Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

ART#16

01/03

ART#16 Piwem
największej na świecie
Konferencji Borówkowej

Premierowa degustacja dla plantatorów

ART#16 jest Oficjalnym piwem VI Konferencji Borówkowej – największego spotkania plantatorów borówki na świecie. Oficjalna premiera ma miejsce podczas uroczystej kolacji, która tradycyjnie podsumuje pierwszy dzień Konferencji. Dodatkową atrakcją degustacja borówkowego Berliner Weisse, którego premiera odbiła się dwa tygodnie temu w Berlinie. Jako drugie piwo SALAMANDER Pale Ale, piwo na amerykańskich chmielach, kraftowy klasyk. Na finał, Polish Berry Cooperative zaprosi do degustacji premierowego ART#16. Prezentacji każdego z piw dokona Michał. Wspólnym celem promocja borówki, owoców jagodowych, rzemieślniczych wartości i sposobu myślenia, który stoi za sukcesami Polaków. Nasi Partnerzy – Polish Berry Cooperative i organizatorzy Konferencji – są aktywnymi promotorami współpracy ponad istniejące formaty. W przypadku PBC jest to współpraca pomiędzy grupami producentów. Pierwsza taka kooperacja w Polsce.

SALAMANDER Blueberry Berliner Weisse

Berliner Weisse z dodatkiem borówek odmiany Chandler, zbieranej na plantacjach Polish Berry Cooperative. Piwo o niskiej zawartości alkoholu, ale za to z przebogatą historią. Kwaśne, jasne piwo pszeniczne, warzone w Berlinie od wieków. To aperitif w świecie piwa. Znakomite piwo na lato, które w zimowy wieczór wspaniale zastąpić może szampana. Szczególnie, jeśli warzone jest z dodatkiem owoców, świetnie urozmaicających ten styl. Dodatek owoców to znak czasów i ciekawy trend w piwowarstwie rzemieślniczym. Urozmaicamy style piwne przez dodatek najwyższej jakości owoców, w całości – ze skórką i pestkami, w formie 100% przecierów, bez dodatku żadnych konserwantów. To technika, której koncerny się boją, której nigdy nie wykonają ze względu chociażby na koszty i problemy technologiczne. My się tego nie obawiamy, właśnie tego chcemy i pokazujemy jak powinny smakować piwa owocowe – bez chemii, bez słodzików, barwników i aromatów. Ze stylu Berliner Weisse uczyniliśmy swoją wizytówkę. Zwieńczeniem doświadczeń jest borówka, która wprowadziła przepiękny jasnofioletowy kolor, delikatny, słodki aromat i uwydatniła nieco kwaśność tego stylu. Prawdziwie smakowity i orzeźwiający aperitif. Zapraszamy!

SALAMANDER Pale Ale

Drugi piwem – mogłoby się wydawać – już klasyka piwowarstwa, Pale Ale. Jasne piwo górnej fermentacji, opoka brytyjskiego browarnictwa. Piwo codzienne, dobre niemal do każdej potrawy, ale przede wszystkim odpowiednie na wieczór. Zawsze doskonale pijalne. Warzymy je z dodatkiem tego, od czego rozpoczęła się piwna rewolucja – amerykańskiego chmielu. I to w dużych ilościach. Tym, w latach 70’ XX wieku, chciano się przede wszystkim odróżnić od koncernów – dodatkiem większej ilości chmielu, i to w swojej pełnej postaci, a nie w formie goryczkowego ekstraktu dodawanych w „cząsteczkach na milion”. To również chmiel, który trafia do piwa na późnych etapach produkcyjnych, przy użyciu metody zwanej „chmielenie na zimno” – czyli nowatorski sposób dodawania tej aromatycznej rośliny w tanku leżakowym, przy niskich temperaturach, aby wyekstrahować olejki aromatyczne z szyszki chmielowej. A są to aromaty niebanalne – amerykańskie chmiele oferują nuty owoców cytrusowych, tropikalnych, nut żywicznych, sosnowych i wiele innych, zależnych od konkretnej odmiany (a są już ich setki!). Właśnie te aromaty znajdziecie w tym piwie. Pamiętajcie cały czas – że to wszystko zasługa chmielu odmiany Simcoe (nuty żywiczne i sosnowe) oraz Mosaic (nuty owocowe, tropikalne). Piwa mocno chmielone to po dziś dzień, po przeszło 40 latach od rozkwitu piwnej rewolucji, nadal podstawowa siła napędowa browarów rzemieślniczych. Czy to w piwie typu Pale Ale, czy w American India Pale Ale (AIPA), czy w wersjach Podwójnych i Potrójnych (Double i Triple IPA) – to właśnie nowofalowy chmiel gra pierwsze skrzypce.

ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro

Premiera. Coś nieoczywistego. Połączenie ciemnego piwa i owoców. Nietypowe i zaskakujące. Podstawę stanowi Foreign Extra Stout. Mocniejsza i bardziej wyrazista wersja Stout’u, czarnego piwa z Wysp Brytyjskich. W czasach kolonialnych – ciemny klasyk eksportowy, wysyłany do wielu zamorskich krajów. Historycznym dodatkiem do tego piwa jest niesłodowane, palone ziarno jęczmienia, które według legendy, powstało przez przypadek, przy pożarze w jednej przybrowarnianej słodowni. Dodane do piwa, nadało nietypowe nuty ciemnej czekolady, pumpernikla, kawy zbożowej, a nawet lekkiego popiołu z ogniska. Wzbogacone w owoc borówki dało coś nieoczekiwanego. Palone nuty wkomponowują się w owocowość – nie tak oczywistą jak chociażby w Berliner Weisse, ale intrygującą. Przy intensywniejszym piwie, pełniejszym w aromaty od słodów, borówka jest wyczuwalna bardziej jako nuty ciemnych owoców jagodowych – nie tylko borówki, ale również jeżyny i porzeczki. To ciekawi i zmusza do refleksji. W pewnym momencie mamy wrażenie, że w szkle znajduje się nie piwo, a czekoladowy gorzki tort, z polewą owocową. Połączenie rzadkie, ale jest to świadectwo, że lubimy eksperymentować, bo możemy – takie jest piwowarstwo rzemieślnicze. Do tego NITRO – specjalna technologa nasycania azotem, miast zwyczajowo dwutlenkiem węgla. Efekt zastosowania azotu do wysycenia piwa wyjątkowa aksamitna tekstura. Więcej o ART#16 http://jagodnik.pl/oficjalne-piwo-vimiedzynarodowej-konferencji-borowkowej

Obok walorów smakowych inspiracją jest również etykieta ART#16. Widać na niej pojedyncze punkty łączące się w różnych konfiguracjach. Są punkty niebieskie, malinowe i żółte. Są metafora konsolidacji, współpracy, wspólnych celów, wizji rozwoju rynku i konsumentów. Wszystkim nam chodzi o wartości, obronę półki, kreowanie zachowań zakupowych i konsumpcyjnych. Dlatego Konferencja z taką energią zaangażowaliśmy się w ten projekt. Zakładamy, że degustacja i premierowe piwo zrobią wrażenie. No i że będzie inspiracją do kolejnych tego typu kooperacji. Razem możemy bowiem warzyć bardzo ciekawe piwa, które będą cieszyły podniebienia, ale będą też charakterystyczne dla Polski. Jesteśmy bowiem jagodową potęgą. Jednym z największych na świecie producentów: borówek, malin, truskawek i porzeczek.