Russian imperial stout to historyczny ciemny styl piwa, warzony już na przełomie XIII i XIX wieku przez londyńskie browary dla konsumentów poszukujących nowych doznań. Wyraźne akcenty słodowe – kawowe, czekoladowe i karmelowe wraz z aksamitnością słodu żytniego, ze spora mocą oraz leżakowaniem na suszonych pomarańczach kojarzą się z belgijskimi cytrusowymi pralinami.
WRCLW Orange Rye RISPrawdziwie odświeżającym dodatkiem są suszone hiszpańskie pomarańcze, dodawane tuż przed rozlewem, ekstrahowane przy użyciu HopGuna. Ten cytrusowy aromat i posmak jest nieoczekiwany w Russian Imperial Stoucie, ale jakże pasuje! Ten pomarańczowy akcent spina w całość to ciemne, deserowe piwo. |
Styl
Jeden z najpotężniejszych stylów piwa Świata – Russian Imperial Stout. Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych powódek dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie, szczególnie wśród tych bardziej esencjonalnych i treściwych piw. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co dopiero po latach, w XX wieku, może trochę w celach marketingowych, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem.
Słody/ekstrakt
Uzyskanie tak wysokiego ekstraktu wymaga użycia wyjątkowo dużej ilości słodu – zastosowaliśmy tutaj mieszankę tradycyjną dla Imperialnego Stoutu – podstawowego słodu pilzneńskiego, monachijskiego dla nadania głębszego smaku, karmelowego ciemnego obfitującego w aromaty przypieczonego karmelu oraz słodów ciemnych – pszenicznego czekoladowego oraz słodu barwiącego, pełnych nut czekoladowych i kawowych. Nieco przewrotnym składnikiem jest tutaj słód żytni – zwiększający lepkość piwa, ale również nadający nieco szorstkiego charakteru, często kojarzonego z przyprawowością oraz ziemistością tego surowca.
Chmiele
Używamy chmieli tradycyjnych, kontynentalnych – Magnum do nadania goryczki niezbędnej do uzyskania balansu słodowo-chmielowej, oraz Tettnanger – dla uzyskania aromatu ziołowego, który z czasem wspaniale się w ciemnych, mocnych piwach utlenia.
Dodatki
Prawdziwie odświeżającym dodatkiem są suszone hiszpańskie pomarańcze, dodawane tuż przed rozlewem, ekstrahowane przy użyciu HopGuna. Ten cytrusowy aromat i posmak jest nieoczekiwany w Russian Imperial Stoucie, ale jakże pasuje! Ten pomarańczowy akcent spina w całość to ciemne, deserowe piwo.
- Styl: Russian Imperial Stout
- Parametry
- Ekstrakt: 23,0 %
- Alkohol: 9,0 %
- IBU: 62
- Składniki:
- Słody: pilzneński, żytni, karmelowy 400 EBC, słód monachijski, pszeniczny czekoladowy, słód barwiący
- Chmiel: Goryczkowy: Hallertau Magnum (DE), Aromatyczny: Tettnanger (DE)
- Drożdże: górnej fermentacji Danstar Nothingham
- Wygląd: Czarny, z rubinowymi refleksami
- Aromaty: Intensywnie pomarańczowe, czekolada, wiśnia, jeżyny, suszone śliwki, goździk
- Odczucie w ustach:
- Pełne, aksamitne, nisko wysycone
- Gorzkiej czekolady, skórki świeżej pomarańczy,
- długi pomarańczowy finisz
- Temperatura serwowania: 10-13 ⁰C
- Szkło: Tulip, Sniffter
- Foodpairing:
Dania: kurze serca z sosem mandarynkowym i orzechami, Pad Thai ze smażonym tofu.
Sery:
Desery: ciemne truffle, browne ze skórką pomarańczy