Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Hallertauer IPL Collab

21/11

Pierwsze nasze piwo
kolaboracyjne warzone
poza WRCLW

Zapraszamy na wyjątkową premierę!

Po raz pierwszy warzyliśmy nie u siebie! Zaproszeni przez Camba Bavaria w największy na świecie region upraw chmielu. Dla Bawarczyków była to dobra okazja do dyskusji o ograniczeniach jakich nie mamy w Polsce. Związanych z liczącym już 500 lat Bawarskim Prawem Czystości. Ta historyczna norma prawna z zakresu browarnictwa wprowadziła zakaz korzystania z innych przypraw niż chmiel. Była fundamentem jakości niemieckiego piwa. To też okazja do refleksji nad naszymi kompetencjami i rozwojem plantacji chmielu w Polsce. Dlatego piwo Hallertauer IPL – warzone w kolaboracji z Camba Bavaria zaprezentujemy premierowo na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych, 25.11.

Przywieziemy do Lublina również symbol wrocławskich tradycji piwowarskich – odtworzone historyczne piwo WRCLW Schops, na lubelskim chmielu Lomik. To będzie też okazja do tego by przypomnieć iż uprawę chmielu i jego suszarnie wzmiankują na ziemiach polskich już dokumenty Henryka III Wrocławskiego. To ponad 750 lat temu. Chmielu w Polsce zaczęliśmy używać wcześniejsze niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Jedziemy z przekonaniem, że warto łączyć siły i mówić o takich rzeczach. Nasz WRLCWski Schops jest znakomitym do tego pretekstem.

Zapraszamy na Hallertauer IPL. Nasze pierwsze piwo uwarzone poza murami Browaru Stu Mostów. Skoro pierwsze, to nie mogło obyć się bez nawiązania do naszych pierwszych gości z którymi wspólnie uwarzyliśmy piwo – ekipy Camba Bavaria. Nadal kontynuujemy nasz piwny most pomiędzy tradycją a nowoczesnością, tym razem na warsztat biorąc Heller Bocka, podrasowując go ciekawym, lokalnym dla Bawarczyków, nowofalowym chmieleniem.

Podstawę stanowi piwo w stylu Heller Bock, czyli w odróżnieniu od „regularnego” Bocka – jego jasny odpowiednik. Styl charakteryzujący się jaśniejszą, złotą barwą, słodowym charakterem, wyższą zawartością alkoholu i bardzo czystym profilem drożdżowym. Warzony w miesiącach zimowych, aby umilić mroźne wieczory. Zazwyczaj jest oszczędnie chmielony, tradycyjnymi bawarskimi odmianami chmielu. W naszym przypadku chmiel stanowi całkiem pokaźną dawkę, reprezentowaną przez nowofalowe odmiany pochodzące tylko z rejonu upraw Hallertau – Huell Melon i Blanc.
Właśnie chmiele z regionu Hallertau wyróżniają naszą interpretację tego stylu. Nieco wyższa niż tradycyjnie goryczka, ale bardzo miękka i przyjemna. Ale to przede wszystkim aromat nowofalowego chmielu Hallertau Blanc, o zaskakującym i intensywnym aromacie białego wina gronowego. Dopełnieniem jest subtelna melonowa nuta, dostarczona przez chmiel Hallertau Huell Melon.

Piwa z browarem Camba Bavaria to dla nas już taka „mini-seria”. Rozpoczęliśmy uwarzeniem ART#1 Doppel Weizenbock German IPA, nietypowego połączenia dwóch, na pozór odległych, piwnych stylów. Efekt był spektakularny – Top50 weizenbocków wg portalu RateBeer. Kontynuowaliśmy ten trend w ART#7 German Red IPL. Chcieliśmy pokazać jak niemal identyczne chmielenie, daje inne efekty w mocnym, czerwonym lagerze. Aktualne piwo to kontynuacja tej idei, którą szalenie polubiliśmy, tworząc tym razem jasnego koźlaka (Helles Bock), w odświeżonej, kraftowej odsłonie – tylko z nowofalowymi chmielami z tamtego regionu, zaskakującymi swoim nietypowym aromatem białego wina i melona, świetnie łączącego się z tym tradycyjnym stylem, który ukazaliśmy w nowej aranżacji.

Jak zwykle staramy czerpać z każdej szkoły piwowarskiej to co najlepsze. Ta niemiecka znana jest z tradycjonalizmu i wyśmienitych piw warzonych niemal „od metra”. Ten porządek w produkcji jest świetną podwaliną do piwnych eksperymentów – wszak aby uwarzyć piwa nowofalowe, najpierw trzeba sięgnąć do piwnych korzeni i poznać je od podszewki. To się właśnie w Niemczech dzieje, nieco wolniej niż u nas, ale sukcesywnie i z postępem. Zawsze musimy pamiętać, że mamy to szczęście, że nie jesteśmy ograniczeni prawem czystości piwa.

To piwo szczególnie dedykujemy wielbicielom tradycji, ale tym nieco znudzonym tymi smakami i aromatami które można na co dzień spotkać w jasnych koźlakach. To także piwo dla zadeklarowanych przeciwników tego stylu – bo w rzadko spotykanej w Polsce jasnej wersji, i z tym chmieleniem, mogą zmienić swoje zdanie. Oczywiście wielbiciele nowofalowego piwowarstwa znajdą tutaj coś dla siebie, szczególnie w tą jesienno-zimową aurę, kiedy można rozgrzać się przy ciekawym, acz wywodzącym się z tradycji, piwie. Zapraszamy. Zapraszamy na pierwszy łyk!

Prapremiera w czwartek w Browarze. Polska premiera na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych, 25.11.