Russian imperial stout to historyczny ciemny styl piwa, warzony już na przełomie xviii i xix wieku przez londyńskie browary dla konsumentów poszukujących nowych doznań. Wyraźne akcenty słodowe – kawowe, czekoladowe i karmelowe wraz z aksamitnością słodu żytniego, ze spora mocą kojarzą się z belgijskimi pralinami. Leżakowanie w dębowych beczkach po porto oraz bourbonie nadaje mu szlachetnych nut waniliowych, kokosowych, suszonych ciemnych owoców i rzecz jasna: porto i amerykańskiej whiskey.
WRCLW Rye RIS Porto and Bourbon Double B.A. 2017Leżakowanie w dębowych beczkach po porto oraz bourbonie nadaje mu szlachetnych nut waniliowych, kokosowych, suszonych ciemnych owoców i rzecz jasna: porto i amerykańskiej whiskey. |
Styl
Jeden z najpotężniejszych stylów piwa Świata – Russian Imperial Stout. Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych powódek dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie, szczególnie wśród tych bardziej esencjonalnych i treściwych piw. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co dopiero po latach, w XX wieku, może trochę w celach marketingowych, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem.
Słody/ekstrakt:
Uzyskanie tak wysokiego ekstraktu wymaga użycia wyjątkowo dużej ilości słodu – zastosowaliśmy tutaj mieszankę tradycyjną dla Imperialnego Stoutu – podstawowego słodu pilzneńskiego, monachijskiego dla nadania głębszego smaku, karmelowego ciemnego obfitującego w aromaty przypieczonego karmelu oraz słodów ciemnych – pszenicznego czekoladowego oraz słodu barwiącego, pełnych nut czekoladowych i kawowych. Nieco przewrotnym składnikiem jest tutaj słód żytni – zwiększający lepkość piwa, ale również nadający nieco szorstkiego charakteru, często kojarzonego z przyprawowością oraz ziemistością tego surowca.
Chmiele:
Używamy chmieli tradycyjnych, kontynentalnych – Magnum do nadania goryczki niezbędnej do uzyskania balansu słodowo-chmielowej, oraz Tettnanger – dla uzyskania aromatu ziołowego, który z czasem wspaniale się w ciemnych, mocnych piwach utlenia.
Leżakowanie w beczkach po Porto i Bourbonie:
Starzenie piwa to niesamowity proces, gdzie piwo po pierwsze szlachetnie się utlenia – smak i aromat harmonizują się, pojawiają się nuty porto, sherry i suszonych owoców (śliwki, rodzynek, wiśni). Nuty alkoholowe nieco łagodnieją, a z samego drewna zostają wypłukane:
- taniny – określane jako smak drewna, które wprowadzają charakterystyczną cierpkość kontrującą słodycz piwa.
- karmele i tzw. związki reakcji Maillarda, które powstają w procesie opalania beczki (to one wpływają na charakterystyczny kolor Bourbonu)
- Ligniny, po kilku przemianach, przekształcają się do waniliny – co nadaje charakterystycznych nut waniliowych, szczególnie z dębu amerykańskiego powstaje jeszcze cała grupa fenoli, które odpowiedzialne są za aromaty przyprawowe – goździkowe, cynamonowe, kokosowe a nawet palone.
Wreszcie w beczce dochodzi do zatężenia piwa – beczka nie jest idealnie szczelnym opakowaniem – a wyparowuje z niech szybciej woda niż pozostałe składniki. Efektem jest zatężenie – a straty w tym procesie nazywane są „angel’s share” – „dawką dla aniołów”.
Oczywiście piwo przejmuje również charakter alkoholu, który w tej beczce wcześniej się znajdował. Tawny Porto nadaje piwu lekkiej winnej kwaskowatości, głębokiego aromatu czerwonych owoców – jeżyn, wiśni i malin, przypraw – takich jak cynamon i goździk. Beczki po Bourbonie wprowadzają intensywne waniliowe aromaty, wzbogacane kokosem i przyprawami korzennymi.
Wszystkie te aspekty powodują, że jest to bardzo złożone, wielowymiarowe piwo, w którym można znaleźć cały szereg różnych cech – szczególnie degustując je w różnych temperaturach. Dlatego polecamy je serwować w nieco niższej temperaturze, około 10°C i w czasie degustacji ogrzewać je w dłoni aż do uzyskania ok 18°C.
- Styl: Russian Imperial Stout
- Parametry
- Ekstrakt: 23,0 %
- Alkohol: 10,2 %
- IBU: 62
- Składniki:
- Słody: pilzneński, żytni, karmelowy 400 EBC, słód monachijski, pszeniczny czekoladowy, słód barwiący
- Chmiel: Goryczkowy: Hallertau Magnum (DE), Aromatyczny: Tettnanger (DE)
- Drożdże: górnej fermentacji US-05
- Wygląd: Czarny, z rubinowymi refleksami
- Aromaty: Wanilia, czekolada, kokos, wiśnia, jeżyny, maliny, suszone śliwki, cynamonu, goździka
- Odczucie w ustach:
- Pełne, aksamitne, nisko wysycone
- Gorzkiej czekolady, ciemne owoce
- Bourbon, kwaskowość porto, dębina
- Temperatura serwowania: 10-13 ⁰C
- Szkło: Tulip, Sniffter
- Foodpairing:
Dania: sezonowana wołowina, sarna w sosie czekoladowo-jeżynowym
Sery: długo dojrzewająca Gouda lub Cheddar,
Desery: ciemne truffle, ciasta i torty czekoladowe