Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Precle do piwa!

14/07

Rozpoczynamy produkcję precli do piwa,
pieczywa i musztard z brzeczką

Ruszamy z produkcją precli do piwa oraz musztardy!

Zdecydowaliśmy się produkować na większą skalę 2 najpopularniejsze produkty jakie powstają w kuchni pubu Browaru Stu Mostów. Tak aby można je było wziąć na wynos i więcej ludzi mogło ich spróbować. Unikalność oferty buduje sąsiedztwo Browaru. Do produkcji używane jest piwo, brzeczka, słody i młóto.

Pierwszym są precle do piwa, które wypiekamy od półtora roku. Mają drożdżowo-słodowy smak, pachną jak pils, mają dobrą konsystencje i dłużej utrzymują świeżość. Odpaliliśmy specjalny piec piekarniczy i planujemy zaoferować stałe dostawy precli do wiodących pubów i multitapów we WRLCW. – Pracujemy przy Browarze. Wodę zastępujemy piwem. Dostajemy końcówki z kegów, piwo jest tam bogate w drożdże. To jest kwintesencja piwa, to można jeść łyżką. Stąd pełnia drożdżowego smaku. Robiliśmy dla porównania na mleku, na wodze, wodzie i maśle, mleku i maśle. Ale piwa nic nie zastąpi – mówi Michał Czekajło, szef kuchni w pubie Browaru i autor wielu receptur produktów na bazie piwa. Unikalny jest zakwas. Zakwaszamy go piwem. Jest bardzo mocny i szybko dojrzewa. Piwo jest mocną pożywką dla ciasta. Ma też własne drożdże. To sprawia, że nasze pieczywo inaczej smakuje, inaczej pachnie. Precle zawsze ważą tyle samo, ale na piwie nie ma możliwości by z zewnątrz każdy był taki sam. To też odróżnia je od produkowanych masowo, gdzie nawet pęknięcia są w tym samym miejscu .

Z myślą o najbardziej lokalnym rynku piec będziemy dwa rodzaje chleba. Żytnie i pszenno-żytnie. W foremkach i koszyczkach. Obok tej stałej oferty będziemy eksperymentować. Od środy do piątku, wykorzystując harmonogram produkcji Browaru, będziemy piec chleby z dodatkami. Najbliższy z dodatkiem bobu i młóta z danej produkcji.

Drugim z tych produktów są musztardy na bazie piwa. Gorczyce zalewamy octem i gorącą brzeczką, która jest słodka i świetnie zastępuję cukier. Proces gotowania ponawiamy i czekamy 3 tygodnie. Gorczyca wciąga w tym czasie całą brzeczkę. W smaku taka musztarda jest mocna, octowa i grubo mielona. To są prawdziwe musztardy. Nie ma w nich chemii. Smak i zapach pochodzi z gorczycy a nie z mixu aromatów i skrobi, jak w masowo produkowanych musztardach. Słodowy wywar jakim jest brzeczka zastępuje nam wodę i sprawia, że nie musimy dodawać cukru. Autorska jest też konsystencja. Zdecydowaliśmy się mielić gorczyce, ale nie do końca. Jest jakby zmłócona. To pasuje do Browaru. Tę ofertę przygotowujemy dla lokalnych delikatesów. W pierwszej kolejności zaoferujemy ją stałym odbiorcom naszego piwa. Zależy nam na dotarciu do konsumentów, którym marka Browaru jest znana.