Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Brewers Cup

11/05

Po raz pierwszy we WRCLW Mistrzostwa Polski Brewers Cup

WRLCW robi dobrą robotę 

„No i proszę Państwa miejsce tegorocznych Mistrzostw Polski Brewers Cup – swoje fantastyczne wnętrza udostępnił nam Browar Stu Mostów! Od dawna chcieliśmy wyjść z Brewers poza Warszawę i choć to wielkie wyzwanie, czujemy że z pomocą ekipy Browaru będzie dobrze. Z Browarem Stu Mostów bardzo nam po drodze. Tradycyjne metody w nowoczesnym wydaniu, rzemiosło, naturalność, jakość, smak, różnorodność, edukacja i promocja kultury picia piwa. Super. Też ich można podglądać przy pracy, jak nas. Ekipa Stu Mostów przygotowała też dla Was prezentację o piwach i pracy browarniczej oraz Barista Party, co by tradycji stało się zadość” – tak to się zaczęło.

Brewers Cup to najbardziej lubiane zawody baristów, tym razem w najwyższej randze Mistrzostw Polski. To zawody z zaparzaniu kawy metodami alternatywnymi do espresso. Chemex, filtr ceramiczny, aeropress, syfon, clove. Urządzenie dowolne, z wyłączeniem mechanicznych, zasilanych prądem ekspresów. Po prostu kawa bez ciśnień 🙂 Najwyższy stopień wtajemniczenia, najwyższej jakości kawy speciality, uczta dla oka. Zdobywca tytułu Mistrza Polski będzie reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata Brewers Cup, które w tym roku odbędą się w Szwecji.

W pierwszej rundzie wszyscy (wtorek 10:00-18.00) parzyli tę samą kawę. Sędziowie oceniali je w ślepych próbach, nie wiedząc który zawodnik i w jaki sposób je zaparzył. Punktowane były: aromat, charakterystyka smakowa, posmak, kwaskowatość, body i balans.

W rundzie finałowej (środa, 11:00-13:00) sześciu najlepszych zawodników zaparzyło kawy wybrane przez siebie. Tym razem sędziowie oprócz walorów napoju, ocenili również prezentacje startujących.

Organizatorem Mistrzostw Polski Brewers Cup 2015 jest palarnia kaw speciality Kofi Brand przy współpracy z Browarem Stu Mostów. Pomogli nam Bero Polska – importer kawy surowej, Coffedesk – dostawca sprzętu i akcesoriów do parzenia i serwowania kawy, w tym Hario, Bunn, Baratza oraz Golden Fruit właściciel serwisu BeanBrothers, dystrybutor m.in. refraktometrów VST. Wszystko to pod patronatem Speciality Coffee Association of Europe i World Coffee Events.

Lubimy kawę. Pierwszym człowiekiem za barem był Michał Matwiejczuk – jeden z najlepszych baristów. Wieść, że w pubie Browaru wypić można dobrą kawę rozeszła się szybko. Rzadko to mówimy, ale są ludzie, którzy przyjeżdżają do nas dla Michała M.

Kawa w jego wydaniu pasuje do rzemieślniczego piwa. Wyzwala ze stereotypowego myślenia, rzuca wyzwanie bezmyślnej akceptacji tekturowego szczęścia (spod znaku biegania z kubkiem kawy). Zachęca do doceniania na co dzień prostych wartości i przyjemności.

Kawy, które możecie spróbować na Długosza nie przypominają masowej produkcji. Nie chcemy by był to napój ludzi zmęczonych i symbol zabieganego świata. Czytelny znak, że „nie mamy nawet czasu by ją wypić na siedząco”. Nasza kawa jest wdzięcznym punktem odniesienia, czymś co pozwala pozycjonować piwo rzemieślnicze, ułatwić zrozumienie, kiedy mówimy o jego walorach. To napoje wolnych ludzi.

Poniżej zdjęcia pasjonatów kawy, uczestników i zwycięzców organizowanych po raz pierwszy we WRCLW Mistrzostwa Polski Brewers Cup 2015. Źródło zdjęć: Browar Stu Mostów, Kofi Brand, michalxsowinski.