Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Barrel Aged

04/08

SALAMANDER
Cranberry Sour Ale,
Bourbon BA

Pierwszy Salamander Barrel Aged

SALAMANDER Cinnamon and Citrus Bourbon B.A. 2017 Cranberry Sour Ale.
Wyjątkowe, kwaśne piwo, z dodatkiem soku żurawinowego. Bardzo jasne słody i płatki pszenne zapewniły neutralną, zbożową podstawę. Dodatek soku żurawinowego podkreśla kwaśność, wprowadza sporo owocowości ale również charakterystycznej cierpkości. Leżakowanie w dębowych beczkach po Bourbonie szlachetnie skorygowało aromat w stronę suszonej żurawiny i malin z subtelnym aromatem wanilii.

To nowatorskie piwo powstało początkowo na 5. Edycję Beer Geek Madness – North Side. Mroźna północ kojarzy nam się z kwaśnym smakiem i charakterystycznym owocem żurawiną. Jej potężny kwaśny smak i cierpkość to idealny dodatek dla Beer Geeka w Sour ale! Ale zachowaliśmy część tego piwa, by pójść dobre dwa kroki dalej. Wlaliśmy je do beczek po Bourbonie, dodaliśmy cynamonu i pozostawiliśmy na kilka miesięcy. Przed rozlewem, dla orzeźwienia, dodaliśmy świeżych skórek z owoców cytrusowych, które nadały obłędny aromat! Inspiracją dla tego piwa był słynny koktajl Bourbon-Cranberry, czy udało się go odtworzyć w piwie? Spróbujcie sami!

Jest to mocny owocowy kwaśny styl (fruit sour ale). Mocny (jak na piwa kwaśne) ekstraktem – ponad 15 plato, mocny kwasem – zakwaszonego bakteriami kwasu mlekowego i jasnego w kolorze – ekstrakt pochodzi w dużej mierze od płatków pszennych. Dodatek owocu, w formie tłoczonego soku żurawinowego – intensyfikuje kwaśny smak, nadając jednocześnie charakterystycznej cierpkości. Nowatorskim pomysłem jest leżakowanie w beczkach po Bourbonie z dodatkiem cynamonu, a rzeczą wyjątkową jest dodatek zestów cytrusowych. Zapraszamy na pierwszy łyk!

W czasie premierowego weekendu podawać będziemy kurze żołądki. Trochę zapomniane, ale naprawdę świetne. U nas w wersji prażonej z korzennym majonezem i letnią kukurydzą. To czysta przekąska. Podroby są stałą pozycją w naszym menu, ponieważ maja zawsze mocny smak. Majonez jest własnej produkcji, delikatnie korzenny i cytrynowy. Do tego słodka kukurydza. Panierka ze słodu, który nadaje karmelowego smaku. Pycha!

Więcej o piwie przeczytacie na https://100mostow.pl/salamander-cranberry-sour-ale-bourbon-ba-2017/
Więcej o premierze na www.facebook.com/events/317931668654915
Piwna Mapa – https://100mostow.pl/piwna-mapa/