Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Schops!

28/07

Warzymy Schopsa! Finał.
Międzynawowy team,
ponad rok przygotowań.

Jak smakuje styl piwa sprzed 400 lat?

Celem jest dziś uwarzenie słynnego Schöpsa. Czegoś więcej niż stylu piwa, części historii i tożsamości Wrocławia. Dzis wskrzeszamy Schopsa na bazie wiedzy jak wyglądało piwowarstwo tamtych czasów, doświadczenia najlepszych ludzi z branży i dzięki szczepom drożdży zachowanym w niemieckich bankach drożdżowych.

Receptura, jak wiemy, się nie zachowała. Poza tym Weisser Schops był warzony w wielu odmianach i zmieniał się na przestrzeni wieków. Znaleźliśmy jednak wskazówki jak smakował. Szczególną rolę odegrali tutaj Andrzej Urbanek i dr Grzegorz Sobel, którzy jako znawcy dawnego piwowarstwa od lat starają się dowiedzieć jak najwięcej o tym legendarnym piwie. Przeszukaliśmy wszelkie wzmianki w księgach, szczególnie w berlińskich bibliotekach. Wiemy też dużo o tym jak wyglądało dawne piwowarstwo we Wrocławiu. Na tej podstawie przeprowadziliśmy próbne warzenie w browarze Distelhouser. Piwo poddaliśmy analizom i wyciągnęliśmy liśmy wnioski do następnych prób, tak, aby finalne warzenie było jak najbardziej podobne do pierwowzoru wrocławskiego Schopsa.

Należy pamiętać, że dziś mamy do dyspozycji również zupełnie inne surowce niż kiedyś i trzeba sobie jasno powiedzieć, że jednak dużo lepszej jakości. Słody w tamtych czasach bywały różnej jakości, przede wszystkim z pewnością były ciemniejsze. Korzystając z dzisiejszej palety słodów musimy to zasymulować. Na szczęście możliwości są ogromne.

Jak możemy opisać smak Schopsa?

Wiemy, że było piwem pszenicznym. Prawdopodobnie warzone było z samego słodu pszenicznego, co bardzo utrudniało filtrację podczas warzenia tego piwa. Dlatego prawdopodobnie wspomagano się suchą słomą, układaną w zbiornikach służących do filtracji. Z pewnością było to piwo mocne, mocą zrównywało się ze stołowymi winami. Dzięki temu też, świetnie się przechowywało i nie psuło z czasem. Było najprawdopodobniej dość oszczędnie chmielone, a więc smak skierowany był w kierunku pełnego, słodowego, czasem nawet słodkiego. Przechowywane i serwowane tego piwa odbywało się z drewnianych beczek, które jako niesterylne mogły powodować lekkie zakwaszenie piwa, za co odpowiedzialne były ciepłolubne (tzw. termofilne) bakterie kwasu mlekowego (bytujące w porach drewna). Taka lekka kwaskowość sprawiała, że pomimo słodkości, piwo Baran nie było mdłe, a wysoce pijalne. Takie zakwaszenie też wpływało na trwałość, podobnie jak to się dzieje z naszą kiszoną kapustą czy ogórkami. Więcej o ustaleniach po próbnym warzeniu w specjalnej broszurze – https://100mostow.pl/blog/2016/07/25/berlin-beer-week-2/

Co watro wiedzieć na temat wrocławskiego Schöpsa?

  • Warzono go od połowy XVI do połowy XVIII wieku.
  • Przez te 200 lat uznawane było za czołowe w tej części Europy.
  • Było symbolem Wrocławia, przyniosło miastu sławę.
  • Miało ogromne znaczenie dla stylu życia i w codziennej diecie wrocławian.
  • Pisali o nim kronikarze, historycy i poeci – zawsze z dumą, podkreślając jakościowe jego walory.
  • Odtwarzamy ten styl, chcemy by od 2016 roku znów był we Wrocławiu warzony.

Prace przygotowawcze trwały od lipca 2015. Prowadził je międzynarodowy zespół piwowarów, technologów, historyków. Wspierali Ambasadorzy wybrani we wszystkich dzielnicach Wrocławia. Wspólnie z miastem Wrocław wydaliśmy specjalną Broszurę i wspólnie zapraszamy na premierę 20 września w Browarze Stu Mostów. W obecności naukowców i technologów piwowarstwa z całej Europy, uczestników Symposium EBC, które po raz pierwszy odbędzie się w naszym kraju. Gospodarzem spotkania jest Wrocław – Stolica Dobrego Piwa. Zapraszamy do Wrocławia! Zapraszajcie i Wy na www.facebook.com/events/259654687702022/.