Maltgarden to browar, który od samego początku znalazł się w czołówce najlepszych browarów rzemieślniczych w Polsce. Weekend spędzony wspólnie na Długosza 2 razem z ekipą Maltgarden zaowocował kolejną odsłona piwa marki ART. 37. już piwo z tej serii to mocna, aromatyczna i podwójnie chmielona na zimno DIPA!
ART+37 DDH DIPABardzo mocno nachmielona Double IPA z dodatkiem płatków owsianych i pszenicznych, nieco pełniejsza – z mniej intensywną goryczką ale mocnym nastawieniem na intensywny aromat chmielowy. W procesie produkcyjnym użyliśmy odmian Sabro, Galaxy oraz El Dorado, które odwdzięczyły się aromatem bogatym w nuty owoców tropikalnych, kokosa i wanilii.
|
Styl:
Double Dry Hopped DIPA, czyli styl wyjątkowo modny w ostatnim czasie to dość nowatorskie podejście do stylu DIPA – nieco słodsze, z bardzo intensywnym nastawieniem na aromat chmielowy, ale już niekoniecznie na goryczkę. My nachmieliliśmy je zarówno w Whirlpoolu jak i podczas leżakowania, aby zachwycało intensywnym aromatem chmielowym. Najpełniejszy jest on zaraz po rozlewie, przypominamy więc, aby nie czekać i pić świeże. Wtedy właśnie najbardziej zachwyca!
Słody/ekstrakt:
Postawiliśmy na możliwie jak najprostszy, jasny zasyp tworzący idealną bazę i tło dla obfitego chmielenia. Dla większego zmętnienia i aksamitnej gładkość wzbogaciliśmy go dodatkiem płatków i słodu owsianego. Część ekstraktu pochodzi od maltodekstryny – niefermentowanego cukru, który nadaje większej pełni i delikatnej słodyczy.
Chmiele:
Przymiotnik „DDH” nie występuje tutaj przypadkowo – piwo jest bardzo solidnie nachmielone!
Najwięcej chmielu trafiło do Whirlpoola (użyliśmy w tym celu amerykańskich odmian Citra, Mosaic i El Dorado) ale przede wszystkim po tzw. chłodnej stronie – czyli podczas fermentacji i leżakowania piwa. Pierwsze dawka chmielu trafiła do tanku jeszcze w fazie fermentacji burzliwej, co pozwoliło wydobyć z niego maksimum soczystości i odwzorować złożony profil smakowo-aromatyczny. Kolejną, jeszcze większą dawkę dodaliśmy podczas leżakowania stosując odmiany: El dorado, Sabro i Galaxy. Łącznie, zużyliśmy 20g chmielu na litr gotowego piwa.
Znany i lubiany Galaxy pochodzenia australijskiego oraz amerykański El dorado zestawiliśmy z bardzo młodą odmianą Sabro, która zyskuję coraz większą rzeszę fanów. Ten stosunkowo nowy i niezwykle charakterystyczny chmiel wniósł do piwa nuty kokosa i owoców tropikalnych z delikatną wanilią w tle.
- Styl: DDH DIPA
- Parametry:
- Ekstrakt: 18,5%
- Alkohol: 8,0%
- IBU: 40
- Składniki:
- Zasyp: słód jęczmienny: pilzneński, słód owsiany, płatki: owsiane, maltodekstryna
- Chmiel: Goryczkowy: Chinook (US) Whilpool: Citra, Mosaic , El dorado US
Chmiel na zimno: Galaxy (AU), El dorado (US), Sabro (US) - Drożdże: House Ale Strain
- Wygląd: jasnożółte, zmętnione, z niewysoką białą pianą
- Aromaty: mango, marakuja, kokos, mandarynka
- Odczucie w ustach:
- 1 – półpełne
- 2 – owocowe
- 3 – soczkowe, z chmielowym finiszem
- Temperatura serwowania: 8-12⁰C
- Szkło: Sensoric, tulip, snifter
- Foodpairing:
- Dania: tajskie curry z kurczakiem i warzywami, schab smażony z masłem cytrynowo – ziołowym, burger z grillowanym wędzonym serem i chutneyem tropikalnym na bazie mango
- Sery: Roquefort, dojrzały Cheddar, Lazur
- Desery: tarta z karmelizowanymi mandarynkami i lodami tajskimi na bazie mleczka kokosowego, crumble z laską wanilii i kwaśnymi owocami, mango panna-cotta