Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

CZY MASZ
UKOŃCZONE
18 LAT?

ARE YOU
OVER THE AGE
OF 18?

WRCLW Coffee Imperial Stout NITRO

Wariacja na temat najmocniejszego i najgęstszego piwa Browaru Stu Mostów. Czarne, nieprzejrzyste, warzone z największą ilością ciemnych i palonych słodów połączone z dużą ilością świeżo palonej i mielonej kawy przygotowanej przez Etno Cafe. Wypełnione po brzegi aromatami świeżo zaparzonego espresso, aromatami czekoladowymi i karmelowymi. Z czasem zyskuje nuty ciemnych suszonych owoców i pumpernikla. Niesamowicie esencjonalne i wybitnie degustacyjne.

 

WRCLW Coffee Imperial Stout NITRO

Przymiotnik „Imperialny” odnosi się do nadzwyczajnego ekstraktu i mocy piwa – co prawda zakres jest dość szeroki, ale to właśnie te wysoce ekstraktywne, ekstremalne wersje tego stylu przyprawiają o szybsze bicie serca każdego miłośnika piwa.

 

Styl

Jeden z najpotężniejszych stylów piwa Świata – Imperial Stout (Russian Imperial Stout). Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych powódek dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie, szczególnie wśród tych bardziej esencjonalnych i treściwych piw. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co dopiero po latach, w XX wieku, może trochę w celach marketingowych, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem. Przymiotnik „Imperialny” odnosi się do nadzwyczajnego ekstraktu i mocy piwa – co prawda zakres jest dość szeroki, ale to właśnie te wysoce ekstraktywne, ekstremalne wersje tego stylu przyprawiają o szybsze bicie serca każdego miłośnika piwa. Bo nie jest to piwo codzienne, a każda warka takiego „mocarza” w browarze to wielkie wydarzenie. Wersje leżakowane z kawą to nie lada gratka, szczególnie z tak niezwykłą kawą!

Słody/ekstrakt

Uzyskanie tak wysokiego ekstraktu jest nie lada wyzwaniem w każdym browarze. Przy takiej gęstości brzeczki nastawnej (30% ekstraktu!) bardzo spada wydajność procesu. Sprzęt i umiejętności piwowara są wystawione na najcięższą próbę. Wszystko tutaj jest ekstremalne – całkowita ilość słodów oraz ilość słodów ciemniejszych i karmelowych wraz z tymi palonymi i barwiącymi. To właśnie ich ogromna ilość oraz dodatek kawy zapewniają szalenie intensywny aromaty espresso, karmelu i świeżo prażonego ziarna kakaowca. Już sama brzeczka smakuje jak słodkie brownie – oblane kilkukrotnie czekoladą. Coś niesamowitego.

Chmiele

Używamy chmieli tradycyjnych, kontynentalnych – Magnum do nadania odpowiedniej goryczki, oraz Tettnanger – dla uzyskania aromatu ziołowego, który z czasem wspaniale się w ciemnych, mocnych piwach utlenia. Natomiast Imperial Stout ma przesunięty balans w stronę słodową – dlatego chmielenie jest nieco mniej intensywne.

Nasycanie azotem

Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianę tekstury na aksamitną.

Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki, azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, jasnobeżowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla.

Aby w pełni cieszyć się piwem nasycanym azotem, właściwie je serwuj:

– piwo schłodź do temperatury <7 °C, nie wstrząsaj nim,
– gwałtownie otwórz butelkę i nalej piwo do szklaki, odwracając butelkę pionowo,
– ciesz się widokiem efektu kaskadowego, budującego piękną czapę drobnopęcherzykowej piany!

To piwo jest szczególne pod względem nasycania azotem – ma dużą gęstość. Fakt ten powoduję, że efekt kaskadowy odbywa się niczym w spowolnionym tempie – przez wysoką gęstość i lepkość pęcherzyki tworzą i unoszą się dużo wolniej. Dlatego po nalaniu lepiej odczekać nieco dłużej, aby dać czas pęcherzykom azotu do działania. Nie będzie to czas stracony – ten proces jest bardzo efektowny!

Kawa

Na tydzień przed rozlewem do gotowego piwa trafiła wyśmienita kawa od wrocławskiej palarni ETNO Cafe. Kawa nietuzinkowa, bo to mieszanka dwóch wspólnie wyselekcjonowanych odmian. Dzięki połączeniu doświadczenia piwowarów Browaru Stu Mostów oraz specjalistów kawowych Etno Cafe, wybraliśmy, spośród przeszło stu prób, najlepiej pasujący do piwa WRCLW Imperial Stout, blend dwóch odmian palonych ziaren. To mix składający się w 70% z brazylijskiej intensywnej kawy Yellow Bouron, o aromacie m.in. migdałów i masła orzechowego oraz łagodniejszej, kwaskowo-owocowej etiopskiej Yirgacheffe, o wspaniałej nucie czarnej porzeczki. Łącznie użyliśmy aż 20 kg grubo zmielonej kawy (jak do Cold Brew) i wyekstrahowaliśmy z niej cenne składniki przy użyciu HopGuna, dla zachowania maksimum świeżości i smaku. Niebywale kawowe piwo.

Więcej o kawach:
https://sklep.etnocafe.pl/kawa-etno/822-yellow-bourbon.html
https://sklep.etnocafe.pl/kawa-etno/832-yirgacheffe.html

 

  • Styl: Imperial Stout
  • Parametry
    • Ekstrakt: 30,0 %
    • Alkohol: 11,0  %
    • IBU: 60
  • Składniki:
    • Słody: pilzneński, monachijski II, pszeniczny czekoladowy, karmelowy 150 EBC, jęczmień palony, barwiący
    • Chmiel: Goryczkowy: Hallertau Magnum (DE), Aromatyczny: Tettnanger (DE)
    • Drożdże: Danstar Nottingham
    • Kawa: Etno Yirgacheffe (0,3%), Etno Yellow Bourbon (0,5%)
  • Wygląd: Nieprzejrzyście czarny, z ciemną, brązową drobnopęcherzykową pianą
  • Aromaty: kawa, espresso, praliny kawowe, czekolada deserowa, likier kawowy, orzech laskowy, wafle z czekoladą, suszona śliwka, wiśnia
  • Odczucie w ustach:
    • Gęste, oleiste, nisko wysycone
    • świeżo mielonej kawy, deserowej czekolady, ciemne owoce
    • Rozgrzewające w przełyku, lekka paloność i słodycz
  • Temperatura serwowania: 12-17 ⁰C
  • Szkło: Tulip, Sniffter
  • Foodpairing:

    bardzo intensywne i mocne piwo, polecane tylko z deserami: Tiramisu z sosem kawowym i owocami leśnymi, Belgijskie praliny z gorzką czekoladą i kawą