Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Amerykanie we WRCLW

08/01

Zapowiedź historycznego warzenia
amerykańskich piwowarów we WRCLW

Po raz pierwszy we WRCLW. Po raz pierwszy w Polsce!

Fakty są następujące. Impet zmianom na piwnej mapie świata nadają Amerykanie.

Amerykański carat szaleje. Cały rynek piwa w USA jest w stagnacji, wzrost rzędu 0,5% (2014). Craft natomiast wzrasta na poziomie 17,6%, eksport to 36%. Wielki boom. W całości kosztem browarów przemysłowych.

Brewers Association poinformowało 3 dni temu, że łączna liczba browarów w USA pod koniec 2015 roku wyniosła 4.144. Wzrost 36% w skali roku. 2,5 razy wciągu 5 lat. W budowie jest blisko 500 nowych browarów.

Są stany, w których 1 browar przypada na 25 tys. mieszkańców. W 15 stanach jest już ponad 100 browarów. m.in. w Pensylwanii. Piwo prywatnie warzy w Stanach 1,5 miliona ludzi.

Amerykańskie chmiele zawojowały piwowarski świat.

7 najczęściej używanych w Polsce chmieli to chmiele amerykańskie. 58% wszystkich używanych w Polsce to chmiele amerykańskie. Źródłem danych jest najlepsze branżowe podsumowanie roku na blogu Piwna Zwrotnica. Jak przytaczał Tomasz Kopyta (TED) w opracowaniu jest ponad 800 nowych gatunków.

Wśród najciekawszych i najodważniejszych amerykańskich piwowarów jest Terry Hawbaker – Head Brewer i Albert Kominski, szef Als of Hampden / Pizza Boy Brewing Co. Zdobywcy m.in. srebrnego medalu na World Beer Cup 2014 w kategorii experimental beer.

Uwarzyli razem ponad 200 piw, czyli w sumie tyle ile kilka najbardziej twórczych naszych browarów razem wziętych. Są znani z zamiłowania do eksperymentu. Dbają przy tym o wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze smakiem piwa. Walczą z bezsmakowym piwem od lat. Mają ciekawe doświadczenia i ochotę by się nimi dzielić. Warzyli wspólnie z wieloma amerykańskimi piwowarami Troegs i Appalachian Brewing, Voodoo Brewing Company, Tired Hands Brewing Company, Liquid Hero Brewery, Yards Brewing Co., DuClaw Brewing Company oraz z kanadyjskim A l’abri de la Tempête. Zwykle wspierając swój region i dedykując kolaboracje lokalnej społeczności. Ale chcą przyjechać do nas. Może inaczej, lecą do nas.

Cała operacja już trochę trwa. Wcześniej przyjechały do WRCLW bardzo ciekawe amerykańskie chmiele. Zamówione przez Terrego i Alberta w oszałamiającej ilości.

Historia przyśpiesza i piszemy ją my. Możesz być świadkiem tego wydarzenia. Zapraszamy!

Facebook: https://www.facebook.com/events/899227793526097/

WWW: https://100mostow.pl/wydarzenie/warzymy-z-pizzaboybrewing-usa/

Pytajcie: jakie to będzie piwo? I dlaczego nie będzie to piwo pszeniczne? Zapraszamy!

 

Jest to świetna sposobność do rozmowy na temat ogólnego rynku piwnego. To co się dzieje w Stanach, co się dzieje w Polsce. Potwierdzamy, że z tej unikalnej możliwości skorzystają piwowarzy nie tylko z Wrocławia i Polski. Spodziewamy się gości z Niemic i prawdopodobnie ze Szwecji. Tego typu spotkania bardzo mocno poszerzają horyzonty. Zapraszamy na spotkanie i do dyskusji.