Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

WFP

15/05

Dzień Piwowara –
Zwiedzanie Browarów
Piast i Stu Mostów

Dzień Piwowara jakiego nie było!

Jednego dnia będzie można zwiedzić Browary Piastowski i Stu Mostów. Koniec pewnej epoki i początek nowej. W Mieście Dobrego Piwa trudno chyba o bardziej symboliczny spacer.

O 17:30 odkryjemy wspólnie 130 lat historii Browaru Piastowskiego. Założony w 1872 roku pod nazwą Brauerei Pfeifferhof Carl Scholtz, przez restauratora i przedsiębiorcę Karla Scholtza. Warzył w sposób tradycyjny, ale stosowane rozwiązania były bardzo innowacyjne. Na przykład spichlerz był niżej a wozy z jęczmieniem wjeżdżały na piętro. Taka konstrukcja była wyjątkiem na skalę europejską. Browar był rozbudowywany nad Odrą, w ten sposób wrocławskie piwo trafiało daleko poza grancie. Browar nie uległ zniszczeniu nawet podczas Festung Breslau. Nie zaszkodziła mu nawet nacjonalizacja. Po wojnie przemianowany na Browar Piastowski – Browary Dolnośląskie „Piast” warzył pod okiem lwowskich browarników, którzy zamieszkali we Wrocławiu. W listopadzie 2001 roku zakład kupił duński Carlsberg. Browar przekształcił w rozlewnię. W 2004 roku zaprzestano produkcji piwa. W 2004 roku trzy budynki – siedziba dyrekcji, butelkownia i leżakownia – zostały wpisane do rejestru zabytków, a część innych została w ciągu kilku lat zburzona. Zamkniecie Browaru Piastowskiego w roku 2004 rozpoczęło wyjątkową w historii Wrocławia dekadę bez miejskiego browaru

O godzenie 19:00 zapraszamy do nas. Pokażemy czym różni się współczesna produkcja kraftowa od koncernowej. Zobaczymy technologicznie rozwiązania, które wykorzystują najbardziej renomowane browary rzemieślnicze na świecie. Pokażemy proces produkcji i to jak każdy etap wpływa na jakość piwa. Dzień Piwowara będzie też pierwszą okazją by zobaczyć najnowszą inwestycję w Długosza – wirówkę. To bardzo ciekawe urządzenie, które polepsza jakość piwa, szczególnie styli gdzie nie powinno być drożdży. Np. Pilsa. Wirówka poprawia klarowność piwa. Pozwala też ujednolicić zmętnienie piw drożdżowych, mętnych. Przez wirówkę można przepuścić nawet Hefeweizena. Niewiele browarów kraftowych posiada wirówkę. Częściej zastępuje się ją filtracją. Więcej o planach inwestycyjnych na 2017 na Plan inwestycyjny 2017

Zapraszamy na zwiedzanie wraz z degustacją. Dodatkową atrakcją będzie możliwość spotkania z wieloletnim Prezesem Browarów Piastowskich Fryderykiem Krukowskim oraz Panią Hanną Głuchowską – Rzecznikiem Prasowym i Kierownikiem Działu Marketingu, Browarów Dolnośląskich Piast. Historia zatoczy koło.

Koszt wycieczki (opłata za przewodnika oraz 2 piwa 0,3): 20 zł Płatne w pubie na Długosza, przed zwiedzaniem Browaru Stu Mostów. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy mailowe.

UWAGA! Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 17:30. Pierwsza część potrwa około 1,5 godziny. Około godziny 19:00 dotrzemy do Browaru Stu Mostów.

Zgłoszenia udziału w zwiedzaniu prosimy przesyłać mailowo do dnia 19.05.2017 (piątek) na adres biuro@viptravelwroclaw.pl podając w treści: imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Informacji na temat zwiedzania udzielamy pod numerem telefonu +48 667 999 952 oraz mailowo biuro@viptravelwroclaw.pl

 


 

Emocje będą duże. Zobaczcie co czuli Ci, którzy pracowali w Piaście, pod 10 latach od zaprzestania produkcji. To są wypowiedzi, które każą nam wszystkim zastanowić się nad tym co mamy i jak powinniśmy to wykorzystać. A mamy 800 lat tradycji i piwo wpisane w tożsamość i obyczajowość. GoWRCLW!

