Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

ART#16

20/02

Borówkowe NITRO!
Spektakularna premiera
na początku marca

Wyjątkowe piwo i wyjątkowa premiera

ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro to efekt naszej współpracy z Polish Berry Cooperative – europejskim liderem produkcji borówki oraz organizatorem Konferencji Borówkowej. Tradycyjne piwo z wysp ożywione dodatkiem wyśmienitych borówek słodkiej odmiany Rubel. Połączenie aromatów gorzkiej czekolady, kakao i słodkich owoców. Słodycz skontrowana palonością pochodzącą od słodów. Do tego aksamitna tekstura jako efekt z zastosowania przez nas azotu do wysycenia piwa. NIEWSTRZĄŚNIĘTE, MOCNO WLANE!

Wyjątkowe piwo, duża innowacja. Dobry przykład, na twórczy klimat, którym chcemy się chwalić. Wspólnym celem naszej kooperacji jest promocja kraftu, owoców jagodowych i sposobu myślenia, który stoi za naszymi sukcesami. PBC jest pionierem i promotorem integracji pomiędzy grupami producentów. Spektakularną premierę zawdzięczamy możliwości zaprezentowania kraftu i obu uwarzonych w tym roku piw borówkowych olbrzymiej liczbie plantatorów. ART#16 został oficjalnym piwem VI Konferencji Borówkowej. To największe na świecie spotkanie plantatorów, w Polsce! Zapraszamy plantatorów, szczegóły degustacji 1/03 już niebawem. Więcej tylko na www.konferencjaborowkowa.pl.

A to dopiero początek. Wielka premiera ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro w weekend po Konferencji. W sobotę 3/03 zaprosimy na pierwszy łyk ART#16 w najlepszych pubach i multitapach w całej Polsce. Staramy się by każdy, kto lubi i uprawia owoce jagodowe – porzeczkę, borówkę, truskawkę, malinę – miał sensownie blisko i mógł spróbować premierowego piwa.

ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro

Foreign Extra Stout – styl pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku z Wielkiej Brytanii. Początkowo warzony był na rynki tropikalne. Z tego względu charakteryzuje się wyższą zawartością alkoholu. Zastosowanie niewielkiej ilości chmielu, zazwyczaj tylko na goryczkę, uwydatnia smaki i aromaty słodowe, szczególnie te pochodzące od słodów karmelowych i jęczmienia palonego. Użyliśmy chmiel Magnum – goryczkowy i tradycyjny chmiel, który idealnie balansuje słodycz tęższego Stouta, ze słodów oraz przede wszystkim od borówki. Berry Good, odmiana Rubel charakteryzuje się wysoką słodyczą i niską cierpkością.

Złożony i intensywny charakter Stout zawdzięcza kompozycji słodów karmelowych i palonych. Klasycznym dodatkiem do stylu jest niesłodowany jęczmień palony. Jemu zawdzięczamy aromaty gorzkiej czekolady, kawy zbożowej, lekką kwasowość oraz nuty palone, a nawet popiołowe.

Borówki. Do podstawowej wersji Foreign Extra Stout dodaliśmy naturalnego 100% przecieru borówkowego odmiany Rubel dostarczonego przez Polish Berry Cooperative. W środku zimy czuć smak świeżo zebranych owoców. Więcej o rewolucyjnym standardzie zbioru na https://100mostow.pl/blog/2018/02/09/berrygood. Przecier składa się z całych owoców – nawet skórki czy pestek. Tylko w taki sposób można uzyskać z owoców to co najwartościowsze – wraz z barwą, smakiem i aromatem, który wydobywamy przy użyciu HopGun’a – urządzenia do ekstrakcji w przepływie.

Nasycanie azotem sprawi, że mamy odczynienia z piwem jakiego jeszcze nie było. Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, zwiększa jego pijalności i tekstury na aksamitną. Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki – niewstrząśnięte, mocno wlane – azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, kremowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla.

Aby w pełni cieszyć się piwem nasycanym azotem, właściwie je serwuj:

  • piwo schłodź do temperatury <7 ⁰C, nie wstrząsaj nim,
  • gwałtownie otwórz butelkę i nalej piwo do szklaki, odwracając butelkę pionowo,
  • ciesz się widokiem efektu kaskadowego, budującego piękną czapę drobnopęcherzykowej piany!

Zapraszamy. Będzie butelka i bardzo ciekawa etykieta. Na bieżąco na fp: www.facebook.com/BrowarStuMostow