Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

#raspberry

14/01

Malinowa premiera
WRCLW Raspberry
Weizenbock

WRCLW Raspberry Weizenbock już w środę 16/01

Klasyka koźlaka pszenicznego w nowej, owocowej aranżacji. Piwo z dodatkiem naturalnego, tłoczonego, 100% soku z polskich malin. Niesamowicie aromatyczny, słodko-kwaśny. W ciemnym Weizenbocku wzbogaca smak o nuty kwaskowe i słodkie oraz nadaje aromatu malinowego, który bardzo dobrze łączy się ze słodową, chlebowo-zbożową podstawą tego stylu.

Weizenbock to przedstawiciel ciemniejszej wersji koźlaka pszenicznego. Głęboką, bursztynową barwę zawdzięcza dodatkom ciemnego słodu karmelowego i czekoladowego. Podstawę stanowi oczywiście słód pszeniczny – w ogólnym zasypie musi go być ponad 50%. Słodkość przełamana została kwaśnością malin. Potęgują one uczucie orzeźwiania. Weizenbock mimo intensywnego aromatu, jest piwem lekkim w degustacji. Jest chętnie pity w chłodniejszych miesiącach.

Weizenbock należy do najmniej chmielonych stylów. Chmieli się go nieco intensywniej niż lekkie piwa pszeniczne, ale tylko aby nieco zbalansować wyraźną pełnię. Używamy wyłącznie tradycyjnych niemieckich chmieli – Magnum oraz Hersbrucker – odpowiednie dla stylu, ziołowo-trawiaste w profilu.

Zapraszamy na malinową premierę WRCLW Raspberry Weizenbock!

Premiera wyjątkowa. Wśród degustujących plantatorzy w największym w Polsce malinowym zagłębiu, na konferencji Jagodowe Trendy w Kraśniku. Mateusz Gulej, Główny Piwowar Browaru Stu Mostów, promuje tu „wykorzystanie owoców jagodowych do produkcji piwa”. Dzielimy się doświadczeniem. To kolejny krok zbliżający obie branże.

W 2016 r. w Polsce powstało ponad 1500 nowych piw, z tego 25% stanowiły piwa z dodatkiem różnego rodzaju owoców. Najchętniej wykorzystywanymi były wiśnie, maliny i truskawki. Były dodawane do ok. 10% piw z owocami. Rok później (1655 premier) udział piw owocowych niemal się podwoił – wzrósł do ponad 48%. Z najczęstszym udziałem malin spośród wszystkich owoców jagodowych. 5% premierowych piw owocowych warzone było z ich dodatkiem.

Jak podaje najważniejszy branżowy raport opracowany przez Piwna Zwrotnica: W 2018 r. „browary nie oszczędzały na owocach dodawanych do piw – szczególnie do tych w stylu Milkshake IPA oraz Sour Ale. Podobnie jak w poprzednim roku, utrzymała się moda na 'milkszejki’, a piwa kwaśne zaczęły zajmować coraz więcej miejsca na sklepowych półkach.” Wśród tych ostatnich malina była najczęściej dodawanym owocem. Z udziałem 10,3%.

Kreujemy trendy. Wywieramy presję do poprawy jakości. Moda na piwa z dodatkiem owoców jagodowych z małych browarów z łatwością może się przenieść do browarów regionalnych, które może zrezygnują z dodawania syropów owocowych na rzecz soków i przecierów owocowych. Zwłaszcza, że wpisuje się to w nowoczesne trendy żywieniowe. O tym wszystkim będziemy mówić przy każdej nadążającej się okazji.

Wspólnie promujemy jagodowe. Moda na piwa owocowe sprawia, że rodzimi rzemieślnicy sięgają po importowane owoce tropikalne i cytrusowe. Mango, pomarańcza czy cytryny. Warto zatem łączyć siły. Wygra bardziej zdeterminowany i konsekwentny.

Zapraszamy na pierwszy łyk!

Premiera światowa w Krasinku na Jagodowych Trendach oraz z Browarze Stu Mostów – środa 16/01. W piątek 17/01 premiera we WRCLW, w sobotę w wielu lokalach w całej Polsce.

We WRCLW Podczas premierowego weekendu na Długosza będziecie mieli okazję spróbować WRCLW Raspberry Weizenbock podanego do tatara z bawety. Serwowany będzie z kamiennogórskim serem pleśniowym, którego pikantny smak złagodzi słodycz piwa. Dla podkreślenia owocowego dodatku całość polana będzie demi-glacem z palonych malin

Planując ucztę warto wiedzieć, że Weizenbock ze swoim słodowym charakterem i niskim odczuciem goryczy świetnie prezentuje się w towarzystwie dziczyzny. By zaakcentować dodatek malin warto uwzględnić w daniu rozmaryn.

 


 

Browar Stu Mostów uwarzył całą serię piw z owocami, w szczególności jagodowymi. Były to zarówno jasne, lekkie piwa kwaśne z dodatkiem m.in. czarnej porzeczki – Salamander Blackcurrant Berliner Weisse; borówki – Salamander Blueberry Berliner Weisse. Lekkie, słodsze piwa z dodatkiem: truskawki, maliny i mango – ART#12 Mango, Strawberry and Raspberry Ale; maliny i bazylii – Salamander Raspberry and Basil Rye Grisette. Jasne, słodko-gorzkie piwa z dodatkiem truskawek – Salamander Strawberry Milkshake IPA; agrestu – Salamander Gooseberry Milkshake IPA; czarnej porzeczki – Salamander Strawberry Milkshake IPA. Wspólnym projektem było wyjątkowe ciemne, ciężki piwo z dodatkiem: borówki – ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout NITRO oraz malin – WRCLW Raspberry Rye RIS. W niedawnej premierze brali tu udział plantatorzy.

WRCLW Raspberry Rye RIS to niezwykłe piwo, w którym dodatek wysokiej jakości tłoczonego malinowego soku NFC (not from concentrate) wzbogacił smak o nuty kwaskowe i słodkie, Nadał też aromatu malinowego, który wraz z czekoladowo-kawową podstawą tego stylu stwarza wrażenie ciemnego tortu z malinami. Piwo jest dużym sukcesem sprzedażowym.