Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Most Hiszpański

 

 

Piwny Most z najlepszą kraftową marką i team’em najlepszych piwowarów. Juan Rodriguez cieszy się tytułem Top Brewer dla Naparbier a Beinat Gutierrez, główny piwowar NaparBCN, tytułem RateBeer Best New Brewer (2016). To pierwsza polsko-hiszpańska współpraca browarów. Celem promocja polskiej i hiszpańskiej kultury, stylu życia, dobrego piwa i kuchni. Wiele rozmów o codziennych działaniach (warzenie, kucharzenie, warsztaty, wspólne projekty, wyjazdy), które aktywnie kształtują kulturę kulinarną naszych czasów. Bo co to są „nasze czasy”? To nic innego jak to co dziś zjemy, wypijemy i to jak o tym będziemy rozmawiać. Hiszpański rynek nas fascynuje. M.in. ze względu na wielkość (#3 w Europie, po Niemczech i UK) i na miejsce konsumpcji. 2/3 piwa w Hiszpanii wypija się wspólnie, poza domem (w tym lepsi są tylko Irlandczycy). Nic tylko wymieniać doświadczenia.

 

NAPARBIER Milky Brain 7,1% alk

Jedno z najwyżej ocenianych ostatnich piw browaru Naparbier! Milkshake IPA. Mocne piwo z duża dozą owoców. Skoro Milkshake – to musi być laktoza a także wiadomo, że najlepszy milkshake to w wersji owocowej więc są i owoce. A konkretnie to mango, mandarynki i brzoskwinia. Całość doprawiona chmielami Citra i Mosaic. Piwo dostępne w beczce i butelce.

 

 

Byliśmy w Noain pod Pampeluną, gdzie warzy Naparbier. Browar powstał w roku 2009 roku i pierwotnie znajdował się w Pamplunie. Byliśmy we flagowym lokalu w samym centrum Pampeluny. Plaza del Castillo. Świetne jedzenie i mocny foodpairing, który pomaga promować kraft i tłumaczyć jakościowe różńcie pomiędzy produkcją rzemiennością i koncernową. Polakom miasto znane z gonitwy byków, które 100 lat temu opisał Hemingway w powieści Słońce też wschodzi. No i z sympatii do Osasuny. Ale Naparbier skutecznie to zmienia 🙂 Zaczęli od Pilsa i Belgian Ale Dunkel, swojej bezkompromisowości i edukacji. Tyle samo energii włożyli w prezentacje swojej kreatywności co w przekonanie do picia piwa świeżego. Na to postawili Juan Rodríguez, Alfredo Rodríguez, Javier Erro, Sven Bosch, Josu Taniñe i Alex Schmid. Reputacja Naparbier rośnie w szybkim tempie i nie ma sobie równych w Hiszpanii.

Warzyliśmy wspólnie we WRCLW. Oba Browary nie boją się eksperymentować, toteż pojechaliśmy po bandzie. ART#11 Double Cherry Rauchweizenbock to było mocne piwo pszeniczne, do którego użyliśmy słodu wędzonego drewnem czereśni nadającego aromatu ogniska oraz wędzonych wędlin, z owocowym akcentem. Takie piwo powstaje rzadko. To była uczta dla smakoszy. Połączyliśmy polską specjalność, czyli słody wędzone i wiśnie (słody wędzone drewnem czereśni). Pokazaliśmy też piwne tradycje WRCLW i charakterystyczne dla naszego dziedzictwa kulinarnego metody przygotowania dań. Właśnie wędzenie, suszenie, kiszenie, zasalanie. Pokazaliśmy dania i przekąski, które łączą obie kuchnie. Na tym polu jesteśmy samowystarczalni. Nasz Szef Kuchni Michał Czekajło, uczestnik polskiego TopChef, poznał kuchnię hiszpańską bo tam praktykował. M.in. w kultowej restauracji Arzak (www.arzak.info/en/).

Zapraszamy do WRCLW i do Barcelony. Tu jest jeden z najwspanialszych pubów na świecie. Podobnie jak u nas – pub przy browarze. Browar NaparBCN uznany przez RateBeer za najlepszy NOWY pub w Hiszpanii (2016). Marka kultowa. Pub i restauracja zaprojektował Lázaro Rosa-Violán, chyba dziś najbardziej międzynarodowy hiszpański projektant. Almodóvar designu, bezkompromisowy w budowaniu klimatu. To co zrobił dla NaparBCN zapiera dech w piersiach. Nad głowami 7 dużych zbiorników podłączonych bezpośrednio do kranów na barze. Cóż to było za kranoprzejęcie! Promując ART#11 byliśmy razem w Barcelonie na Barcelona Beer Festival, w Saragossie, San Sebastian. W Katowicach i w Warszawie. W każdym z tych miast dotarliśmy z informacją i zaproszeniem do ludzi znających hiszpańską kulturę, sztukę, język i taniec. Nie przepuściliśmy żadnej okazji by pokazać kraft. Pomachać i zaprosić na pierwszy łyk!