Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

WRCLW Pastry Imperial Stout

Imperial Pastry Stout Maple Syrup, Cinnamon, Vanilla NITRO!

Słodka aranżacja najsilniejszego i najgęstszego piwa w naszej ofercie, uwarzonego z udziałem najciemniejszych, prażonych słodów – czarnego i nieprzejrzystego – Imperial Pastry Stout! Aby odtworzyć efekt French Toast, ekstraktywną bazę naszego WRCLW Imperial Stout wzbogaciliśmy laktozą , syropem klonowym, cynamonem i wanilią!

 

WRCLW Imperial Pastry Stout French Toast Maple Syrup, Vanilla, Cinnamon NITRO

Uwarzone, aby odtworzyć w piwie smak światowego skarbu śniadaniowego – tostów francuskich. Odtworzyliśmy aromat wszystkich tradycyjnie wykorzystywanych w recepturze składników, dodając do piwa cukier mleczny (laktozę), syrop klonowy, wanilię i odrobinę cynamonu. Na koniec nasyciliśmy go azotem, aby zwiększyć odczucie deserowości i zwieńczyć piwo drobnopęcherzykową pianą.

 

Styl

Jeden z najpotężniejszych stylów piwnych – Imperial Stout (Russian Imperial Stout). Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych powódek, dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co po latach, w XX wieku, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem. Przymiotnik „Imperialny” odnosi się do nadzwyczajnego ekstraktu i mocy piwa – co prawda zakres jest dość szeroki, ale to właśnie te wysoce ekstraktywne, ekstremalne wersje tego stylu przyprawiają o szybsze bicie serca każdego miłośnika piwa. Choć istnieje wiele wersji tego stylu tym razem postanowiliśmy uwarzyć niezwykle modną w ostatnim czasie – słodką i niesamowicie pełną odsłonę pastry!

Słody/ekstrakt:

Uzyskanie tak wysokiego ekstraktu jest nie lada wyzwaniem w każdym browarze. Przy takiej gęstości brzeczki nastawnej (35% ekstraktu!) wydajność procesu mocno spada, a sprzęt i umiejętności piwowara wystawione są na najcięższą próbę. Wykorzystaliśmy aż 7 różnych rodzajów słodów, dodając również odrobinę prażonego ziarna – główną rolę w zasypie grają  tradycyjne słody karmelowe angielskiego i niemieckiego pochodzenia.

Chmiele:

Aby wytworzyć odpowiednią gorycz użyliśmy chmielu odmiany Chinook. Ponieważ nasz Imperialny Stout jest zdecydowanie bardziej słodowy, dodaliśmy go jedynie w ilościach pozwalających na zachowania balansu.

Leżakowanie *

Tak gęste i esencjonalne piwa wyśmienicie się przechowują – niczym dobre, mocne wino. Dlatego świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka butelek i otwieranie ich w dłuższych odstępach czasu (pół roku, rok). Za każdym razem będzie nieco inne. Na początku będzie niesamowicie czekoladowe, deserowe, a z czasem zyska nut porto, sherry, suszonych owoców (śliwki, rodzynek i wiśni).

Nasycanie azotem:

Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianę tekstury na bardziej aksamitną.

Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsza niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, kremowa i niezwykle trwała piana, której nie da się osiągnąć w przypadku piw nasycanych dwutlenkiem węgla.

Aby w pełni cieszyć się piwem nasycanym azotem, serwuj je właściwie:

– piwo schłodź do temperatury <7 °C, nie wstrząsaj nim,
– gwałtownie otwórz butelkę i nalej piwo do szklaki, odwracając butelkę pionowo,
– ciesz się widokiem efektu kaskadowego, budującego piękną drobnopęcherzykową pianę!

Dzięki wysokiemu ekstraktowi i nasycaniu azotem, piwo ma bardzo dużą gęstość. Fakt ten powoduje, że efekt kaskadowy zachodzi niczym w spowolnionym tempie – przez wysoką gęstość i lepkość pęcherzyki gazu tworzą się i unoszą dużo wolniej. Dlatego po nalaniu lepiej odczekać nieco dłużej, aby dać im czas do działania – proces wygląda bardzo efektownie!

 

  • Styl: Imperial Pastry Stout NITRO
  • Parametry
    • Ekstrakt: 35,0 %
    • Alkohol: 10,0  %
    • IBU: 25
  • Składniki:
    • Słody: pilzneński, monachijski, czekoladowy oraz mieszanka angielskich i niemieckich słodów karmelowych
    • Chmiel: Chinook
    • Drożdże: House Ale
  • Wygląd: nieprzejrzyście czarny, z ciemną / brązową pianą drobnopęcherzykową budowaną przez efekt kaskadowy
  • Aromaty: słodowy, czekoladowy, syropu klonowego, melasy, wanilii, cynamonu
  • Odczucie w ustach:
    • Gęste, aksamitnie gładkie
    • Deserowe
    • Słodki, z delikatnie pikantnym / przyprawowym posmakiem
  • Temperatura serwowania: 12-17 ⁰C
  • Szkło: Tulip, Sniffter
  • Foodpairing:

    To bardzo intensywne i mocne piwo, które samo w sobie jest deserem!

    Wystarczy wyciągnąć je z lodówki podczas gotowania i pozwolić mu się delikatnie rozgrzać po czym otworzyć i rozkoszować jego słodkim smakiem. Dla wzmocnienia efektu można połączyć degustację z innym deserem takim jak lody waniliowe lub włoskie tiramisu!