Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

WRCLW Dunkelweizen

01/05

Premiera oficjalnego Piwa Festiwalowego WRCLW Dunkelweizen

WRCLW Dunkelweizen – oficjalne piwo festiwalowe 6. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa WRCLW.

Zapraszamy na 6. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. Będziemy mieli zaszczyt zaprezentować Państwu oficjalne Piwo Festiwalowe, w którego proces tworzenia byliście osobiście zaangażowani. W specjalnej ankiecie sympatycy Festiwalu zadecydowali, że Piwo Festiwalowe powinno być przedstawicielem górnej fermentacji, o ciemnej barwie, chmielone wyłącznie polskimi odmianami chmielu. Z tych parametrów wybraliśmy styl, który idealnie łączy te wszystkie elementy – Dunkelweizen.

Od wieków bawarskie piwo pszeniczne było przeważnie ciemne, dziś wyróżniamy styl Weizen (pszeniczne jasne) oraz Dunkelweizen (pszeniczne ciemne). Ciemny przedstawiciel piw pszenicznych zawiera w sobie idealną mieszankę nut ciemnych i karmelowych słodów, wraz z aromatami pochodzącymi od drożdży górnej fermentacji – goździków i bananów. Aby piwu nadać zrównoważenia i wysokiej pijalności potrzebny jest bardzo dobrej jakości chmiel, o przyjemnej goryczce i szlachetnym aromacie. Takie kryteria świetnie spełnia chmiel Lubelski – odmiana uprawiana w Polsce już od 1964 roku, ale do dziś uważana jest za superaromatyczną. Bardzo ceniona również poza granicami naszego kraju, charakteryzuje się bardzo przyjemnym, ziołowo-kwiatowym aromatem, porównywanym do czeskiego chmielu Żateckiego. Świetnie nadaje się do nadania szlachetnego aromatu oraz przyjemnej goryczki w tradycyjnych stylach piwa.

Tradycyjnie piwa pszeniczne warzone są przy użyciu metody zacierania dekokcyjnego, nieco bardziej skomplikowanego niż zacieranie infuzyjnie. Polega ona na odbieraniu części zacieru i zagotowywaniu go, a następnie zawracaniu do kadzi zaciernej, co powoduje skokowe podniesienie temperatury całości zacieru. Metoda ta pozwala na uzyskanie piwa o pełniejszym smaku, z uwydatnieniem nut karmelowych. Ten tradycyjny styl niemiecki jest więc wbrew pozorom trudny do uwarzenia, gdyż oprócz nieco bardziej skomplikowanego zacierania wymagane są jeszcze bardzo dobrej jakości surowce – wyśmienity słód pszeniczny (który stanowi co najmniej 50% zasypu), tradycyjne chmiele oraz specjalne drożdże górnej fermentacji nadające odpowiedniej fenolowości i estrowości, kojarzących się z aromatem goździków i bananów.

Użyliśmy aż 7 rodzajów słodów do uwarzenia piwa festiwalowego. Podstawę stanowi oczywiście słód pszeniczny, którego bawarska tradycja nakazuje aby stanowił ponad połowę zasypu, jednak pełnie smaku uzyskaliśmy przy pomocy słodu monachijskiego i słodów karmelowych. Dla uzyskania głębokiej, brązowej barwy, pod koniec zacierania dodaliśmy parę procent ciemnych słodów – pszenicznego czekoladowego oraz słodu barwiącego, które dodatkowo wniosły subtelne nuty orzechów i gałki muszkatołowej.

Szczególne znaczenie w stylu Dunkelweizen mają bardzo dobrej jakości drożdże górnej fermentacji. To one poprzez produkcję odpowiednich związków w czasie fermentacji, takich jak 4-winylogwajakol i octan izoamylu, odpowiadają za tak typowe dla tego stylu zapachy, odpowiednio – goździków i dojrzałych bananów. W celu poszukiwania odpowiednich, świeżych drożdży, wybraliśmy się do zaprzyjaźnionego czeskiego browaru, gdzie pobraliśmy je z otwartych kadzi fermentacyjnych. Obiecaliśmy jednak nie zdradzać skąd dokładnie one pochodzą, niemniej jednak chcielibyśmy serdecznie za nie podziękować, sprawdziły się świetnie!

Piwo charakteryzuje się brązową zmętnioną barwą, po przelaniu do szkła oko cieszy wysoka beżowa piana. W zapachu dominują nuty bananowe, lekko ustępujące na finiszu aromatom goździkowym. Doznania te wyraźnie łączą się z karmelowością i aromatem świeżo pieczonego chleba, z bardzo subtelnym dodatkiem ciemnych słodów. W smaku jest wyraźnie zbożowe, przyjemnie skontrowane łagodną i szlachetną goryczką. Końcowo można wyczuć lekką kwaskowość, wspaniale zwiększającą pijalność, przez co piwo świetnie orzeźwia. Idealne ma maj i nasz Festiwal.

Piwa pszeniczne to styl szczególny, bo właśnie tego rodzaju piwo smakuje najlepiej, jak jest świeże. To między innymi dlatego tego rodzaju piwa warzone są niemal przez każdy niemiecki i czeski browar regionalny, tak aby lokalni miłośnicy piwa mieli dostęp do najświeższego piwa pszenicznego. Z tego też powodu chcieliśmy zaprezentować tradycyjny styl, który najlepiej smakuje tam, gdzie jeszcze widać dymiący komin browaru, w którym został uwarzony.

Piwo festiwalowe WRCLW Dunkelweizen. Ekstrakt: 13,0 % wag. | Alkohol: ok. 5,9 % obj | IBU: 18 Skład: Woda, słody: pszeniczny, monachijski typ II, pilzneński, karmelowy 120 EBC, karmelowy 400 EBC, pszeniczny czekoladowy,słód barwiący, chmiel: Lubelski, drożdże.