Styl IPA ma korzenie brytyjskie, ale to amerykańska wersja, tego piwa górnej fermentacji, stała się żyjącym pomnikiem piwnej rewolucji. Mocniejsze niż Pale Ale i to w każdym aspekcie. Większy ekstrakt, więcej słodu, nieco ciemniejsza barwa i zdecydowanie więcej chmielu!
Styl
Styl IPA ma korzenie brytyjskie, ale to amerykańska wersja, tego piwa górnej fermentacji, stała się żyjącym pomnikiem piwnej rewolucji. Mocniejsze niż Pale Ale i to w każdym aspekcie. Większy ekstrakt, więcej słodu, nieco ciemniejsza barwa i zdecydowanie więcej chmielu! Nasza AIPA to klasyk w nowofalowym piwowarstwie, reprezentująca raczej tą wschodnio-zatokową szkołę warzenia, nieco ciemniejszą i z nieco wyraźniejszą podbudową słodową, ale za to z równie dużą ilością jedynie amerykańskiego chmielu.
Słody/ekstrakt:
Słody stanowią tutaj ważny składnik balansu z chmielem. Mocna podbudowa słodowości pozwala tak intensywnie nachmielić to piwo, w przeciwnym wypadku byłoby nie zbalansowane. Nieco większa ilość czerwonego słodu karmelowego mocno podkreśla pełnie tego piwa, ale również ciekawie łączy się z owocową chmielowością w aromacie.
Chmiele:
To chmiele stanowią o wyjątkowości tego piwa. Goryczkowy chmiel Columbus charakteryzuje się goryczką cytrusową, podobną do tej odnajdywanej w albedo (białej części) owoców cytrusowych. Najważniejsze są jednak chmiele aromatyczne. Podczas warzenia Mosaic nadaje intensywnych nut owoców tropikalnych, przede wszystkim papai oraz mandarynki. Gdy gotowe piwo już leżakuje to dodajemy do niego niezwykle cytrusowej odmiany Citra, która dodaje jeszcze aromaty agrestu, grapefruita, limonki a nawet liczi.
Serwowanie:
Szczególnie dobrze jest uwypuklić chmielowy charakter piwa poprzez degustację w szkle o zwężającym się kielichu, typu Tulip, Sensoric lub IPA Glass. Dobrze jest pozwolić temu piwu się ogrzać, wtedy uda nam się uwolnić aromaty niedostępne w niskich temperaturach. Tegu tupu piwo zawsze najlepsze jest świeże – aromaty chmielowe tracą z czasem na intensywności.
Food pairing:
Najciekawszym połączeniem jest degustacja tego piwa z ostrymi serami z przerostem pleśni, typu Gorgonzola lub Roquefort. Ostry charakter smaku i zapachu tych serów w ciekawy sposób intensyfikuje wysoka goryczka AIPY. Dlatego dobrze jest degustować to piwo z makaronami, pizzami czy burgerami zawierającymi te sery. Ostre potrawy, szczególnie kuchni tajskiej lub nepalskiej. Desery owocowe, byle nie za słodkie, mogą wydawać się mdłe przy chmielowym charakterze tego piwa.
- Styl: American India Pale Ale
- Parametry
- Ekstrakt: 16,0 %
- Alkohol: 6,8 %
- IBU: 63
- Składniki:
- Słody: pilzneński, karmelowy 30-50 EBC, pszeniczny
- Chmiel: Goryczkowy: Columbus (US) /aromatyczny: Mosaic(US), Citra (US) / chmielone na zimno: Citra(US)
- Drożdże: górnej fermentacji US-05
- Wygląd: jasnobursztynowe, lekko zmętniony
- Aromaty: Owoce tropikalne i cytrusy, z nutami ziołowymi i muśnięciem karmelu
- Smak:
- owocowe, mango, marakuja
- nuty cytrusów wraz z lekką żywicznością chmielu
- intensywny smak chmielu, z wysoką goryczką, i posmakiem grapefruita
- Temperatura serwowania: 10-13 ⁰C
- Szkło: IPA Glass, Sensoric, Sniffter, Nonic lub Shaker
- Foodpairing:
Dania: Cięższe, ostre potrawy. Ostre curry, i burgery.
Sery: z przerostem pleśni – Gorgonzola, Roquefort
Desery: Tort cytrynowy, tarta limonkowa