Russian imperial stout to historyczny ciemny styl piwa, warzony już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary dla konsumentów poszukujących nowych doznań. Wyraźne akcenty słodowe – kawowe, czekoladowe i karmelowe wraz z aksamitnością słodu żytniego, ze sporą mocą oraz specjalnym dodatkiem – tłoczonym sokiem z malin, kojarzą się z owocowymi belgijskimi pralinami.
Styl
Jeden z najpotężniejszych stylów piwa Świata – Russian Imperial Stout. Piwo historyczne, bo warzone już na przełomie XVIII i XIX wieku przez londyńskie browary. Styl ten powstał z tych samych powódek dla których dzisiejsi rzemieślnicy tworzą nowofalowe piwa – dla konsumentów szukających nowej jakości w piwie, szczególnie wśród tych bardziej esencjonalnych i treściwych piw. Z czasem styl ten zyskał uznanie w całej Europie i eksportowany był na całym Starym Kontynencie, w tym również do Sankt Petersburga, przez co dopiero po latach, w XX wieku, może trochę w celach marketingowych, zaczęto nazywać to piwo Rosyjskim Imperialnym Stoutem.
Słody/ekstrakt:
Uzyskanie tak wysokiego ekstraktu wymaga użycia wyjątkowo dużej ilości słodu – zastosowaliśmy tutaj mieszankę tradycyjną dla Imperialnego Stoutu – podstawowego słodu pilzneńskiego, monachijskiego dla nadania głębszego smaku, karmelowego ciemnego obfitującego w aromaty przypieczonego karmelu oraz słodów ciemnych – pszenicznego czekoladowego oraz słodu barwiącego, pełnych nut czekoladowych i kawowych. Nieco przewrotnym składnikiem jest tutaj słód żytni – zwiększający lepkość piwa, ale również nadający nieco szorstkiego charakteru, często kojarzonego z przyprawowością oraz ziemistością tego surowca.
Chmiele:
Używamy chmieli tradycyjnych, kontynentalnych – Magnum do nadania goryczki niezbędnej do uzyskania balansu słodowo chmielowej, oraz Tettnanger – dla uzyskania aromatu ziołowego, który z czasem wspaniale się w ciemnych, mocnych piwach utlenia.
Dodatek tłoczonego soku malinowego
Dodajemy tylko naturalny, tłoczony, 100% sok z polskich malin. Niesamowicie aromatyczny, słodko- kwaśny. W Rye RIS’ie wzbogaca smak o nuty kwaskowe i słodkie oraz nadaje aromatu malinowego, który wraz z czekoladowo-kawową podstawą tego stylu stwarza wrażenie ciemnego tortu z malinami.
- Styl: Russian Imperial Stout
- Parametry
- Ekstrakt: 23,0 %
- Alkohol: 10,2 %
- IBU: 62
- Składniki:
- Słody: Słody: pilzneński, żytni, karmelowy 400 EBC, słód monachijski, pszeniczny czekoladowy, słód barwiący
- Chmiel: Goryczkowy: Hallertau Magnum (DE), Aromatyczny: Tettnanger (DE)
- Drożdże: górnej fermentacji Danstar Nottingham
- Wygląd: Czarny, z wiśniowymi refleksami
- Aromaty: Owocowy, czekoladowy, palony, dżem malinowy, praliny czekoladowo malinowe, czekolada deserowa nadziewana malinowa masą
- Odczucie w ustach:
- Pełne, słodkie, nisko wysycone
- Kwaśna malina,
- Kakaowe, palone, goryczka
- Temperatura serwowania: 10-13 ⁰C
- Szkło: Tulip, Sniffter
- Foodpairing:
Dania:sezonowana wołowina, sarna w sosie malinowo-jeżynowym Sery: długo dojrzewająca Gouda lub Cheddar,
Sery: długo dojrzewająca Gouda lub Cheddar,
Desery: ciemne truffle z malinami, ciasta i torty czekoladowe z masą malinową