Imperialna wersja niezwykle rzadkiego w Polsce piwa Brown Ale. Uwarzone w kooperacji ze szwedzkim browarem Beerbliotek znanym m.in. z produkcji wyśmienitych piw z gatunku ciemnych i ekstraktywnych. Uwarzony przez nas ART+31 nie jest wyjątkiem: to piwo ciemnobrązowe, esencjonalne, bogate w aromaty orzechów, czekolady, karmelu i ciasteczek, pochodzących przede wszystkim od słodów. Jego charakter uwypukliliśmy poprzez dodatek orzechów laskowych i kakao. To rozgrzewający piwny deser o smaku i teksturze kojarzącej się z kremem orzechowo-czekoladowym, zwieńczony drobnopęcherzykową pianą azotową – zapraszamy na pierwszy łyk!
ART+31 Imperial Brown Ale Chocolate & Hazelnut NITROTo uwarzony wspólnie z Beerbliotek Brewery imperialny Brown Ale wzbogacony aromatycznymi dodatkami w postaci orzechów laskowych i kakao. Jego deserowy charakter dopełniła aksamitna gładkość uzyskana dzięki gazowaniu azotem. To piwna kwintesencja smaku, tekstury i aromatu kremu czekoladowo-orzechowego. |
Słody:
Imperial Brown Ale to przede wszystkim kompozycja słodów. Dlatego do kotła zaciernego trafiło aż 7. ich rodzajów! W tym wyśmienite słody brytyjskie ze słynnej słodowni Simpsons Malt – takie jak ciasteczkowy i orzechowy w profilu słód brown czy intensywnie karmelowy słód cistal T50 .
Chmiele:
W Brown Ale chmiel trafia jedynie na goryczkę – dla zrównoważenia słodowości. Goryczka powinna być zaznaczona, aby deserowy charakter tego stylu nie był przytłaczający w odbiorze. Idealnie sprawdził się w tej roli kontynentalny chmiel Magnum.
Dodatki:
Orzechy laskowe – leżakowanie na prażonych orzechach laskowych wzmacnia słodowe aromaty orzechowe, a dodatek naturalnych aromatów czekolady, orzechów, kakao generuje nam rozgrzewający, głęboki w smaku i aromacie piwny deser, kojarzący się z kremem orzechowo-czekoladowym.
Nasycanie azotem:
Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianę tekstury na aksamitną.
Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki, azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot
kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, kremowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla.
Aby w pełni cieszyć się piwem nasycanym azotem, właściwie je serwuj:
- piwo schłodź do temperatury <7 ⁰C, nie wstrząsaj nim,
- gwałtownie otwórz butelkę i nalej piwo do szklaki, odwracając butelkę pionowo,
- ciesz się widokiem efektu kaskadowego, budującego piękną czapę drobnopęcherzykowej piany!
Parametry:
- Styl: Imperial Brown Ale
- Parametry
- Ekstrakt: 26,0%
- Alkohol: 9,3% obj.
- IBU: 40
- Składniki:
- słody jęczmienne: pilzneński, monachijski, golden promise, cristal T50, brown, chocolate, amber
- Chmiel:
- Goryczkowy: Magnum (DE)
- Drożdże: Danstar Nottingham
- Dodatki: orzechy laskowe, naturalny aromat orzechów laskowych, naturalny aromat czekoladowy, naturalny aromat karmelowy
- Wygląd: brązowe, niemal klarowne, z rubinowym przebłyskiem i drobnąpęcherzykową, beżową pianą budowaną przez efekt kaskadowy.
- Aromaty: czekolady, cappucino, orzechów laskowych, karmelu, andruta, amaretto
- Odczucie w ustach:
- gładki, aksamitny
- słodkie
- posmak czekolady
- Temperatura serwowania: Nalewanie piw nasycanych azotem powinno odbywać się gwałtownie w temperaturze >7 °C, zalecamy następnie ogrzać piwo w dłoni do temperatury 10-14°C
- Szkło: Snifter, tulip
- Foodpairing:
- Dania: węgierski gulasz wołowy, wątróbka z kwaśnymi jabłkami i orzechami włoskimi
- Sery: koryciński z orzechami włoskimi, dojrzała gouda
- Desery: brownie ze skórką gorzkiej pomarańczy, praliny z orzechami