Leżakowanie w beczkach po mocnych alkoholach jest silnie rozwijającym się trendem zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i ostatnio w Polsce. Leżakowanie Rye RIS’a w beczce pozwala na uzyskanie bardzo kompleksowych aromatów i smaków. W czasie leżakowania piwa w beczce zachodzi cała gama przemian fizyko-chemicznych, ale głównym celem jest dostarczenie do piwa nut waniliowych, lekko karmelowych, a także samego aromatu drewna dębowego. Dodatkowo piwo nabiera cech alkoholu, który był wcześniej w tej beczce przechowywany, w tym przypadku jest to amerykański Bourbon. Końcowo piwo nieco się zatęża, bo woda odparowuje z beczki szybciej niż pozostałe związki, dodatkowo delikatnie się utlenia co intensyfikuje aromaty suszonych śliwek i wiśni.
Russian Imperial Stout to styl dla poszukujących nowych doznań. Piwo wybitnie degustacyjne. Warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Wyraźne akcenty słodowe – kawowe, czekoladowe, karmelowe wraz aksamitnością słodu żytniego, ze sporą mocą kojarzą się z belgijskimi pralinami. Piwo jest nieprzejrzyście ciemne, do warzenia używa się zadziwiającą ilość składników – dużą ilość słodów, które muszą nadać bardzo wysoki ekstrakt, sporą dawkę chmielu, równoważącą pełny i słodowy smak, charakterystyczne jest także długie fermentowanie i leżakowanie – tak aby niespiesznie dojrzało i zharmonizowało swój bogaty bukiet.
Browar Stu Mostów prezentuje ten klasyczny styl w nieco odnowionej aranżacji – z dodatkiem słodu żytniego, który zwiększa treściowość, podwyższa nieco gęstość tego piwa, dzięki czemu wydłuża cieszenie się niesamowitym smakiem i aromatem. Intensywność doznań obejmują nuty czekoladowe i kawowe, które z subtelnym dodatkiem akcentów karmelowych wraz ze sporą ilością alkoholu kojarzą się z najlepszymi pralinami. Aromaty suszonej śliwki to wynik długiego leżakowania piwa, gdzie nabiera szlachetnych cech. Mimo tych intensywnych doznań WRCLW Rye RIS jest bardzo harmonijny i aksamitny. Wyśmienite piwo do degustacji w chłodniejsze zimowe wieczory.
Zapraszamy na pierwszy łyk!