Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Piwna Stolica

08/06

Historia Piwnej Stolicy,
czyli wielka wystawa
browarnictwa WRCLW

Historia piwnej stolicy

Przeszłość i współczesność pokazana na wystawie na Rynku, tego jeszcze nie było. Współczesne browary, historia największego piwnego festiwalu w Polsce, ciekawostki i interesujące fakty z Wrocławia, którego borwarnicza historia liczy 800 lat. Od 1 czerwca na wrocławskim rynku obejrzeć można wystawę „Browarnictwo we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Historia i współczesność”, przedstawiająca wyjątkowe miejsca na mapie miasta i Dolnego Śląska, przypominające także o jego przeszłości.

Pierwsza część wystawy dotyczy historii. Można tu znaleźć informacje na temat Piwnicy Świdnickiej, Piwnicy Ratuszowej, restauracji i karczem – C. Kisslinga, Piwiarni Augustinerbräu i Bitterbierhaus, dużych browarów – Haase, Mieszczańskiego i Piastowskiego, ogródków piwnych – Friebeberg, Kaiser Wilhelm Park, a także dawne obrazy Miedzianki i Jedlinki. – Miejsc na mapie Wrocławia, związanych z historią piwowarstwa i browarnictwa jest więcej, niż większości z nas się wydaje. Wystawa pokazuje, jak bogatą przeszłość w tym zakresie ma Wrocław i jak ciekawe może być jej poznawanie – tłumaczy dyrektor Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, Elżbieta Lenczyk.

Druga część wystawy została poświęcona funkcjonującym obecnie browarom, które warzą piwa rzemieślnicze. – Od kilku lat obserwujemy odbudowywanie przez powstające browary rzemieślnicze czołowej pozycji Wrocławia. To tutaj setki lat temu powstała pierwsza piwiarnia, tutaj obecnie znajduje się szesnaście browarów serwujących piwa uznawane także na arenie międzynarodowej. Wystawa stanowi zebranie w jednym miejscu najważniejszych informacji o piwnej stronie stolicy Dolnego Śląska – mówi koordynator Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, Joanna Boś.