Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

ART#18

10/06

Podwójna premiera
ART#18. Warzony we
WRCLW z DeMolen!

Zapraszamy na podwójną Premierę!

ART#18, pełnoletni, warzony w kooperacji z jednym z najbardziej cenionych browarów rzemieślniczych na świecie De Molen. John Brus, założyciel i główny piwowar, słynie z warzenia wyśmienitych mocnych piw, a więc kiedy nas odwiedził, nie mogliśmy wybrać innego piwa! Ale chcieliśmy, aby było to coś wyjątkowego, czego żadne z nas do tej pory nie robiło – postanowiliśmy uwarzyć wariację nt. „wina piwnego”, a więc Wheat Wine – wino pszeniczne. Mocne, treściwe – ale w przeciwieństwie do Barley Wine, czy RIS – jasne, o łagodniejszych nutach słodowych, a bardziej wyrazistych drożdżowych. W takim mocnym, ale ułagodzonym trunku, możliwe jest uwydatnienie bardziej stonowanych dodatków. Postanowiliśmy podzielić piwo, do połowy dodaliśmy wyśmienity polski miód akacjowy i laski aromatycznej wanilii meksykańskiej. Do drugiej trafił nieco bardziej charakterny miód rzepakowy, oraz świeżo prażone, zaraz przed dodaniem do HopGun’a, chipsy kokosowe. Zapraszamy na pierwszy łyk: Honey and Coconut Wheat Wine oraz Honey and Vanilla Wheat Wine. Pełnia/słodowość: 10/10, alkohol 10%!

Kulinarne atrakcje premiery

Dla każdej z wersji Art#18 zaproponujemy inne połączenie smaków. Łagodny miód rzepakowy z prażonymi chipsami kokosowymi sparowaliśmy z pieczonym filetem z dodatkiem kandyzowanych truskawek oraz kaszą pęczak mango. Odważne, tropikalne smaki obok klasycznego połączenia ryby z drożdżowymi aromatami piwa pszenicznego. Do intensywnego, kwiatowego miodu akacjowego z dodatkiem lasek meksykańskiej wanilii oferujemy bardziej wyraziste danie – kozinę z makaronem krabowym i sokiem z kalarepy.

Więcej o piwie

Styl Wheat Wine, to wariacja stylu Barley Wine – wywodzącego się z Anglii – pierwsze komercyjne piwo w tym stylu uwarzone zostało w drugiej połowie XIX wieku, chociaż niektórzy szukają początków wina jęczmiennego już w starożytnej Grecji. Sparafrazowany, jakże by inaczej, przez browary rzemieślnicze. Wino pszeniczne, od wina jęczmiennego, odróżnia przede wszystkim barwa – jest zdecydowanie jaśniejsze, a przez to mniej intensywny w aromaty słodowe. Dzięki temu, piwo jest łagodniejsze, a bukiet dominują przede wszystkim nuty drożdżowe i zastosowanych dodatków. Wspólnym mianownikiem pozostaje wysoka zawartość alkoholu, wyraźna słodycz i umiarkowana goryczka.

Ekstrakt 27% wagowych. Uzyskanie tak wysokiego ekstraktu, szczególnie z wysokim udziałem słodu pszenicznego, jest nie lada wyzwaniem w każdym browarze. Użycie głównie jasnych słodów, wiąże się z nadzwyczaj jasną barwą jak na tak wysoki ekstrakt. Dlatego nuty słodowe są nieco wytłumione. Używamy chmieli tradycyjnych, kontynentalnych – Magnum do nadania odpowiedniej goryczki, oraz Hersbrucker – dla uzyskania aromatu kwiatowego, który z ciekawie łączy się z mocnym, jasnym piwem. Natomiast Wheat Wine ma przesunięty balans w stronę słodową – dlatego chmielenie jest nieco mniej intensywne.

Piwo zmiksowaliśmy w ostatniej fazie produkcji z wyśmienitym, rzemieślniczym miodem. W wersji „Honey and Coconut” z miodem rzepakowym – wiosennym, jednym z pierwszych które pszczoły przynoszą po zimie do pasieki. Pozyskuje się go w okresie masowego kwitnienia rzepaku, co przypada na przełom kwietnia i maja. Jego zapach przypomina oczywiście woń kwiatów rzepaku, który jest niezwykle trwały i w piwie potrafi przetrwać nawet kilka lat. Jego smak jest łagodny, nieco mdły, z wyczuwalną nutką goryczy. Po dodaniu miodu piwo zostało spasteryzowane w przepływie – dla maksymalnego zachowania jego właściwości. Chipsy kokosowe, tuż przed dodaniem do urządzenia do ekstrakcji (HopGun) zostały uprażone, dla wydobycia maksymalnego aromatu kopry kokosowej, zaraz przed rozlewem.

W wersji „Honey and Vanilla” piwo zmiksowaliśmy z rzemieślniczym miodem akacjowym. Niesamowicie jasnym, pozyskiwanym w czasie kwitnienia z robinii akacjowej (czyli tzw. białej lipy). Miód akacjowy jest intensywny w aromacie, w którym główną role grają nuty kwiatowe. Po dodaniu miodu piwo zostało spasteryzowane w przepływie – dla maksymalnego zachowania jego właściwości. Laski meksykańskiej wanilii trafiły na sam koniec, przez urządzenie do ekstrakcji (HopGun) dla wzbogacenia aromatu o tę szlachetną przyprawę.

Na bieżąco w Wydarzeniu https://www.facebook.com/events/219803358834365/