwowania:

Piwa tego typu charakteryzują się wysokim wysyceniem, w związku z czym powinny być serwowane w odpowiedni sposób:
1. Podawaj dobrze schłodzone.
Podobnie jak wina musujące i szampan, nasze piwa z serii Biere de soif smakują najlepiej, gdy odpowiednio schłodzi się je przed otwarciem – zalecamy przechowywanie ich w pionowej pozycji i temperaturze od 4 do 6`C przez około 24 godziny przed otwarciem!
2. Zachowaj ostrożność
Ciśnienie we wnętrzu butelki wywołane refermantacją jest zdecydowanie wyższe niż w piwach nie poddawanych temu procesowi i może być porównywalne do szampańskiego – zachowaj więc ostrożność podczas otwierania.
3. Trzymaj i nalewaj pod kątem
Trzymanie butelki pod kątem podczas otwierania zwiększa powierzchnię cieczy znajdującej się w szyjce butelki, dzięki czemu ciśnienie uwalnia się swobodniej minimalizując pienienie. Przelewanie do szkła również powinno odbywać się „pod kątem”, aby ograniczyć utratę rozpuszczonego dwutlenku węgla i zapobiec nadmiernemu spienieniu. Piwo należy przelewać bez naturalnego osadu drożdżowego, zbierającego się na dnie butelki.
  • Styl: Bière de soif refermented with Peaches and Cherries
  • Parametry
    • Ekstrakt: 12,0 %
    • Alkohol: 6,0  %
    • IBU: 5
  • Składniki: słód, chmiel, drożdże, woda, brzoskwinie, wiśnie
  • Słody: słód jęczmienny: pilzneński; pszeniczny, płatki owsiane
  • Chmiel: aromatyczny: Hersbrucker (DE)
  • Drożdże: domowa mieszanka drożdży saison, dzikich drożdży i bakterii.
  • Dodatki: świeżo zebrane, lokalne brzoskwinie „Inka” oraz wiśnie odmiany „Łutówka”.
  • Wygląd: Barwa różowa, klarowne z odrobiną naturalnego osadu.
  • Aromaty: lemoniada, nuty funky, świeże brzoskwinie, wiśniowe żelki.
  • Odczucie w ustach:
    • Ciało średnie do pełnego, ale przy tym wytrawne. Wysokie nagazowanie.
  • Temperatura serwowania: 5-7⁰C
  • Szkło: szkło WILD z oferty Stu Mostów
  • Foodpairing:
    • Dania: stek z polędwicy z jelenia z sosem czereśniowym i knedlami; grillowany ser halloumi i oscypek z konfiturą wiśniową
    • sery: ser manchego, długo dojrzewająca gouda, oscypek
    • deser: panna cotta waniliowa, rustykalne ciasto drożdżowe z wiśniami i kruszonką