Oto filmowa relacja: „Wrocław tęskni za takim klimatem”:

 

 
To przejście w grudniu 2014 roku było symboliczne i zrobiło niesamowite wrażenie. „Wrażenie niesamowite, trudno mi jest aż mówić. Aż łzy w oczach mi stanęły, jak zobaczyłam, że są osoby, które pracowały w Browarze Piast, że zostały zaproszone na to otwarcie, że to młodzi ludzie, którzy rzeczywiście chcą włożyć serce żeby ten Browar powstał i żeby browarnictwo odrodziło się we Wrocławiu.” – tymi słowami emocje oddała Pani Halina Kucharska, Kierownik Kadr w Browarze Piast. Oto film z pierwszej wizyty na Długosza. „Pierwsze wrażenia wrocławskich browarników”:

 

 


 

To wszystko w ramach przygotowań do 8. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. Trwa wspaniała seria spacerów śladami historii browarnictwa we WRCLW. Na pierwszy ogień poszedł Browar Augusta Weberbauera. Dalej Browar Haasego, Browar Friebego i Mieszczański. Przed nami Browar Engelhardta i piwne Nadodrze (27 maja, godz. 14.00) oraz dawna leżakownia piwiarni Conrada Kisslinga (3 czerwca, 15.00).

To więcej niż wycieczki po miejscach. To dotykanie 800-letnej historii warzenia we WRCLW. Radość. Szczegóły na Travel Wrocław i Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa.

Zapraszają VIP Travel Wrocław i Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. Śladami dawnych browarów i piwiarni. „Już od ośmiu lat Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa udowadnia, że złoty trunek to nie tylko nudny napój, ale też fascynująca historia, kultura i przede wszystkim coraz większa społeczność! Piwo we Wrocławiu było jednak od wieków i jak żaden inny trunek nie wpisało się tak mocno w historię i charakter miasta. Na pierwszy ogień poszedł Browar Augusta Weberbauera – pierwszy browar w mieście, w którym zastosowano maszyny parowe.

Browar Haasego to największy wrocławski browar (ul. Krakowska 100). Dziś mieści się tam Klub Zaklęte Rewiry. Podczas wycieczki była niepowtarzalna okazj, aby zwiedzić budynki dawnego browaru oraz poznać historię wybitnej piwowarskiej rodziny. Zajrzeć do miejsc, niedostępnych na co dzień. Odkryliśmy fascynującą postać Georga Haasego – dziedzica piwnego imperium, wybitnego właściciela uzdrowiska w Polanicy-Zdroju, dzierżawcę słynnych wrocławskich restauracji (m.in. Piwnicy Świdnickiej) oraz autora dzieła „Przeciwko totalnej abstynencji”, które propagowało dobroczynne skutki spożycia piwa.

Etablissement Friebeberg jedno z najsłynniejszych przedwojennych założeń rozrywkowych południowych dzielnic miasta. Wzniesiony w 1854 roku kompleks był stworzony z rozmachem: miał swego czasu wielką salę gastronomiczno-koncertową, punkt widokowy, dużą chłodnię, skład beczek oraz pięciohektarowy ogród z muszlami koncertowymi i kolumnadami. To był spacer dawnym piwnym szlakiem w rejonie ulic Sztabowej – Łączności – Pretficza oraz Powstańców Śląskich. Podczas wycieczki odkryjemy również dawną leżakownię piw i lodownię Carla Augusta Friebego – słynnego wrocławskiego browarnika, wieloletniego dzierżawcy m. in. Piwnicy Świdnickiej.

Wycieczkę prowadził wrocławski przewodnik i miłośnik piwa – Michał Karczmarek.

Browar Mieszczański to perła architektury przemysłowej pochodząca z XIX w. jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów budynków browarnianych. Cudem ocalał od wyburzenia na początku XXI w. Początkowo warzono w nim piwo na potrzeby lokali wrocławskich, których właściciele nie chcieli ulec konkurencji ze strony piwowarstwa przemysłowego. Po roku 1945 browar działał pod nazwą Browar Mieszczański, a następnie jako Oddział Mieszczański przyłączony został do Wrocławskich Zakładów Piwowarskich.

Kolejne wycieczki: 27 maja, godz. 14.00 – Browar Engelhardta i nadodrzańskie lokale piwne od Dąbia do Bartoszowic a 3 czerwca, godz. 15.00 – dawna leżakownia piwiarni Conrada Kisslinga. Warto! Więcej o całym projekcie na http://visitwroclaw.eu/wydarzenie/zwiedzanie-browaru-haasegonajwiekszego-wroclawskiego-browaru