Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Pierwszy Barrel Aged

23/03

Kwiecień Miesiącem Stoutu. Zaczniemy od leżakowanego Rye RIS’a

Zapraszamy na premierę leżakowanego Rye RIS’a

Leżakowanie w beczkach po mocnych alkoholach jest silnie rozwijającym się trendem zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i ostatnio w Polsce. Leżakowanie Rye RIS’a w beczce pozwala na uzyskanie bardzo kompleksowych aromatów i smaków. W czasie leżakowania piwa w beczce zachodzi cała gama przemian fizyko-chemicznych, ale głównym celem jest dostarczenie do piwa nut waniliowych, lekko karmelowych, a także samego aromatu drewna dębowego. Dodatkowo piwo nabiera cech alkoholu, który był wcześniej w tej beczce przechowywany, w naszym przypadku jest to amerykański Bourbon. Końcowo piwo nieco się zatęża, bo woda odparowuje z beczki szybciej niż pozostałe związki, dodatkowo delikatnie się utlenia co intensyfikuje aromaty suszonych śliwek i wiśni.

RIS to styl dla poszukujących nowych doznań. Piwo wybitnie degustacyjne. Więcej o jego historii przeczytacie w relacji z grudniowej premiery https://100mostow.pl/blog/2015/12/11/wrclw-rey-ris/

Warto też przypomnieć, że nasz urodzinowy WRCLW Rye RIS został drugim najlepszym RIS’em w ślepym teście 10 najlepszych RIS’ów w Polsce. Oceniało 3 sędziów PSPD – Artur Napiórkowski, Adam Szewczyk i Michał Jaskólski. Certyfikowani sędziowie PSPD namawiali w styczniu: „pijmy RISy! Fajnie, że browary rzemieślnicze robią ten styl, bo potrafią go zrobić dobrze”.

Pełny test na https://youtu.be/8sgbENoadFY

 

Zaprezentowaliśmy ten klasyczny styl w nieco odnowionej aranżacji – z dodatkiem słodu żytniego, który zwiększa treściowość, podwyższa nieco gęstość tego piwa, dzięki czemu wydłuża cieszenie się niesamowitym smakiem i aromatem. Intensywność doznań obejmują nuty czekoladowe i kawowe, które z subtelnym dodatkiem akcentów karmelowych wraz ze sporą ilością alkoholu kojarzą się z najlepszymi pralinami. Aromaty suszonej śliwki to wynik długiego leżakowania piwa, gdzie nabiera szlachetnych cech. Mimo tych intensywnych doznań WRCLW Rye RIS jest bardzo harmonijny i aksamitny.

Wyśmienite piwo do degustacji! Tym serdeczniej zapraszamy w kwietniu na Długosza!