Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Otwarcie Sezonu!

23/04

Rocznica Prawa Czystości i finał projektu „Ziemia i Woda”

Otwieramy sezon w dniu 499 rocznicy wprowadzenia Prawa Czystości Piwa

Reinheitsgebot to historyczna norma prawna z zakresu browarnictwa. Przez wieki strzegła jakości i oddalała pokusy warzenia taniej. W dobie rewolucji warzenie tylko przy użyciu słodu jęczmiennego, wody, drożdży i chmielu uwiera nieco naszych przyjaciół w Bawarii. Pozwala nam Polakom tworzyć piwa nierzadko ciekawsze niż w Niemczech. Ale jest też Prawo Czystości symbolem, o którym warto pamiętać w czasach, w których globalizacja i uprzemysłowienie piwowarstwa wypaczyło pojęcie prawdziwego piwa. Chcemy już zawsze tego dnia oficjalnie otwierać sezon. WRCLW czeka. Zapraszamy na pierwszy łyk!

Świętujemy jako partner projektu „Ziemia i Woda” grupy Food Think Tank

Łączy nas pasja i misja promowania smaku. Ciekawość świata, otwartość na nowe doświadczenia, food design, ciekawość świata. Ciekawość pytania: od czego zależy smak? Kibicujemy Food Think Tank – grupie specjalistów z wielu branż, kooperujących w ramach kolejnych projektów edukacyjnych, których centrum stanowią kulinaria. Działają bezkompromisowo, by dokonywać zmian w myśleniu o smaku.

To wrocławski projekt edukacyjny, w którym biorą udział specjaliści z wielu dziedzin: szefowie kuchni, rzemieślnicy i architekci, filmowcy, muzycy, ceramicy, cukiernicy, bariści, barmani, naukowcy i rolnicy. Pasjonaci kulinariów wspólnie sięgają po naturalne, lokalne produkty i tworzą z nich oryginalne potrawy, tworzą wokół nich niepowtarzalny klimat, łączą tradycję z nowoczesnością. Wszyscy pracują nad wspólnym celem, badają źródła smaku i jego granice. Browar Stu Mostów z dumą partneruje temu projektowi.

Od czego zatem zależy smak? Od jakości produktów, składników, kontroli procesu przygotowania, warzenia. Zależy od naczynia i temperatury podania. To w miarę oczywiste. Ale smak to nie tylko to, co „powstaje na języku”, składa się na niego wiele bodźców pochodzących z różnych zmysłów. Żeby je poznać, trzeba ogromu pracy i znajomości różnorodnych narzędzi. Grupa pracuje na wysokiej jakości produktach lokalnych, często dziko rosnących i pomijanych, stosuje stare techniki kulinarne. Głównym kucharzem projektu jest Michał Czekajło – szef kuchni w naszym pubie.

 

Finałem projektu była podziemna kolacja dla 36. osób, w otwartej na 4 godziny restauracji, wykopanej pod ziemią w Milejowicach, w podwrocławskiej gminie Żórawina. W menu m.in. pieczone w glince okopowe warzywa z masłem ziołowym czy czarny bulion z chleba razowego, suszonych grzybów i ogórka. Stuletnie jajo, kawior ze ślimaka, bubble tea z żabiego skrzeku. Jesiotr ze stawów Milickich, dzika sous vide w towarzystwie miodu, świerku i buka, drożdżowe lody z karmelem z czosnku i czekoladową ziemią. W przerwach wnętrze podziemnej restauracji było spryskiwane zapachami grzybów, lasu iglastego, spalonego drewna. Opracowane przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, które zbudowały nastrój kolacji. Nie mniej ważna była oprawa muzyczna, wizualizacje i oczywiście sama przestrzeń niecodziennej restauracji.

Dania zostały podane na glinianych talerzach, ceramicznych, wypalanych misach, drewnianych gałęziach – przygotowanych specjalnie na tę okazję przez kucharzy i projektantów szkla i ceramiki z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu i Be Wood.

Wszystkich połączyła chęć podjęcia gry z tradycyjnym rozumieniem pojęcia smaku, na który składają się bodźce odbierane przez wszystkie zmysły. Specjaliści z różnych dziedzin, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami, urzeczywistnili koncepcję tymczasowej restauracji, ukazującej wielowymiarowy aspekt tworzenia menu. Przez te projekty przewinęły się najlepsze nazwiska polskiej gastronomii, wraz z osobami z pozostałych branż, to ponad sto osób. Każdy angażuje się z indywidualnej potrzeby rozwoju. „Pracujemy na produktach lokalnych, eksplorujemy tradycję naszych przodków, dzięki temu zmiany, które powstają, mają realny oddźwięk w naszej przyszłości. Spotkaliśmy się we Wrocławiu, tu jemy i tu działamy”. GoWRCLW!

Zapraszamy do Browaru by poczuć różnicę pomiędzy produkcją rzemieślniczą a przemysłową. Zapraszamy by poznać nas i zrobić pierwszy łyk. Piwa, które ma smak. Organizujemy specjalne prezentacje. W każdy wtorek (18:00) i w sobotę (16:00). Przed nami Weekend Rzemiosła 1-4.05 oraz 6. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, na który warzymy oficjalne piwo festiwalowe.

W tekście wykorzystano materiały FTT. Więcej na http://foodthinktank.pl/projekt/ziemia-i-woda Opowieść o badaniach granic smaku została udokumentowana w galerii Dizajn i w Magazynie Usta.