Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

WRCLW Rye RIS

02/12

Zapowiedź WRCLW
Rye RIS w 600 rocznicę
urodzin Jana Długosza

Wydarzenie Dnia

Przedstawiamy plany Urodzinowe. 11.12 zadebiutuje WRCLW Rye RIS. Jeden z najpotężniejszych stylów piwa Świata – Russian Imperial Stout. Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych pobudek, dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie, szczególnie wśród tych bardziej esencjonalnych i treściwych piw. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co dopiero po latach, w XX wieku, może trochę w celach marketingowych, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem. Jedno jest pewne, że przymiotnik „Imperialny” można tłumaczyć jako „najlepsze i najmocniejsze” piwa z oferty browaru.

RIS to styl dla poszukujących nowych doznań. Piwo wybitnie degustacyjne. Warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Wyraźne akcenty słodowe – kawowe, czekoladowe, karmelowe wraz aksamitnością słodu żytniego, ze sporą mocą kojarzą się z belgijskimi pralinami. Piwo jest nieprzejrzyście ciemne, do warzenia używa się zadziwiającą ilość składników – dużą ilość słodów, które muszą nadać bardzo wysoki ekstrakt, sporą dawkę chmielu, równoważącą pełny i słodowy smak, charakterystyczne jest także długie fermentowanie i leżakowanie – tak aby niespiesznie dojrzało i zharmonizowało swój bogaty bukiet.

Zaprezentujemy ten klasyczny styl w nieco odnowionej aranżacji – z dodatkiem słodu żytniego, który zwiększa treściowość, podwyższa nieco gęstość tego piwa, dzięki czemu wydłuża cieszenie się niesamowitym smakiem i aromatem. Intensywność doznań obejmują nuty czekoladowe i kawowe, które z subtelnym dodatkiem akcentów karmelowych wraz ze sporą ilością alkoholu kojarzą się z najlepszymi pralinami. Aromaty suszonej śliwki to wynik długiego leżakowania piwa, gdzie nabiera szlachetnych cech. Mimo tych intensywnych doznań WRCLW Rye RIS jest bardzo harmonijny i aksamitny. Wyśmienite piwo do degustacji w chłodniejsze zimowe wieczory. Piwo absolutnie godne Pierwszych Urodzin Browaru.

Zapraszamy na pierwszy łyk!

Termin nie przypadkowy – dziś 1.12 to 600 rocznica urodzin Jana Długosza. To nasz adres 🙂 we WRCLW – ul. Jana Długosza 2. Ale też nasza historia. Długosz był kronikarzem, historykiem, twórcą Roczników, czyli kronik słynnego Królestwa Polskiego. Dzieło to nie miało sobie równych w ówczesnej Europie. Długosz pisał w nim o początkach państwowości i o walorach polskiego piwa. Dlatego podwójnie jest nam cenny. „Wino rzadko tu używane, a uprawa winnic nie znana. Ma jednak kraj Polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszy mieszkańców, lecz i cudzoziemców wybornym smakiem więcej niż w innych krajach zachwyca.”

Cała historia piwa we WRCLW to historia walki o jakość. Z tych też powodów 100 lat później Niemcy uchwalili swoje słynne Bawarskie Prawo Czystości. Wymieniało ono składniki, jakich wolno używać do warzenia piwa. Okrągła rocznica urodzin pierwszego kronikarza Rzeczpospolitej to dla nas wszystkich okazja by poczuć szerszy kontekst dla odradzania się browarnictwa w naszym mieście.

GoWRCLW!