Poznajcie drugie już piwo z serii ART+ uwarzone wspólnie z warszawskim browarem Funky Fluid – ART+43 Imperial Pastry Stout Dark Chocolate and Caramelized Almonds!
Naszym celem było osiągnięcie wrażenia spożywania piwnej czekolady z dodatkiem migdałów w płynnej formie piwnej. Uczucie deserowości w nim zawarte podbiliśmy dodatkowo dzięki nasycaniu azotem, które zwieńczyło również piwo drobnopęcherzykową pianą i wygładziło jego teksturę.
ART+43 Imperial Pastry Stout Dark Chocolate and Caramelized Almonds NITROPrzedstawiamy kolejne już piwo z serii ART uwarzone w kooperacji z browarem Funky Fluid! Poza ekstraktywną podstawą i intensywnym aromatem migdałów oraz czekolady charakteryzuje je wybitna gładkość uzyskana dzięki gazowaniu azotem. To właśnie ten zabieg zapewnił również piwu długotrwałą, drobnopęcherzykową pianę, która zwieńczyła jego deserowy charakter.
|
Słody/ekstrakt:
Podstawę stanowi niemiecki słód pilzneński i monachijski, natomiast za barwę oraz charakter piwa odpowiada kompozycja słodów ciemnych oraz karmelowych. Ekstrakt podbiliśmy również dodatkiem laktozy, która dodała mu słodyczy.
Chmiele:
Użyliśmy niewielkiej ilości amerykańskiej odmiany Chinook, aby wytworzyć odpowiednią kontrę goryczkową dla intensywnej bazy słodowej.
Dodatki:
Korzystając z bliskości naszej piekarni mieszczącej się naprzeciwko browaru – Conceptu Stu Mostów uprażyliśmy w piecach chlebowych solidną ilość płatków migdałowych, które następnie ekstrahowaliśmy przy pomocy Hop-Gun`a.
Następnie przy pomocy tego samego urządzenia dodaliśmy ziarna kakao, przenosząc do piwa cały ich naturalny smak i aromat.
- Laktoza nadała wyraźnej słodyczy i pełnego smaku
- Prażone migdały nadały piwu kolejnego wymiaru aromatycznego.
- Cocoa Nibs oddały natomiast belgijską czekoladowość, dzięki której aromat piwa przypomina belgijską pralinę.
Nasycanie azotem:
Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianę tekstury na bardziej aksamitną.
Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki, azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, jasnobeżowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla.
Aby w pełni cieszyć się piwem nasycanym azotem, właściwie je serwuj:
– piwo schłodź do temperatury <7 °C, nie wstrząsaj nim,
– gwałtownie otwórz butelkę i nalej piwo do szklaki, odwracając butelkę pionowo,
– ciesz się widokiem efektu kaskadowego, budującego piękną czapę drobnopęcherzykowej piany!
To piwo jest szczególne pod względem nasycania azotem – ma dużą gęstość. Fakt ten powoduję, że efekt kaskadowy odbywa się niczym w spowolnionym tempie – przez wysoką gęstość i lepkość pęcherzyki tworzą i unoszą się dużo wolniej. Dlatego po nalaniu lepiej odczekać nieco dłużej, aby dać czas pęcherzykom azotu do działania. Nie będzie to jednak czas stracony – proces sam w sobie wygląda bardzo efektownie!
- Styl: Pastry Imperial Stout
- Parametry:
- Ekstrakt: 35,0%
- Alkohol: 10,5%
- IBU: 40
- Składniki:
- Zasyp: niemiecki słód pilzneński i monachijski w połączeniu z kompozycją słodów ciemnych oraz karmelowych.
- Chmiel: Chinook
- Drożdże: House Ale Strain
- Wygląd: niemal nieprzejrzyste, czarne, zwieńczone czapą drobnopęcherzykowej, biszkoptowej piany
- Aromaty: czekolada, pieczone migdały, suszone śliwki
- Odczucie w ustach:
- 1 – pełne, oleiste
- 2 – gładkie, czekoladowe
- 3 – orzechowy, długotrwały finisz
- Temperatura serwowania: 6-7⁰C
- Najlepiej smakuje w temperaturze: 13-15⁰C
- Szkło: Tulip, Snifter, Teku