Pierwsza polsko-hiszpańska kolaboracja! Z browarem z absolutnej hiszpańskiej czołówki – Naparbier. Ich hiszpański temperament można wyczuć nie tylko w ich piwach, ale również np. we wzorach etykiet. Nasi przyjaciele z Pampeluny i Barcelony nie boją się eksperymentować, toteż tym razem pojechaliśmy po bandzie! Połączenie polskiej specjalności, czyli słodów wędzonych (ale wędzonych bardzo nietypowym drewnem – czereśni) oraz wiśni (w dużej ilości produkowanych zarówno w Polsce jak i Hiszpanii) opakowanych w pełny, klasyczny, wędzony koźlak pszeniczny dało piorunujący efekt – takie piwo powstaje tylko raz w roku.
Double Cherry Rauchweizenbock – czyli moc wiśni i dymu czereśni w wędzonym koźlaku pszenicznym!
Styl
Rauchweizenbock – to rzadka forma mocnego pszenicznego piwa górnej fermentacji, warzonego z udziałem wędzonego słodu. Sam weizenbock powstał w początkowych latach XX wieku, jako odpowiednik lagerowego Bocka – czyli dolnofermentowanego Koźlaka. Z czasem, zaczęto do niego dodawać słodu wędzonego.
Rauchweizenbock pełen jest aromatów charakterystycznych dla pszenicznego koźlaka – melanoidynowy-chlebowych, owocowych (bananów, śliwek, rodzynek), oraz fenolowych (najczęściej w formie goździków i delikatnej wanilii). Słody wędzone wprowadzają dodatkowy wymiar temu piwu, a ich dodatek ujawnia się w różny sposób, w zależności od drewna jakim był wędzony. Najczęściej używane są słody wędzone drewnem dębowym lub bukowym, inne rodzaje drewna stanowią dużą rzadkość.
Smak to już wyraźna koźlakowa pełnia, z wyczuwalną dużą ilością melanoidyn, lekkich fenoli oraz wysokiej estrowości, w formie owocowości. Końcowo jest delikatnie kwaskowe i mocno nasycone, co zwiększa pijalność przy tym mocnym i pełnym piwie. Chmielowość jest praktycznie niewyczuwalna. Długo leżakowane wersję tego piwa mogą charakteryzować się nutami utlenienia, znanymi z sherry.
Słody/ekstrakt:
Podstawą tego piwa jest oczywiście słód pszeniczny, ale równoważną jego ilość stanowi wędzony słód jęczmienny, wędzony nietypowym drewnem owocowym – czereśnią. Wędzenie tym rodzajem drewna daje zaskakujące efekty, uzyskuje się wielopoziomowe aromaty – począwszy od aromatu oscypkowego, poprzez ogniskowość, na owocowości, w formie kompotu z suszu kończąc. W akompaniamencie słodów monachijskich, melanoidynowych i karmelowych i zacierania klasyczną metodą dekokcyjną – otrzymujemy pełnego, głębokiego koźlaka pszenicznego.
Chmiele:
W tym stylu chmielowość jest wybitnie ukryta. Używane są tradycyjne niemieckie chmiele o niskiej zawartości związków goryczkowych, dzięki czemu piwo zachowuje swój zdecydowany profil słodowy
Dodatki:
Wyjątkowa pełnia tego stylu może czasem być męcząca. Dodaliśmy więc przecieru wiśniowego – który swym aromatem niezwykle wzbogacił profil tego piwa. Cierpkie wiśnie grają też kluczową rolę w zaokrągleniu smaku – wieńczą go charakterystyczną kwaskowatością, zachęcając do następnego łyku.
- Styl: Fruit (cherry) Rauchweizenbock
- Parametry
- Ekstrakt: 18,5%
- Alkohol: 6,5% obj.
- IBU: 20
- Składniki:
- słody: jęczmienne: wędzony czereśnią; monachijski; melanoidynowy; karmelowy 100-130 EBC; pilzneński; karmelowy 40-60 EBC, słód pszeniczny, słód pszeniczny czekoladowy
- Chmiel:
- Goryczkowy: Magnum (DE)
- Aromatyczny: Tettnanger (DE)
- Drożdże: Mauribrew Weiss
- Dodatki: przecier wiśniowy
- Wygląd: ciemnoczerwone, mętne
- Aromaty: wędzonki (w formie: oscypka, lekkiej popiołowości i kompotu z suszu), wiśni, czereśni, bananów, goździków, brzoskwini, zbożowy, wanilii
- Odczucie w ustach:
- słodowe, zbożowe
- wędzone,
- owocowe, kwaskowatość wiśni
- Temperatura serwowania: 9-12⁰C
- Szkło: Sniffter, Sensoric
- Foodpairing:-
- Dania: troć smażona z kapustą, grillowany filet z indyka z wiśniami,
- Sery: Oscypek z dżemem wiśniowym, twaróg wędzony
- Desery: kwaśna waniliowa panna cotta z sosem wiśniowo-czekoladowym