Styl
Imperial IPA jest pod każdym względem mocniejsze niż AIPA – ma więcej ekstraktu, więcej alkoholu, a przede wszystkim – więcej chmielu! Niższe (niż można by się spodziewać po ekstrakcie) ciało, mniejsza słodowość oraz jasny zasyp mają podkreślić pierwszoplanową role chmielu w Imperial IPA.
A najlepszych amerykańskich odmian chmielu nie żałowaliśmy – zarówno na goryczkę, aromat a przede wszystkim do chmielenia na etapie oddzielania gorących osadów oraz leżakowania piwa w tanku. Potężne uderzenie chmielowych nut owocowych i żywicznych.
Słody/ekstrakt:
Imperial IPA oczywiście musi być mocarne. Przymiotnik „Imperialne” zawsze kojarzony jest z dużymi liczbami. Nie inaczej jest w tym przypadku – ekstrakt na poziomie 19 % oznacza, że z pewnością jest to piwo degustacyjne, na nieco zimniejsze wieczory. Ale pomimo wysokiego początkowego ekstraktu, słodowość pełni tutaj konieczne tło dla gigantycznej chmielowości. Dlatego zasyp składa się tylko z jasnych słodów, a niewielki procent dodanego cukru zwiększa wytrawność, pozwalając nowofalowym chmielom na pokazanie co potrafią.
Chmiele:
Imperial IPA to styl który z definicji musi być wypełniony chmielem aż po same brzegi. To właśnie przy warzeniu tego stylu w browarze przekracza się możliwości sprzętowe – nie wytrzymują odchmielacze, a wszelka instalacja po prostu zatyka się chmielem. Chmiel oczywiście musi nadać niezbędną goryczkę – intensywną, taką która równoważy moc tego piwa. Ale Imperial IPA jest znana przede wszystkim ze swojego aromatu chmielowego. Zastosowaliśmy przede wszystkim nowofalowe odmiany chmielu, które jeszcze niedawno funkcjonowały jako chmiele eksperymentalne:
Calypso (do niedawna Hopsteiner Experimental Hop #03129) to chmiel o wyjątkowej owocowości, ukazującej się przede wszystkim aromatem zielonej gruszki. Te nuty wspomagane są owocami tropikalnymi, potem nieco jabłkowymi a nawet miętowymi.
Eureka! (do niedawna Hopsteiner Experimental Hop #05256) z kolei charakteryzuje się cytrusowym profilem, któremu towarzyszą nuty brzoskwini, sosny, mandarynek, czarnej porzeczki z ziołowym finiszem.
Serwowanie:
Szczególnie dobrze jest uwypuklić chmielowy charakter piwa poprzez degustację w szkle o zwężającym się kielichu, typu Tulip, Sensoric lub IPA Glass. Dobrze jest pozwolić temu piwu się ogrzać, wtedy uda nam się uwolnić aromaty niedostępne w niskich temperaturach. Tegu tupu piwo zawsze najlepsze jest świeże – aromaty chmielowe tracą z czasem na intensywności.
Food pairing:
Imperial IPA, w całej swej intensywności nie jest łatwym piwem do sparowania z potrawami. Większość potraw po prostu jest dominowane przez tak wyraziste piwo. Generalna zasada wydaje się być znana – potrawy pasujące do American IPA powinny również pasować do jej podwójnej wersji, z jednym zastrzeżeniem – dania te muszą być jeszcze bardziej wyraziste, szczególnie intensywniej doprawiane. Goryczka zawsze zwiększa odczucie smaku słonego i umami, te z kolei nieco łagodzą właśnie smak gorzki. Chmielowe piwa to świetne połączenie dla ostrych dań orientalnych. Idealnym połączeniem jest delikatna bułka, gotowana na parze, wypełniona orientalnie przyrządzonymi, chrupkimi warzywami z szarpaną wieprzowiną, koniecznie nieco mocniej doprawioną w pikantnym sosie BBQ.
Sery muszą być wyjątkowo intensywne, dobrze jest dobrać najbardziej intensywne odmiany Roqueforta – których pikantność będzie wzmacniana goryczką Imperial IPA.
Rzadko kiedy proponuje się desery do podwójnej wersji IPA, ale jeśli już, to muszą być to desery wyraziste, z całą paletą smaków. Ciekawym wyborem jest sernik ricotta, ale ze spodem z dodatkiem korzenia imbiru oraz polany słonym kajmakiem. Dla nadania lekkości dobrze jest dodać do sernika warstwę kwaśnych owoców lub musu z nich przyrządzonego – najlepiej leśnych jeżyn.
- Styl: Imperial India Pale Ale
- Parametry
- Ekstrakt: 19,0 %
- Alkohol: 8,5 %
- IBU: 90
- Składniki:
- Słody: słody jęczmienne: pilzneński; carahell, słód pszeniczny
- Chmiel: Goryczkowy: Columbus (US) /aromatyczny: Eureka! (US), Mandarina Bavaria (DE) / chmielone na zimno: Calypso, Eureka!, Citra, Cascade (US)
- Drożdże: górnej fermentacji US-05
- Wygląd: ciemnopomarańczowe, zamglone
- Aromaty: ananasa, cytrusów, brzoskwini, gruszki, ziół, sosny, mięty, żywicy
- Smak:
- pełny, gładki
- goryczkowy, żywiczny
- owocowy, lekko pestkowy
- Temperatura serwowania: 12-15 ⁰C
- Szkło: IPA Glass, Sensoric, Sniffter
- Foodpairing:
Dania: Bułka na parze z szarpaną wołowiną w ostrym sosie BBQ z brązowym cukrem, Jambalaya, Chile relleno
Sery: Stilton, Roquefort
Desery: Sernik ricotta z ciastem imbirowym i kajmakową polewą.