WILD No. 5 Bière de soif refermented with CherriesZ dumą prezentujemy nasze piąte piwo marki WILD będące aromatyczną mieszanką leżakowanej w drewnianych beczkach bazy Bière de soif z ogromną ilością lokalnych wiśni. Piwo wyróżnia się głęboką, czerwoną barwą, wysokim wysyceniem oraz bogatym profilem smakowo-zapachowym. |
Słody/ekstrakt:
Zasyp jest bazą dla piw długo leżakowanych, płótnem na którym mają namalować swoją obecność mikroorganizmy. Dlatego składa się z jasnych, klasycznych słodów: pilzneńskiego i pszenicznego.
Chmiele:
Chmielenie jest homeopatyczne, konieczne z punktu widzenia technologii, gdyż możemy dzięki niemu sklarować brzeczkę. Goryczka jest więc śladowa i w zasadzie niewyczuwalna. Chmiel jest wrogiem wielu drobnoustrojów nie będących drożdżami, przeszkadzałby przy nieskrępowanej fermentacji. Piwa tego typu są najmniej chmielonymi piwami na świecie. W tym przypadku zastosowaliśmy jedną z naszych ulubionych odmian chmieli o niemieckim rodowodzie – Tettnanger.
Fermentacja
Prawdziwa magia odbywa się podczas fermentacji. Za każdym razem jest ona unikatowa.
Bière de soif fermentowany był etapami:
Pierwsza fermentacja: w tanku leżakowym z udziałem brytyjskiego szczepu drożdży Saccharomyces cerevisiae o niskiej atenuacji.
Druga fermentacja: w drewnianych beczkach z wykorzystaniem mieszanki dzikich drożdży Brettanomyces oraz bakterii kwasu mlekowego.
Refermentacja z owocami: na koniec do piwa dodaliśmy świeże wiśnie z lokalnej uprawy, z którymi refermentowało przez okres 4 tygodni przy udziale drobnoustrojów naturalnie występujących na owocach.
Owoce:
W naszej serii Bière de soif pracujemy tylko z najlepszej jakości lokalnymi surowcami. Piwa te stanowią swoisty ukłon dla lokalności i rzemieślniczych metod wytwarzania.
Zmiany w czasie:
Niezwykle istotny dla tych piw jest czas, ponieważ drobnoustroje które biorą udział w ich produkcji fermentują niespiesznie. Dlatego pozostawiamy je w beczkach na okres kilku miesięcy, aby tam nabierały swojego niebywałego charakteru.
Nie jest to piwo pasteryzowane, dzięki czemu nawet po rozlewie do butelek zachodzi w nim proces refermentacji, który nasyca, ochrania i zmienia piwo.
Zalecamy przechowywanie w odpowiednich warunkach (miejscach chłodnych i bez dostępu do światła). Piwo to wraz z upływającym czasem zmienia się i rozwija – na każdym etapie będzie więc różniło się smakiem i aromatem. Są przydatne do spożycia w przeciągu 5 lat od daty rozlewu, aczkolwiek zalecamy degustować je na świeżo, po uprzednim schłodzeniu.
Przeźroczyste butelki:
Cieszyć możemy się dzięki temu pięknym, widocznym już z daleka kolorem oraz naturalnym efektem opalizującym tworzonym między innymi przez bakterie i drożdże, które wykorzystane zostały przy fermentacji.
Sposób serwowania:
- Styl: Bière de soif refermented with Cherries
- Parametry
- Ekstrakt: 15,0 %
- Alkohol: 9,2 %
- IBU: 5
- Składniki:
- Słody: słód jęczmienny: pilzneński; pszeniczny
- Chmiel: aromatyczny: Tettnanger (DE)
- Drożdże:
- Pierwsza fermentacja: saccharomyces cerevisiae (british strain);
- Fermentacja w beczce: brettanomyces + lactobacillus house strains;
- Refermentacja z wiśniami: drobnoustroje naturalnie występujące na owocach; brettanomyces + lactobacillus house strains
- Dodatki: świeże wiśnie z lokalnej uprawy
- Wygląd: jasnopomarańczowy kolor, mętne z gęstą białą pianą
- Aromaty: Świeży, dobry balans między słodyczą wiśni a szeroko pojętym „funky” piwnej baz, ziołowy.
- Odczucie w ustach:
- Ciało średnie do pełnego, ale przy tym wytrawne. Wysokie nagazowanie.
- Temperatura serwowania: 5-7⁰C
- Szkło: tulip, snifter, stange lub flute (wybierz które lubisz najbardziej, Tulip i Snifter będą intensyfikowały doznania aromatyczne, podczas gdy stange lub flute – nieco je redukowały)
- Foodpairing:
- Dania: stek z polędwicy z jelenia z sosem czereśniowym i knedlami; grillowany ser halloumi i oscypek z konfiturą wiśniową
- sery: ser manchego, długo dojrzewająca gouda, oscypek
- deser: panna cotta waniliowa, rustykalne ciasto drożdżowe z wiśniami i kruszonką