Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Magia na Długosza

14/08

Twórcy Festiwalu Filmów Dokumentalnych OKIEM
MŁODYCH

Lech Moliński w Browarze Stu Mostów

Twórcy 7 edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych OKIEM MŁODYCH

Magia kina jest wielka. Cechą dokumentu – wnikliwe i świeże spojrzenie na rzeczywistość. Obejrzeliśmy na Długosza laureatów zeszłorocznej edycji „Okiem Młodych”. Było skupienie, momenty wesołe, wciskające w fotele i zmuszające do refleksji. Filmy profesjonalistów, studentów szkół filmowych, ale też osób bez filmowego wykształcenia. Wprowadzał w klimat Lech Moliński – dyrektor artystyczny Festiwalu, wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, dziennikarz i filmoznawca. Dla nas przed wszystkim człowiek otwarty, umiejący słuchać i dzielić się własnym doświadczeniem. Fantastyczny animator kultury i jeden z najbardziej kreatywnych ludzi we WRCLW.

Pierwszym filmem, jaki obejrzeliśmy był „I’ll Call You When I Get There”. Zabawny, bardzo nieszablonowy, wręcz błyskotliwy obraz relacji rodzinnych Małgorzaty Goliszewskiej. Otrzymał nagrodę specjalną jury Festiwalu „za oryginalny koncept, konsekwentną formę filmową i opowieść o ważnym życiowym problemie, zrealizowaną z piorunującym humorem”.

Dokument Macieja Buchwalda pt. „Horoskopy miłości” był w ocenie inny 🙂 Silny aromat intrygi, smak słodko-gorzki, ale szczery, kompozycyjnie kompletny. Otrzymał nagrodę Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych – „za ciepłą opowieść o miłości matki i syna, mężczyzny do osiemdziesięciu kobiet, zrealizowaną z dużą wprawą oraz niewymuszonym dowcipem”.

Trzecim filmem był zwycięzca nagrody głównej „Złote Oko”. Obraz wrocławianki Jagody Szelc – „Punkt wyjścia”. Dynamiczny, barwny, szalenie przenikliwy film o „pasji będącym szczęściem, ale i narkotykiem”. Uzasadnienie jury Festiwalu było takie. „Za wybór fascynującego, nietuzinkowego bohatera i film niejednoznaczny, kryjący tajemnicę, który dotyka bardzo głęboko ludzkiego życia i pasji, żądzy wolności i swoistego uzależnienia, jakim staje się poszukiwanie ekstremalnych doznań”.

To i dla nas dobry punkt wyjścia. Obejrzeliśmy laureatów zeszłorocznej edycji Festiwalu Okiem Młodych. To była okazja by zobaczyć jak ciekawy i jak bogaty w emocje jest film dokumentalny. Staliśmy się częścią, budowanej przez Lecha, Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławską Fundację Filmową, przestrzeni spotkań pasjonatów kina i dokumentu. Trzymamy kciuki za tegoroczną edycje.

Analogi do piwowarstwa rzemieślniczego jest mnóstwo. Twórczość, silne emocjonalne zaangażowanie twórcy, autentyzm, bezpretensjonalność, skala emocji i doznań smakowych. Dokumenty jak piwa, mają smak, coś może smakować lub nie, bo nie są robione po to by smakować wszystkim. Są ekspresją naszą i mają dostarczyć emocji. Konsumpcja ma być przeżyciem i pretekstem do rozmów.

Kraft postrzegamy jako częścią kapitału kreatywnego WRCLW i Polski. Gościmy ludzi, którzy myślą tak szeroko jak Lech, myślą interdyscyplinarnie i umieją współpracować. Te umiejętności wspólnie promujemy. Piwem wieczoru była marka ART – nasz, piwowarów, symboli kreatywnej kooperacji.

Sylwetka Lecha Molińskiego – www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/lech-molinski.html

MIASTOmovie: wro – http://miastomovie.pl/idea/

Informacja o 8 edycji – www.wrocff.com.pl/

Regulamin – www.okiemmlodych.pl; www.facebook.com/okiemmlodych 

 

Zapraszamy na zwiedzanie jedynego w swoim rodzaju Browaru w dawnym kinie. Bardzo świadomie wybranej lokalizacji. Tak by można było w komfortowych warunkach pokazać różnice pomiędzy odradzającym się browarnictwem rzemieślniczym a produkcją masową, często globalną. Szczegóły na http://100mostow.pl/zwiedzanie/