Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

New England IPA Nitro

17/05

ART+28 New England IPA

Wraz z jednym z najciekawszych węgierskich browarów – Mad Scientist – uwarzyliśmy ART+28 New England IPA w dwóch wersjach – Amarillo Mosaic Nitro oraz Citra Galaxy Nitro! To jasne, zamglone, mineralne i nieco słodsze piwa w bardzo nowoczesnej odsłonie styli IPA. Z chmielem, który dodawany jest niemal wyłącznie metodą chmielenia na zimno – przez co są one intensywnie soczyste oraz pełne aromatów chmielowych. W wersji z odmianami chmielu Amarillo i Mosaic, to piwo o niezwykle intensywnych nutach białych i tropikalnych. W wydaniu z Citra i Galaxy – cytrusowych i owoców pestkowych. Nasycanie azotem nadaje aksamitnej tekstury, jeszcze bardziej uwydatniając soczysty charakter tego stylu.

Tylko najjaśniejsze słody trafiły do kotła zaciernego, wraz z płatkami owsianymi dla wybitnej aksamitności i pięknego zmętnienia. Zacieranie w wyższych temperaturach uwydatnia słodowy charakter, który podbija mineralny finisz. Wyśmienita baza do intensywnego chmielenia.

Chmielenie na zimno to wyróżnik tego stylu. W dużej mierze zmniejszamy chmielenie w gorących procesach, skupiając się bardziej na dodaniu wyjątkowo świeżych odmian chmielu tuż po fermentacji i na leżakowaniu. A dodaliśmy naprawdę dużo chmielu odmian Amarillo i Mosaic oraz Citra i Galaxy. Łącznie zużyliśmy ponad 23 g chmielu na litr gotowego piwa! Odwdzięczyło się to przepięknymi aromatami – liczi, mandarynki, ananasa czy mango w przypadku Amarillo i Mosaic oraz cytrusów i owoców pestkowych, takich jak brzoskwinia i morela, oraz marakuji w wersji Citra i Galaxy.

 

To piwo jest również szczególne pod względem nasycania azotem – to pierwsze w Polsce, a może i na świecie, piwo w stylu New England IPA nasycane azotem! Fakt ten powoduje, że efekt kaskadowy w tak mętnym piwie wygląda niezwykle intrygująco, a aksamitna tekstura azotu uwydatnia uczucie soczystości tego stylu! Niepowtarzalna okazja by tego spróbować – premiera już 23 maja!