Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

KPP 2016

28/09

Michał Czekajło w finale
Kulinarnego Pucharu
Polski 2016

Karolina Wiśniewska i Michał Czekajło wśród finalistów KPP

Są w wielkim finale. Dziś będą walczyć o tytuł „Najlepszego z najlepszych” w polskiej gastronomii! Karolina Wiśniewska i jej wsparcie Michał Czekajło, nasz Szef Kuchni. By walczyć w Kulinarnym Pucharze Polski trzeba było zwyciężyć w jednym z konkursów nominowanych, których lista co roku ustalana jest przez Radę Programową KPP. Karolina zwyciężyła w IV Ogólnopolskim Festiwalu Kulinarnym Borów Dolnośląskich „Ale Pasztet”. To dało jej prawo startu i prawo do wybrania sobie do pomocy innego kucharza. Chciała Michaela. Kto by nie chciał 🙂

Oto plan na dziś, 28 września 2016. PRZEBIEG FINAŁU KPP 2016:

  • 9.00 odprawa sędziów o ok. 9.30 odprawa zawodników/losowanie stanowisk
  • 10.00-15.50 Konkurs w dwóch turach, na pięciu stanowiskach (jest bowiem 10 finalistów)
  • 16.15 odprawa zawodników i omówienie potraw 19.30 Gala Kulinarnego Pucharu Polski 2016
  • Rozstrzygnięcie około 20:30. Trzymajcie kciuki! GoWRCLW!

Kucharze startujący w Kulinarnym Pucharze Polski oprócz przystawki i dania głównego będą przygotowywać również deser. To on zadecyduje o dzisiejszym zwycięstwie. Wprowadzenie tego dodatkowego dania do formuły konkursu miało podnieść poprzeczkę i zweryfikować umiejętności. Koncept to ciekawy 🙂

Kulinarny Puchar Polski to konkurs, którego celem jest odkrywanie i prezentowanie talentów kulinarnych oraz wyłonienie „Najlepszego z najlepszych”. Historia konkursu sięga 2000 roku. Od tamtego czasu KPP ciągle rozwija się i zdobywa coraz większe uznanie w środowisku gastronomicznym. To Konkurs z rekomendacją WACS (World Association of Chefs Societies), czyli Światowe Stowarzyszenie Społeczności Szefów Kuchni. Odbywa się Partnerem strategicznym wydarzenia jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wśród sędziów autorytety środowiska gastronomicznego, w tym z restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michalin. W dotychczasowych edycjach sędziowały m.in. takie sławy jak Gissur Gudmundsson, Armand Steinmetz, JeanBernard Mahut, Malin Söderström, Loïc Malfait. Na ławie sędziowskiej Finału KPP Polskę reprezentowali m. in. Zenon Hołubowski, Jerzy Pasikowski oraz Jarosław Uściński. To wielu z nas niewiele mówi. Popatrzmy zatem jakie schody trzeba było pokonać by się tam w ogóle dostać.

Na eliminacje składało się 13 konkursów nominowanych do Kulinarnego Pucharu Polski 2016. Wystartowało w nich 200 kucharzy, którzy łącznie przygotowali 2288 porcji konkursowych dań. Przypomnijmy: szef naszego szefa, Karolina, wygrała IV Festiwalu Kulinarny Borów Dolnośląskich „Ale Pasztet”. To był listopad ur. Promowano tam potencjał kulinarny regionu Dolny Śląsk. Zadaniem konkursowym było przygotowanie przekąski – pasztetu w autorskiej odsłonie oraz dania głównego, którego składnikami obowiązkowymi były: przepiórka, grzyby, miód, owoce leśne i ziemniaki.

W poznańskim finale jak i w konkursach nominowanych stosowane są arkusze oparte na tych samych kryteriach i skali ocen. Ma to na celu znormalizować system oceniania kucharzy startujących w poszczególnych konkursach i tym samym uczynić konkursy nominowane jak i samo KPP bardziej transparentnym. Zwycięzca bierze tytuł „Najlepszego z najlepszych”. Trzymajmy kciuki za dzisiejszy finał!

 

 

Więcej zdjęć na  http://kpp.mtp.pl/pl/kulinarny_puchar_polski_2016/o_polfinal_kpp-galeria_zdjec/