Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Oktobeerfest Alternative

25/09

Oktobeerfest Alternative
– lokalne piwo, klimat
historii i menu z 1924 r

Lokalne piwo, klimat historii i menu z 1924 r.!

Oktobeerfest Alternative to historyczne wydarzenie nawiązujące do tradycji organizowanego we Wrocławiu od przełomu XIX i XX wieku monachijskiego święta piwa. Podczas wydarzenia, poleją się najlepsze kraftowe piwa lokalne – wrocławskie i dolnośląskie. Rozbrzmiewać będzie muzyka w klimacie lat dwudziestych XX wieku. Nie zabraknie pysznego jedzenia i świetnej atmosfery! Atrakcją będzie odtworzenie menu z Oktobeerfest z 1924 roku. Dania serwowane będą 6 i 7 października – piątek, sobota – w lokalu Augustiner Bräu. To róg pl. Solnego i Ofiar Oświęcimskich. Projektowi szefuje Michał Czekajło, wsparcie Concept Stu Mostów, nieoceniona pomoc – dr Grzegorz Sobel. Podamy Schweinernes, Weißwürste, Haxen, Hend’l vom Rost, Nürnberger Bratwürstel, Leberknödel i Kalbskopfe, czyli boczek gotowany (lub pieczony), biała kiełbasa, golonka, kurczak z rożna, norymberskie kiełbaski pieczone, knedle wątrobiane, głowizna cielęca.

Impreza promuje piwa lokalne i chce przybliżyć dawne tradycje wrocławskiego Oktobeerfestu. Wśród atrakcji wystawa poświęcona dawnemu wrocławskiemu Oktobeerfest: multimedialna prezentacja wystawy „Piwo we Wrocławiu”, reprodukcja pocztówek i ogłoszeń prasowych. Wśród nich layout menu, które będziemy mieli okazję kosztować. Dokładnie z 4.10.1924 roku. W oryginale jest uwaga, że to tylko część menu, druga uwaga to oznaczenie „I a Gerichten”, czyli „erstklassige Gerichten”, a więc potrawy pierwszej klasy, jak dawniej to oznaczano. Będzie też konkurs na najciekawszy strój bawarski. 6-8 października zapraszamy do Arsenału Miejskiego we Wrocławiu, na Oktobeerfest Alternative. Piątek – 16:00-22:00, sobota – 12:00-22:00, niedziela – 12:00-18:00. Więcej na www.facebook.com/events/1915178038743308

Oryginalne menu z Augustiner Baeu 1924. Kwintesencja kuchni monachijskiej na Oktobeerfest.

Schweinernes – specjał pochodzi z kuchni austriackiej, tyrolskiej, przeniknął do kuchni bawarskiej i znalazł swoje miejsce również w kuchni monachijskiej jako nieodłączny specjał do związany z kultura piwa. Oryginalny Schweinernes do kawałki mięsa wieprzowego – boczek, części z golonki, podgardla etc. Pieczone na rożnie na szpicy. Ale mamy wiele odmian Schweinernes, bo to potrawa wywodząca się z kuchni wiejskiej. I co wieś, co rodzina to inne formy pojmowania „świniny” w garnku. I tak mamy Schweinernes w kapuście kiszonej, mamy kawałki wieprzowiny (czasem wcześniej peklowane) smażone z cebulą, skwarkami. Mamy dużo inspiracji. Chodzi wszakże o mięso wieprzowe przygotowane w dość prosty sposób. Z kuchni tyrolskiej jednak to owe Schweinernes to są z kolei zimne mięsa wieprzowe – a więc wcześniej pieczone, wędzone, gotowane, etc. – podawane krojone w plasterki w towarzystwie sosu chrzanowego lub chrzanu, do tego plasterki cebuli, ogóreczków lub innych kiszonek.

Weißwürste – to oczywiście biała kiełbasa. Nooo, tu nie trzeba nic radzić. W kuchni monachijskiej biała kiełbasa ma takie same miejsce jak w kuchni polskiej. Zwykle podawano biała kiełbasę gotowaną z musztardą lub chrzanem.

Haxen – goloneczka. W kuchni monachijskiej koniecznie gotowana w dobrym piwie, bo przecież dawniej w Monachium warzono same dobre piwa.

Hend’l vom Rost – to kurczak z rożna. Kolejne mięsiwo. Bo dawniej przy okazji wszelkich piwnych świąt czy imprez do piwa spożywano niemal wyłącznie samo mięso. I trochę pieczywa. Chleb, rogale, bułki, precle.

Nürnberger Bratwürstel – to już trochę wyższa liga kulinarna w dawnej kuchni. Idzie o umiejętność smażenia / pieczenia tejże kiełbaski. To rodzaj białej kiełbaski, cienkiej, coś w rodzaju frankfurterki. Oryginalnej nie znajdziemy dziś we Wrocławiu, więc będzie to frankfurterka, ale bardzie mięsna, nie przypominająca parówki. Cała sztuka polega na jej przypieczeniu. Tak na bardziej ciemno, prawie chrupiąco. Podaje się ją z gotowaną kiszoną kapustą i bułką.

Leberknödel – knedle wątrobiane. A więc wątroba wieprzowa mielona mieszana z bułką, cebulą, jajkiem plus przyprawy. Formowane kluseczki gotowane w osolonej wodzie. Oryginalna wątroba wieprzowa ma szczególny aromat. W kuchni monachijskiej wszystko jest dobrze przyprawione.

Kalbskopfe – głowizna cielęca. Głowizna była dawniej dość powszechnie spotykana na stołach wrocławskich restauracji. Było danie drogie, z reguły zamawiający dostawał dosłownie połówkę głowy cielęcej krojonej wzdłuż. Głowiznę rotowano z przyprawami i takąż podawano w towarzystwie musztardy, chrzanu etc.