Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Rum Love Fest

20/06

WRCLW Barley Wine
oficjalnym piwem Rum
Love Festiwal

Most pomiędzy światem piwa, wina oraz rumu!

WRCLW Barley Wine Blackstrap molases RUM BARREL AGED (2016) – oficjalnym piwem Rum Love Festiwal. Barley Wine należy do najmocniejszych rodzajów piwa, swoją ekstraktywnością podobny jest do wina, znany jest z bogactwa aromatów słodowych – karmelowych, biszkoptowych i miodowych. Świat rumu reprezentowany jest przez dodatek melasy trzcinowej – gęstego, słodkiego produktu powstającego podczas ostatniej krystalizacji cukru trzcinowego (blackstrap molasses), nadającego aromatu rodzynek, kandyzowanych wiśni, karmelu oraz marcepanu. Angielski szczep drożdży dodaje charakterystycznej owocowości oraz aromatu migdałów – co wraz z wysoką mocą tego trunku kojarzyć się może z amaretto lub winiakiem. Ale to leżakowanie w dębowych beczkach po Jamajskim rumie tworzy prawdziwie ekskluzywne piwo – przy długim starzeniu w beczce niesamowicie wzbogacamy aromat, o nuty wanilii, kokosa i cynamonu. W weekendowej karcie na Długosza dania inspirowane Karaibami, m.in. mini serniczki pina colada, na kruchym kokosowym spodzie (w składzie puree z ananasa i mleko kokosowe). Jamajski rum charakteryzuje się też aromatem świeżych owoców tropikalnych, które i tutaj można wyczuć. Smak dębiny i rumu kontruje stylową słodycz Barley Wine, tworząc harmonijny, szlachetny trunek.

Styl Barley Wine wywodzi się z Anglii – pierwsze komercyjne piwo w tym stylu uwarzone zostało w drugiej połowie XIX wieku, chociaż niektórzy szukają początków wina jęczmiennego już w starożytnej Grecji. Tak czy inaczej, dziś jest to trunek o wysokiej zawartości alkoholu, przekraczającej często 10 %, więc mocą zrównuje się z winem. Charakterystyczny jest aromat – zawsze bardzo bogaty, słodowy, kojarzący się z melasą, opiekanym pieczywem, miodem, migdałami, toffi oraz suszonymi, czerwonymi owocami. W połączeniu z wysoką słodkością i wysoką zawartością alkoholu często można odczuć wrażenie spożywania amaretto bądź winiaka. Alkohol pełni również rolę nośnika aromatów, przez co podczas degustacji należy też zwrócić uwagę na tzw. profil wyczuwany retronosowo. Leżakowanie w dębowych beczkach po rumie szlachetnie utlenia piwo oraz nadaje charakteru rumu jak i samej beczki. Beczki wyselekcjonowane przez organizatorów Rum Love Festiwal to beczki po jamajskim rumie. Rum leżakowany jest przez wiele lat w beczkach, które z kolei były opróżnione po amerykańskim Bourbonie. Są to więc beczki bardzo aromatyczne, z bogatą historią. Rum jamajski jest szczególny – ma wspaniały aromat korzenny, marcepanowy, owoców tropikalnych, intensywnej wanilii, skórki pomarańczowej, brązowego cukru i melasy. Ten aromat idealnie łączy się ze stylem Barley Wine, tworząc szlachetny trunek łączący świat piwa oraz wybitnego rumu.

W lutym poinformowaliśmy, że będziemy partnerem Rum Love Festiwal. Bogactwo świata rumu zrobiło na nas duże wrażenie i przypomniało jaką drogę przeszliśmy w piwie. Zaczynając od jakże płaskich wyobrażeń o jego walorach. Sądzimy, że kraft może być ciekawy dla rumowych pasjonatów i ekspertów, że bacznie mogą obserwować to jak skutecznie rozszerzamy wyobrażenie o mono-smaku. Wszyscy zwróciliśmy uwagę, na to, że punkt wyjścia był podobny.

Totalitaryzmy, nacjonalizacja i globalizacja – izmy – sprowadziły piwo do percepcji jasne, pełne, zimne. Lata pracy całej branży sprawiły, że to się bardzo zmieniło. Analogia jest naprawdę silna, powszechne dodawanie coli do rumu jest jak picie piwa z sokiem. Ślepa uliczka.

Tak zostaliśmy partnerem Festiwalu. Łączy nas chęć rozsmakowania wrocławian i pokazania czegoś wyjątkowego. Festiwal zapowiada się imponująco. Dzięki nam z mocnym piwnym akcentem. Pergola, dwa dni degustacji, szkoleń i warsztatów prowadzonych przez rumowych ekspertów z całego świata. Koncerty, regionalna kuchnia, cygara i to co dla nas ciekawe – pokazy barmańskie.

Więcej o Festiwalu i jego atrakcjach na www.facebook.com/events/243414656104239/