Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

Baltic Porter Tonka Vanilla and Chocolate

WRCLW Baltic Porter Tonka Vanilla and Chocolate Nitro

Przedstawiamy wersję specjalną naszego WRCLW Baltic Porter przygotowaną z okazji Baltic Porter Day w 2020 roku! Do długo leżakowanego, ciemnego piwa dolnej fermentacji o mocnej podbudowie słodowej, wypełnionej łagodnymi nutami ciemnych słodów dodaliśmy aromatyczne kakao, laski wanilii i fasolę tonkę! Razem tworzą one niebywale pyszne połączenie, które spaja aksamitna tekstura uzyskana dzięki nasyceniu azotem.

 

WRCLW Tonka Vanilla and Chocolate Baltic Porter Nitro

Do długo wylażakowanego, ciemnego piwa dolnej fermentacji, o mocnej podbudowie słodowej i z łagodnymi nutami ciemnych słodów, dodaliśmy bardzo aromatycznych dodatków – kakao, laski wanilii i fasolę tonkę.

Styl

Styl Porter Bałtycki, jak sama nazwa wskazuje, wykształcił się w rejonach basenu morza bałtyckiego w XIX wieku jako odpowiedź na wyspiarskiego Imperialnego Stouta. W przeciwieństwie do niego ma intensywniejszą podbudowę słodową, bardziej zharmonizowany bukiet, ale przede wszystkim jest długo fermentowanym i leżakowanym piwem dolnej fermentacji. W zasadzie, jest to ciemna wersja koźlaka (Bock)o mniej agresywnych nutach palonych, większej słodyczy. Jest to piwo rozgrzewające i pomimo wysokiej mocy – przyjemne w degustacji. Z okazji Baltic Porter Day urozmaiciliśmy i tak już ekstraktywną i aromatyczną podstawę, dodatkiem prażonych płatków kokosowych oraz tostowanego drewna Palo Santo!

Słody/ekstrakt:

Zasyp jest podobny do Koźlaka (Bocka) – podstawę stanowi słód monachijki, który nadaje pełni i słodkości, wprowadzając dużą ilość melanoidyn przypominających w zapachu skarmelizowaną skórkę chlebową. Angielski słód brown wprowadza nuty orzechowe i karmelowe. Słody czekoladowe i barwiące odpowiadają za ciemną barwę z rubinowymi przebłyskami, ale w przeciwieństwie do Imperialnego Stouta nie jest to barwa nieprzejrzysta. Mniejsza ilość ciemnych słodów przekłada się też na delikatniejsze w nuty kawowe i czekoladowe.

Chmiele:

Używamy chmielu tradycyjnego, kontynentalnego – niemieckiego Taurus do nadania odpowiedniej goryczki. Charakteryzuje się on tytoniowo-ziołowym profilem, który w ciekawy sposób utlenia się wraz z upływającym czasem (szczególnie w przypadku ciemnych i mocnych piw).

Wszystkie dodatki trafiły na końcowym etapie leżakowania, poprzez ekstrakcje w urządzeniu HopGun, aby oddały jak najwięcej aromatu, przy jednocześnie krótkim czasie kontaktu z piwem.

  • Kakao odtłuszczone – zmielone ziarna kakaowca, częściowo odtłuszczone, gdyż kwasy tłuszczowe w piwie są niepożądane. Ale nadal pełne wspaniałego aromatu gorzkiej czekolady.
  • Laski wanilii – zmielone przed dodaniem laski meksykańskiej wanilii ekstrakcyjnej, nieco mniejszej od madagaskarskiego odpowiednika, ale za to bardziej aromatyczne i o większej zawartości waniliny.
  • Tonkowiec wonny (bób tonka, fasola tonka) – nasiona tej rośliny znane są z niebywale intensywnego aromatu kojarzonego z marcepanem, rumem, migdałami. Niebywałe, że jest ona tak intensywna, że wystarczy niewielki dodatek tej rośliny aby uzyskać wyraźny efekt, co wykorzystywane jest np. w przemyśle perfumowym.

Leżakowanie *

Tak gęste i esencjonalne piwa wyśmienicie się przechowują – niczym dobre, mocne wino. Dlatego świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka butelek i otwierać je w dłuższych odstępach czasu (pół roku, rok). Za każdym razem będzie nieco inne. Na początku będzie niesamowicie czekoladowe, deserowe. Z czasem zyska nut porto, sherry, suszonych owoców (śliwki, rodzynek i wiśni). Ciekawe doświadczenie.

*Jeśli piwo będzie przechowywane w odpowiednich warunkach (temperatura ok 10 st. C, brak nasłonecznienia), piwo odwdzięczy się z czasem szlachetnymi nutami utlenienia.

Nasycanie azotem:

Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianę tekstury na aksamitną.

Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki, azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, jasnobeżowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla.

Aby w pełni cieszyć się piwem nasycanym azotem, właściwie je serwuj:

– piwo schłodź do temperatury <7 °C, nie wstrząsaj nim,
– gwałtownie otwórz butelkę i nalej piwo do szklaki, odwracając butelkę pionowo,
– ciesz się widokiem efektu kaskadowego, budującego piękną czapę drobnopęcherzykowej piany!

To piwo jest szczególne pod względem nasycania azotem – ma dużą gęstość. Fakt ten powoduję, że efekt kaskadowy odbywa się niczym w spowolnionym tempie – przez wysoką gęstość i lepkość pęcherzyki tworzą i unoszą się dużo wolniej. Dlatego po nalaniu lepiej odczekać nieco dłużej, aby dać czas pęcherzykom azotu do działania. Nie będzie to czas stracony – ten proces jest bardzo efektowny!

 

  • Styl: Spice Baltic Porter NITRO
  • Parametry
    • Ekstrakt: 25,0 %
    • Alkohol: 9,1  %
    • IBU: 40
  • Składniki:
    • Słody: monachijski, pilzneński, brown, czekoladowy, barwiący
    • Chmiel: Goryczkowy: Taurus (DE)
    • Drożdże: dolnej fermentacji W34/70
    • Dodatki: kakao, laski wanilii, świeżo mielona fasola tonka
  • Wygląd: ciemnobrunatny, niemal czarny, z rubinowymi przebłyskami, z beżową bardzo drobnopęcherzykową pianą, budującą się przez efekt kaskadow
  • Aromaty: słodowe, wanilii, marcepanu, rumu, chlebowe, karmelowe, lukrecji, toffi, orzechowe, wiśnie, rodzynki, melasy
  • Odczucie w ustach:
    • Gęste, aksamitnie gładkie
    • Słodkiej lukrecji
    • Rozgrzewające, finisz z gorzką czekoladą z kakao, wanilią i marcepanem
  • Temperatura serwowania: 12-17 ⁰C
  • Szkło: Tulip, Sniffter
  • Foodpairing:

    Dania: podwędzane grillowane mięsa, szczególnie wołowina, chili

    Sery: ser owczy dojrzewający Pecorino z pieprzem,

    Desery: crème brulee z czerwoną porzeczką